سیستم دیده وری ۳۶۰ درجه‌ای جدید لاکهید مارتین برای پرنده کج پروانه V-280 Valor

سیستم دیده وری ۳۶۰ درجه‌ای جدید لاکهید مارتین برای پرنده کج پروانه V-280 Valor

هواپیمای جدید پروانه کج V-280 Valor، که برای ارتش ایالات متحده طراحی و ساخته شده، برای اولین بار با یک سیستم یکپارچه از دوربین ها که میدان دید ۳۶۰ درجه ای و کاملی را برای خلبان و خدمه مهیا می سازد به پرواز درآمد، سیستمی که توسط کمپانی لاکهید مارتین تولید شده است. سیستم موسوم به «Pilotage Distributed Aperture System» بر مبنای سیستم مشابهی که در جنگنده های F-35 Joint Strike به کار رفته طراحی شده است و نتیجه استفاده از آن افزایش آگاهی موقعیتی برای خلبانان و امکان دیدن تمامی محیط اطراف هواپیما برای مسافران خواهد بود.

V-280 Valor

ریتا فلاهرتی، معاون استراتژی و توسعه کسب و کار کمپانی لاکهید مارتین در بخش موشک ها و کنترل آتش در این باره چنین گفته است: PDAS «اولین سیستم منفذی تاکتیکی کاملاً یکپارچه منتشر شده در تاریخ بالا رفتن عمودی است». وقتی که پای سیستم های سنسوری چند منظوره به میان می آید، کمپانی لاکهید مارتین در زمینه اولین ها همواره پیشگام و رکورددار بوده است و برای مثال، همچنان در حال توسعه اولین سیستم هدفگیری الکترو-اپتیکال خود برای هواپیماهای با بال چرخان است که از همان روزهای اول طراحی و ساخت هلیکوپتر آپاچی AH-64 با آن همراه بوده است.

بیشتر بخوانید: نگاهی به امکانات و ویژگی های منحصر به فرد جنگنده نیروی هوایی آمریکا؛ مارتین اف ۳۵ لایتنیگ ۲

V-280 Valor

این سیستم ترکیبی از سنسورهای هدفگیری، یک سنسور روزانه الکترو-اپتیکی و قابلیت خلبانی خودکار است که همه آن ها در قالب یک رادار کنترل آتش یکپارچه سازی شده اند. فلاهرتی در ادامه چنین گفته است: «اما در نسل جدید لیفت عمودی، ما توجه خود را به سیستم های با توانایی هشدار خطر، هدایت خودکار و آگاهی محیطی کامل به صورت ترکیبی تغییر دادیم تا آن ها را برای پرنده های لیفت عمودی آینده توسعه داده و محقق سازیم». کمپانی لاکهید مارتین در سال ۲۰۱۳ با مشارکت کمپانی هلیکوپتر سازی Bell شروع به یکپارچه سازی این سیستم و نصب کردن آن روی هواپیمای کج پروانه V-280 زد. اکنون نیز این کمپانی در حال همکاری با کمپانی بوئینگ برای نصب این سیستم یکپارچه روی هلیکوپترهای جدید SB-1 Defiant است. اولین پرواز پرنده کج پروانه V-280 در دسامبر سال ۲۰۱۷ و بدون این سیستم یکپارچه رخ داده بود.

V-280 Valor

در واقع این سیستم از ۶ سیستم سنسوری مجزا و مستقل تشکیل شده که در هواپیمای V-280 ترکیب شده اند.دو سنسور در قسمت جلوی پرنده، دو سنسور در قسمت عقب، یکی روی سقف و دیگری نیز روی دم این پرنده قرار گرفته است و وزن هر کدام کمتر از ۱۰ پوند (۴.۵ گرم) است. این سنسورها از طریق یک پردازنده با معماری باز که از الگوریتم های خاصی برای داشتن توانایی آگاهی محیطی نیمکره ای ۳۶۰ درجه ای کامل، قدرت هدایت خودکار و توانایی هشدار نزدیک شدن موشک به یکدیگر متصل شده اند. نمای بیرون هواپیما جمع آوری شده و می توان آن را روی یک صفحه نمایش مشاهده کرد. در نمایشگاهی که اولین بار این سیستم توسط لاکهید مارتین استفاده شد، یک دوربین ارزان قیمت که از آمازون سفارش داده شده بود به کار گرفته شد اما هر چیزی از یک صفحه نمایش روی کلاهخود تا تبلت را می توان برای دیدن نما و تصویری که توسط این سنسورها تولید می شود استفاده کرد.

V-280 Valor

این سیستم طوری طراحی شده که سربازی که در قسمت عقب هواپیما نشسته نیز می تواند با استفاده از تبلت تصویری بسیار متفاوت از خلبان را در جهات مختلف نگاه کند. همچنین این سیستم اطلاعات تصویری جزئی و کم اهمیت را روی یک پایگاه داده ذخیره کرده و از آن ها برای خلق اطلاعات و هوش قابل کاربرد در مورد مسیرهای پروازی استفاده می کند. همچنین کمپانی لاکهید مارتین سیستم PDAS را به مثابه یک ابزار طراحی ماموریت در نظر گرفته که اطلاعات کاربردی را در هر لحظه از زمان دریافت می کند. برای مثال گروهی از سربازان که در قسمت عقب یک هلیکوپتر قرار دارند در صورتی که بخواهند در مورد آخرین تغییرات ماموریت در لحظات آخر و درک سریع و لحظه ای از موقعیت شان نسبت به هدف و یا دیدن منطقه فرود اطلاعاتی کسب کنند.

V-280 Valor

البته این سیستم تنها برای پرنده V-280 ساخته نشده و می توان آن را روی ناوگان بزرگی از پرنده های نظامی نصب کرده و البته توانایی ها و بخش های جدیدی نیز به آن افزوده خواهد شد. در طی ماه های آینده، کمپانی لاکهید مارتین قرار است که الگوریتم های اضافی جدیدی را روی این سیستم و با استفاده از هواپیمای V-280 آزمایش خواهد کرد که از آن میان می توان به نشانگر اهداف متحرک زمینی و شناسایی اهداف هوا به هوا اشاره کرد باعث بهبود عملکرد سیستم های هشدار موشکی این کمپانی نیز خواهند شد. ویدیو مربوط به این تکنولوژی جدید دیده وری هوایی را می توانید در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: ساخت نسخه‌ای هیبریدی از F-35 و F-22 توسط کمپانی لاکهید مارتین

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود