نوروز گردی در تهران: از «جمشیدیه» تا «کاخ گلستان»

آشنایی با ۱۰ فرصت تهرانگردی در نوروز ۹۸

نوروز گردی در تهران: از «جمشیدیه» تا «کاخ گلستان»

نوروز ۹۸ در تهران، فرصتی ایده آل برای همشهری های تهرانی و هموطنانی است که برای نوروزگردی، پایتخت را انتخاب کرده اند. پایتختی که این روزها خلوت شده و شمال گردها، سبب شده اند تا کلانشهر دود آلود زمستانی ما، در اول بهار، مجل نفس کشیدن پیدا کند و تماشای البرز، آسان باشد. اگر تهران هستید و هفته اول فروردین، فرصتی برای گردش صبحگاهی و عصرگاهی دارید، سرویس گردشگری روزیاتو شما را با ده مقصد نوروزگردی محبوب تهرانی ها آشنا می کند.

در نوروز نود و هشت، پاتوق لاکچری گردها، همچنان پالادیوم وایران مال و گالریا است. اما کافه های رمانتیک تهرانی ها را هم نباید فراموش کرد. تصاویر نوروز گردی خود در تهران را برای روزیاتو از طریق کانال های ما در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

بام تهران و مجموعه فرهنگی توچال

نوروز ۹۸

بام تهران، پاتوق پیاده روی صبح های فروردین ۹۸ برای تهرانی های کوهنورد و طبیعت گرد

بام تهران، بخش بالایی ولنجک و قسمت ابتدای تله‌کابین توچال است. از مسیر بزرگراه چمران که بروید، در پایان خیابان ولنجک، مسیر آسفالته‌ای است که به سمت تله‌کابین توچال می‌رود. این خیابان از ارتفاع ۱۸۳۰ متری از سطح دریا، در انتهای خیابان ولنجک آغاز و در ارتفاع ۱۹۱۰ متری از سطح دریا به پایان می‌رسد.

بام تهران به علت وجود مناظر زیبای کوهستانی و چشم‌انداز وسیع شهر، گردشگاه معروف تهرانی‌ها است و آنها این جاده را به عنوان مسیر تفریحی و محلی برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند.

دسترسی به ایستگاه اول ولنجک، از طریق یک مسیر دسترسی اصلی و چند مسیر فرعی ممکن می‌شود. مسیر اصلی منتهی به ایستگاه اول مسیر آسفالته‌ای است که بواسطه شیب دره محدود شده است. اتوبوس‌هایی در ابتدای مسیر قرار داده شده که مراجعان را تا ایستگاه اول انتقال می‌دهند.

ایران مال

 تهرانگردی در نوروز ۹۸

تصویری از ایران مال، یکی از مقصدهای نوروز گردی تهرانی ها

ایران مال، حتما نوروز نود و هشت یکی از پاتوق های مطرح گردشگری تهرانی ها خواهد شد. یک صبح  تا غروب طول می کشد تا شما از ظرفیت های گردشگری و خدماتی و فرهنگی آن استفاده کنید. به خصوص، چند ساعت مطالعه در کتابخانه باشکوهش را توصیه میکنیم. لوکس ترین بازار تهران که بیش از ۳۰  سالن سینما دارد و فرصتی برای تماشای اکران نوروزی فیلم های سینمایی در تهران.

پارک جمشیدیه

 تهرانگردی در نوروز ۹۸

بوستان سنگی  معروف شمال تهران، پاتوق کوهنوردی و پیاده روی تهرانی ها در هفته های اول فروردین است. در شمال تهران، منطقه تفریحی – توریستی دیگری هم هست. بوستان جمشیدیه یا پارک سنگی جمشیدیه از زیباترین و دیدنی‌ترین بوستان‌های تهران است که با مساحتی حدود ۱۰ هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر واقع شده است.

این بوستان از شمال به کوه کُلَک‌چال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک‌چال محدود می‌شود. این ‌پارک با دریاچه، آبشار مجاور و نیز آبنماهای سنگی در واقع در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کلک‌چال است. چهار در ورودی دارد و کفپوش‌های سنگی ناهموارش، طبیعت بوستان‌های جنگلی را تداعی می‌کند. این پارک، گونه‌های زیادی از پرندگان و درختان را در خود جای داده است.

باغ پرندگان

اگر  عاشق  پرنده  نگری و تماشای صدها گونه پرنده در تهران هستید، یکی از روزهای تعطیلات نوروزی نود و هشت را به تماشای باغ پرندگان در شرق پایتخت اختصاص دهید.

باغ پرندگان از اماکن تفریحی جدید تهران است که در شمال شرق شهر و در دل جنگل لویزان ساخته شده. این باغ ۲۳ هکتار وسعت دارد و گونه‌های زیادی از پرندگان در آن محافظت می‌شوند. آنچه این باغ را بیشتر هیجان‌انگیز می‌کند این است که بسیاری از این گونه‌ها خارج از قفس و به صورت آزاد در فضای سبز باغ حضور دارند.

فاز اول این باغ را به پرنده‌هایی اختصاص داده‌اند که در قفس نگهداری می‌شوند یا توان پرواز ندارند. در فاز دوم آن که در محدوده شمالی ساخته شده، پرندگانی هستند که قابلیت پرواز دارند و به همین دلیل در تور نگهداری می‌شوند.

وقتی در این باغ قدم می‌زنید، هیچ تعجب نکنید اگر در تورهای بزرگ، عقاب‌ها و لاشخورهای نشسته بر بالای درخت‌ها را ببینید.

پل طبیعت

پل طبیعت، حتما در دو هفته اول فروردین نود و هشت، میزبان میلیون ها گردشگر خواهد شد. ویژه برنامه های نوروز، هر روز در بوستان آب و آتش برگزار خواهد شد. در شمال مجموعه اراضی عباس‌آباد، جنب اتوبان شهید حقانی، بوستان آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم(ع) قرار گرفته است. این بوستان با ۲۴ هزار مترمربع وسعت، تجهیزاتی شامل چهار برج آتش، آب‌نما، فضای بازی با آب، چادری ۷۰۰ متری با روی گردان ۳۷۰ نفری، پل ابریشم، لانه کبوتر، کالسکه رانی، فانوس دریایی، آلاچیق و … دارد.

از سمت بزرگراه حقانی یا خیابان دیدار جنوبی که به پارک برسید، به برج‌های آتش برمی‌خورید و به چمنزارها و درختان زیبا که از بین آنها مشعل‌های آتش قد کشیده‌اند. هوا که رو به تاریکی می‌رود، مشعل‌ها جان می‌گیرند. هر نیم ساعت یک بار ناگهان آتش از دهانه‌های آن چهار برج شعله می‌کشد؛ شعله‌هایی ۱۰ متری با حرارتی زیاد. تقابل تماشایی میان فواره‌های آب و شعله‌های آتش این بوستان را بین تهرانی‌ها محبوب کرده است.

گشتی نوروزی در نگین کاخ های ایران

 تهرانگردی در نوروز ۹۸

مقصد گردشگری شماره یک گردشگران تهرانی و بین المللی، حتما کاخ گلستان است. صدها هزار نفر از کاخ گلستان در نوروز ۹۷ بازدید کردند و در نوروز نود و هشت هم  روزگار داغی را تجربه می کند. نگین کاخ های ایران، از عمارت بادگیر تا موزه و حوضخانه و تالار سلام، همه شگفت انگیز است.

عمارت بادگیر، نگین کاخ گلستان که جشنواره آینه کاری و معرق و منبت کاری است

نوروز گردی در باغ فردوس و موزه سینما

یکی  از روزهای فروردین نود و هشت را به تماشای باغ فردوس بروید. باغ فردوس که در یکی از محله‌های قدیمی شمیرانات تهران قرار گرفته، سال ۱۲۵۰ به دستور محمدشاه قاجار ساخته شد. البته این باغ آن زمان دو عمارت داشته و سال‌ها بعد عمارت شمالی‌اش به کلی ویران شده است.

عمارت موجود در قسمت جنوبی باغ ساخته شده و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ فردوس ۲۰ هزار متر مربع و عمارت آن در سه طبقه و زیرزمین با زیربنای ۱۰۰۰ متر مربع است. این عمارت بعد از مرگ محمدشاه قاجار به ناصرالدین شاه رسید و او، آن را هدیه ازدواج دخترش کرد. عمارت، بعد از آن چندین بار دست به دست شد و هم‌اکنون به عنوان موزه سینمای ایران از آن استفاده می‌شود. باغ فردوس در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به میدان تجریش و در خیابانی به نام باغ فردوس واقع شده است.

نوروز گردی در موزه ایران باستان

موزه ملی ایران شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزه ایران باستان و موزه دوره اسلامی است و ۱۳ بخش شامل بخش‌های پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، مرمت، بخش کتیبه‌ها، کتابخانه و مرکز اسناد، پژوهشی تاریخ هنر ایران، پژوهشی تاریخ تمدن ملل و عکاسی دارد.

موزه ایران باستان را با ایوان بلند قرمز رنگش می‌شناسند که طرح آن برگرفته از طاق کسری در دوره ساسانیان است. البته این طرحی بوده که یک مهندس فرانسوی در سال ۱۳۱۴ پیشنهاد داده و بر همین اساس این ساختمان ساخته شده است. موزه ایران باستان به لحاظ حجم، تنوع و کیفیت آثار در جهان جزو چند موزه معروف جهانی است و بیش از ۳۰۰ هزار شیء با ارزش را درون خود جای داده است.

نوروز گردی در موزه ۲.۵ میلیارد دلاری تهران

در گنجینه دائمی موزه هنرهای معاصر تهران (خیابان کارگر شمالی) بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می‌شود. استاد محمود فرشچیان در سال ۱۳۸۷ در بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران، مجموعه آثار خود را که همان زمان منتشر شده بود و شامل ۱۰۰ اثر برگزیده در سال‌های دهه ۷۰ به بعد است، به موزه اهدا کرد.

گنجینه‌ای از آثار مهم هنرمندان معاصر غرب، پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، به انبار زیرزمینی موزه هنرهای معاصر تهران منتقل شد. از این آثار می‌توان به یکی از تابلوهای فرانسیس بیکن اشاره کرد. موزه هنرهای معاصر، نمایشگاه‌های خود را در ۹ گالری بزرگ و کوچک برپا می‌کند.

نوروز گردی در سعدآباد

محیط دل نواز و باز و سرسبزی دارد که پاتوق پیاده روی رمانتیک ها در نوروز می شود. کاخ موزه سعدآباد هم در شمال تهران قرار دارد. محوطه‌ای وسیع از انواع درختان و پیاده‌روی در این فضا به‌خصوص در بهار و پاییز، خود جذابیتی خاص دارد.

 تهرانگردی در نوروز ۹۸

موزه‌های استاد حسین بهزاد، صنایع دستی، برادران امیدوار و سبز،نمونه‌هایی از این مجموعه هستند. مجموعه کاخ سعدآباد که امروزه به عنوان موزه از آن استفاده می‌شود، در شمالی‌ترین، بلندترین و خوش آب‌وهواترین بخش تهران در مساحتی در حدود ۴۰۰ هکتار واقع شده است.

این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سار، باغستان، گلخانه و خیابان پوشیده از گل و درخت است. در این مجموعه در حدود ۱۴ کاخ با تأسیسات جنبی گوناگون ساخته شده است. هر یک از این کاخ‌ها با مساحتی زیاد و با انواع امکانات تفریحی مانند استخر، مرداب، زمین‌های بازی و باغ در اختیار یکی از نزدیکان شاه بوده است.

تهران، بیش از یک صد مقصد گردشگری نوروزی هیجان انگیز دارد. از موزه جواهرات سلطنتی تا باغ ایرانی ده ونک و بام لند و توچال و درکه و دربند و پاساژهای لوکس از اسکای سنتر لواسان تا برج میلاد که در هفته اول فروردین، ویژه برنامه های متنوعی توسط شهرداری تهران در آنجا در حال  برگزاری است.

بدون نظر

ورود