پربیننده ترین نمادهای بازار بورس ایران در هفته اول فروردین ۹۸

خودرویی ها، فلزات و معدنی ها، در واچینگ لیست بورس‌بازها

پربیننده ترین نمادهای بازار بورس ایران در هفته اول فروردین ۹۸

بر خلاف تصور، بازار بورس ایران در فروردین ۹۸، قدرتمند، کار خود را آغاز کرد به گونه ای که شاخص کل بورس ایران در سومین روز کاری بورس در سال جدید، با ۱۷۰۰ واحد رشد به رقم ۱۸۱ هزار واحد رسید. در صورت تداوم این روند در بهار، شاخص کل دوباره به کانال ۲۰۰ هزار واحدی باز خواهد گشت و این نوید یک سود شیرین برای سهامدران زجر کشیده در نیمه دوم سال ۹۷ است. نیمه دوم سال ۹۷ را یکی از غمبار ترین روزگار اقتصادی ایران پس از انقلاب باید دانست که اثراتش تا به امروز ادامه یافت. پسته کیلویی ۳۰۰ هزار تومانی، دلار ۱۸ هزار تومانی، پراید ۵۵ میلیون تومانی و تورم لجام گسیخته، همه و همه، مصداق های شش ماهه سیاه اقتصاد ایران در سال قبل بود.

اگر چه شروع سال جدید برای ایرانیان در سراسر کشور، با جان باختگان هموطنان در سیل همراه بود، اما بازار بورس، با وجود تعطیلی گسترده نیمه اول فروردین، وضعیت خوبی را تجربه کرد و این یک سیگنال خوب میان مدتی به سهامداران است تا پس از مدت ها افت قیمت ها، حداقل شاهد پوشش زیان خود در روزهای آتی باشند.

از اوایل تیر ماه ۹۸، معافیت تحریم های نفتی آمریکا لغو خواهد شد و مشخص نیست که وضعیت بورس و اقتصاد به چه سمت و سویی میرود. رییس کل بانک مرکزی اوایل سال ۹۸ اعلام کرد که اگر مردم خرید و فروش ارز نکنند، شاهد افت تدریجی قیمت دلار خواهیم بود. اگر چه چارت های تکنیکالیست ها، روند صعودی دلار را در میان مدت نشان می دهد، اما امیدها به تصویب FATF و رونق تولید در سالی که به این نام نامگذاری شده است، زیاد است.

پربیننده ترین نمادهای بورس ایران در هفته اول فروردین ۹۸

همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید:، شاخص کل بورس ایران در اولین چهارشنبه سال ۹۸، با ۱۷۷۶ هزار رشد مواجه شد و شاخص کل وارد کانال ۱۸۰ هزار واحدی شد. ارزش بازار ایران نیز به ۶۹ هزار میلیارد تومان رسید. تنها در روز چهارشنبه هفتم فروردین، بیش از  ۵۰۰ میلیارد سهم در ۱۹۸ هزار نوبت، معامله شد.

حتما ببینید: تکنیک های تابلوخوانی و اصول نوسان گیری

 

سهام بانک ملت، هم‌چنان یکی از پربیننده ترین نمادهای بازار بورس ایران است. بیش از ۳۵ میلیون سهم این بانک، در روز چهارشنبه به فروش رسید تا قیمت این سهم به مرز ۲۹۰ تومان برسد. پس از وبملت، سهام شرکت سایپا نیز ۱۴۸ میلیون سهم معامله شده، به رقم ۱۱۹ تومان نزدیک شد تا تکنیکالیست ها، استارت روند صعودی خساپا پس از مدت ها را تایید کنند. ایران خودرو نیز گل کاشت و قیمتش از ۳۲۲ تومان گذشت. خودرو و خساپا، هم‌چنان از سهام پر معامله بورس ایران در بهار ۹۸ خواهند بود. فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران و پتروشیمی شازند نیز روند رو به رشدی را در هفته اول فروردین ۹۸ ثبت کردند.

در بازار فرابورس ایران نیز، شرکت ذوب آهن، بالاخره پس از افزایش سرمایه هشتاد و اندی درصدی، از قیمت ۱۵۰ تومان گذشت و صف خرید میلیونی تشکیل داد. برخی از تکنیکالیست ها، قیمت بلند مدت ذوب را بیش از ۳۰۰ تومان در سال ۹۸ می دانند و یکی از گزینه های خوب سرمایه گذاری در سال  جاری. پتروشیمی زاگرس و سرمایه گذاری میراث فرهنگی، دو سهم دیگر بودند که در هفته اول فروردین ماه نود و هشت، در فهرست نمادهای پر بیننده بازار فرابورس قرار گرفتند.

تابلوخوانی سهام پر بیننده در هفته اول فروردین ۹۸

بورس ۹۸
نماد بانک ملت در هفته اول فروردین ۹۸، قیمت از ۲۸۷ تومان گذاشت و به سقف سالانه نزدیک می شود. بانک ملت، بیش از ۵۰ میلیارد سهم دارد و ۲ سال است که افزایش سرمایه نداده است
نماد سایپا در حالی که از ۱۱۸ تومان گذشت، اما فروش های میلیونی حقوقی، مانع رشد سهم در هفته اول ۹۸ شد. آینده خساپا برای سرمایه گذاران میان مدتی، مطلوب به نظر می رسد و می توان انتظار یک رشد ۳۰ درصدی را تا تابستان ۹۸ انتظار داشت
ایران خودرو، سال ۹۸ را پر قدرت آغاز کرد و ۳ صف خرید را در ۳ روز اول سال ۹۸ ثبت کرد. قیمتش از ۳۲۳ تومان گذر کرد تا سقف ۴۵۰ تومان در ماه های آینده، در دسترس باشد

احتمال اینکه برخی از نمادهای بورس ایران در سال ۹۸، بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ درصد سود خالص نصیب سهامداران صبور کنند بسیار است. بخشی از پرتفو اقتصادی خود را در سال نود و هشت، به سهام بنیادی در بورس اختصاص دهید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود