با درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی در هالیوود آشنا شوید

با درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی در هالیوود آشنا شوید

ممکن است هنگامی که درباره فیلمی جستجو می کنید، به حروفی برخورد کنید که برای توضیح رده سنی جلوی فیلم نوشته شده است، در سایت IMDb نیز برای رده بندی فیلم ها از این حروف استفاده شده است. حروفی همچون R یا G.

اما آیا می‌دانید این حروف نماد چه هستند؟ برای آگاهی شما باید بگوییم، MPAA مخفف The Motion Picture Association of America است، به معنی انجمن فیلم سینمایی آمریکا. کار این انجمن درجه بندی نمایشی فیلم های سینمایی است که در اول نوامبر ۱۹۶۸ رسما کار خود را آغاز کرد.

رده بندی سنی، فروش فیلم ها را بالا یا پایین می‌برد.

البته باید درنظر داشته باشید که در مجموع این کار از نظر اخلاقی بسیار درست است و اگر فروش فیلم را پایین بیاورد، تهیه کننده فیلم باید فکری برای این موضوع کند. وظیفه سینماگران این است تا به هر طریقی به مخاطب اطلاع دهند که چه فیلمی را نمایش می‌دهند. فیلمساز باید بداند مخاطب فیلمش چه کسانی هستند و بر اساس آن اطلاع رسانی کند. در کشورهای دیگر (غیر از ایران)  رده بنی سنی جزء ضروریات سینماست و اکثراً در متریال‌های تبلیغاتی‌شان وجود دارد.

معیار درجه بندی سنی در فیلم‌ها داشتن ۴ ویژگی زیر است:

 • گفتگوهای بازیگران و استفاده از کلمات نا مناسب
 • خشونت و صحنه های خشونت بار
 • استفاده از مواد مخدر و دارویی در فیلم
 • صحنه های مبتذل و برهنگی

فرق آشکار در دو گروه سنی R و NC-17 به خاطر داشتن صحنه‌های بیش از حد مبتذل است. برای درک بهتر از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی در هالیوود را مطالعه کنید تا هنگام انتخاب فیلم برای تماشا از آنها بهره بگیرید.

رده سنی فیلم سینمایی

درجه G- عمومی

مخفف General Audience به معنی این است که همه سنین قادر به تماشای این فیلم‌ها هستند و به این معنی است که فیلم چیزی را شامل نمی‌شود و حتی خطری برای بچه‌های جوان هم ندارد: (۱۹۶۸–تاکنون)

درجه PG

مخفف Parental Guidance Suggested به معنی تصمیم‌گیری با والدین است که ممکن است مواردی برای بچه‌ها مناسب نباشد، و به این معنی است که والدین ممکن است دوست نداشته باشند بچه‌های جوانشان این سری فیلم‌ها را ببینند و ممکن است مسئله‌ای هم نداشته باشد. (۱۹۷۲–تاکنون)

درجه PG-13

مخفف Parents Strongly Cautioned به معنی تذکر قاطع به والدین است که بعضی موارد برای بچه‌های زیر ۱۳ سال نامناسب است و والدین باید برای اجازه دادن به بچه‌های جوان‌ترشان به دیدن این فیلم‌ها دقت کنند. این فیلم‌ها حاوی خشونت، سکس و برهنگی نیستند؛ فقط حاوی مقداری صحنه عشقی معمول و کم و کوتاه و مصرف مواد مخدر و دخانیات باز هم کم هستند. (۱۹۸۴–تاکنون)

درجه R

مخفف Restricted-Under 17 به معنی بچه‌های زیر ۱۷ سال باید با والدین همراه باشند یا شخص بزرگتری سرپرست آنها باشد و به این معنی است که هیئت تشخیص داده است که موارد این فیلم‌ها برای بزرگ‌سالان است و والدین بیشتر از فرزندانشان ترغیب می‌شوند که این فیلم‌ها را ببینند. همچنین ممکن است رتبه R به معنی‌های دیگری باشد، فیلم حاوی کلمات رکیک، خشونت، سکس و نمایش استعمال مواد مخدر و دخانیات است. (۱۹۶۸–تاکنون)

درجه NC-17

مخفف No One 17 and Under Admitted به معنی هیچ شخص ۱۷ سال و کوچک تر از آن نباید این فیلم را تماشا کنند. درجه NC-17 بر این دلالت ندارد که فیلم مستهجن و ضد اخلاقی است. (۱۹۹۰–تاکنون)

رده سنی NR

گروه بدون رده یا Not Rated فیلم هایی که درجه بندی نشده باشند در این رده قرار می گیرند. معمولاً خانواده ها از این فیلم ها استقبال نمی کنند.

رده سنی فیلم سینمایی

سیستم رده بندی سنی سریال ها

 • TV-Y: برای تمامی کودکان مناسب است.
 • TV-Y7: این برنامه برای کودکان ۷ سال و بالاتر طراحی شده است. (برنامه هایی که در این رده قرار می گیرند بیشتر برای بدست آوردن مهارت های تکاملی مورد نیاز کودکان، برای تمایز بین باور و واقعیت می پردازند.)
 • TV-G: اکثر والدین برنامه های این رده را برای تمامی سنین مناسب می دانند. (در برنامه های این رده از خشونت و کلمات رکیک استفاده نمی شود.)
 • TV-PG: این برنامه شامل مطالبی است که ممکن است والدین برای کودکان نامناسب بدانند. (این برنامه دارای اندکی کلمات رکیک و همچنین تاحدی محتوای جنسی هستند.)
 • TV-14: اکثر والدین برنامه های این رده را برای سنین زیر ۱۴ سال مناسب نمی دانند.
 • TV-MA این برنامه برای مخاطبین بزرگسال طراحی شده و مناسب افراد زیر ۱۷ سال نیست. (برنامه های این رده معمولا شامل محتوای قوی و مکرر جنسی، خشونت افراطی و یا هر دو است.)

رده سنی فیلم سینمایی

 • D: گفت و گوهای اشاره کننده و وسوسه آمیز
 • L: کلمات خشن و نامناسب
 • S: صحنه های جنسی
 • V: خشونت
 • FV: خشونت اغراق آمیز

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود