محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد

محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد

صبح امروز قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از قتل میترا استاد (میترا نجفی)، همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران خبر داد.

شهریاری گفت: «بر اساس اطلاعات موجود همسر نجفی که زن جوانی بود در خانه مسکونی خود در منطقه سعادت‌آباد تهران به قتل رسیده‌ است. این زن جوان بر اثر اصابت گلوله در خانه‌اش به قتل رسیده است.

شهریاری در ساعات اولیه در پاسخ به این سوال که آیا آقای نجفی بازداشت شده‌اند، گفت: من چنین چیزی نشنیدم و آقای نجفی نیز در صحنه قتل نبودند.

ساعاتی بعد از انتشار خبر، خبرگزاری رکنا ادعا کرد «محمدعلی نجفی» شهردار سابق تهران، مظنون اصلی قتل همسر دوم خود است. این خبرگزاری مدعی شده «نجفی» با مراجعه به منزل دخترش و بر جای گذاشتن یک یادداشت، از هراس بازداشت گریخته است.

تا اینکه در ساعت ۱۹ سه شنبه شب پلیس پایتخت بازداشت آقای نجفی را به اتهام قتل همسرش تایید کرد.

به گزارش ایرنا، علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران گفت که آقای نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی در خیابان وحدت اسلامی تهران بازداشت شده و اسلحه‌ای که قتل با آن صورت گرفته هم کشف شده است.

چند فیلم ویدیویی توسط صدا و سیما منتشر شده که در یکی از آنها آقای نجفی با ظاهری آراسته دیده می‌شود درحالی که در دفتر آگاهی تهران روی مبلی در برابر رییس پلیس آگاهی، علیرضا لطفی، نشسته و مشغول نوشیدن چای است. خبرنگار صدا وسیما در این ویدیوها از جزییات تازه خبر و اسلحه‌ای صحبت می‌کند که ادعا شده در قتل میترا استاد به کار رفته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای لطفی درباره جزئیات اعترافات آقای نجفی گفت: “در صحبت‌های اولیه او اعلام کرد که این اقدام به دلیل فشارهای روانی و مشکلات خانوادگی انجام شده است.” آقای لطفی گفت “تصور ما این است که این اتفاق زاویه پنهان دیگری نداشته باشد.”

پیشتر محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفته بود که آقای نجفی در اعترافاتش گفته “به دلیل اختلافات خانوادگی” همسرش را به قتل رسانده است.

خبرگزاری قوه قضاییه به نقل از آقای شهریاری گزارش داده است که “آقای نجفی همسر خود را با شلیک دو گلوله به قلب و دست او به قتل رسانده است.”

بازتاب خبر قتل همسر دوم نجفی در رسانه‌های جهان

بازتاب خبر قتل همسر دوم نجفی در رسانه‌های جهان

اسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به خبر قتل میترا استاد همسر محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران نوشت: نجفی به دلیل انتشار ویدئوی رقص چند دختر بچه مجبور به استعفا شد.

این رسانه نوشته: چند همسری در ایران قانونی است با این حال نجفی در شبکه های اجتماعی بابت ازدواج دوم خود مورد انتقاد کاربران قرار گرفت.

قتل میترا استاد (میترا نجفی)، همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران
ازدحام جمعیت مقابل ساختمان محل سکونت میترا استاد، همسر دوم شهردار سابق تهران

محمدعلی نجفی پیش از این به گفته برخی از اعضای شورای شهر «تحت فشارهای بیرونی» از مقام خود به عنوان شهردار تهران استعفا کرده بود.

پس از انتشار خبر قتل میترا استاد (میترا نجفی)، خبرنگاران روزنامه اصلاح‌طلب انصاف نیوز، از تماس تلفنی قبلی میترا استاد با این روزنامه خبر دادند و نوشتند که او قصد داشته در همین روز (سه‌شنبه) با انصاف نیوز مصاحبه کند.

میترا استاد همسر محمدعلی نجفی ، شهردار سابق تهران به قتل رسید

محمدعلی نجفی و میترا استاد

آقای نجفی از شهریور تا اسفند ۱۳۹۶ بر جایگاه شهرداری تهران نشست اما در واپسین روزهای این سال استعفا کرد و بررسی کناره گیری او به جلسات شورای شهر تهران در سال بعد موکول شد و در آغاز سال ۹۷ اعضا با استعفای او موافقت کردند.

پس از آن اما در حالی که تصور می شد محمد علی نجفی مدتی از رسانه ها غایب خواهد بود و به معالجه بیماری‌یی می پردازد که به خاطر آن کناره گرفته بود ناگهان بحث همسر دوم پیش آمد و پس از شایعاتی که دربارۀ درست بودن یا نبودن این خبر و صیغه‌ای یا عقدی بودن ازدواج آن دو مطرح شد «میترا استاد» به عنوان «همسر عقدی» گفت و گو کرد.

انتظار برای واکنش محمد علی نجفی اما به درازا نکشید چون با انتشار تصویری صمیمانه و متفاوت با عرف رسمی مدیران ارشد جمهوری اسلامی در اینستاگرام و با شعری از حافظ به شایعات پاسخ داد و عملا تأیید خبر ازدواج خود با میترا استاد بود که دیگر با عنوان میترا نجفی مصاحبه می کرد.

«اگر غم، لشگر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم»

قتل میترا استاد همسر محمدعلی نجفی

با این حال ، هر چند خبر ازدواج رسمی این دو تایید شد ولی انتساب این صفحه و مطالب مندرج در آن به نجفی تکذیب شد.

همان زمان، میترا استاد نیز گفت و گویی با سایت امید مردم انجام داد و گفت: هر فردی می تواند عاشق شود و ازدواج کند، همه انسان ها تا زمانی که جان دارند حس دوست داشتن در وجودشان است.

وی افزود: هر انسانی یک زندگی خصوصی دارد؛ چه آقای دکتر نجفی و چه هر شخصیت دیگری؛ درست نیست با کسی که واقعا اینقدر برای کشور و نظام زحمت کشیده است، اینطور رفتار کنند؛ با تمسخر صحبت کنند که ایشان چرا ازدواج کرده است. یک عده می گویند اینها طلاق می گیرند و اختلاف سنی دارند، این حرف ها چیست؟ این سخنان را می گویند تا به زعم خود برای تخریب دکتر نجفی نظرها را جلب کنند، متاسفانه به من تهمت زدند که من زن صیغه ای دکتر نجفی هستم در حالیکه من عقدنامه دارم و حتی اگر صیغه هم باشد هیچ مشکلی نداشت.

وی با اشاره به نحوه ازدواجش با دکتر نجفی تاکید کرد: آقای دکتر نجفی از من خیلی محترمانه خواستگاری کردند و من هم بعد از مشورت با خانواده به ایشان جواب مثبت دادم و این زندگی سر گرفت.

هر چند آقای نجفی اکنون به عنوان شهردار پیشین تهران شهرت دارد اما سال ها وزیر آموزش و پرورش بوده است. او در سال آخر دولت مهندس موسوی وزیر آموزش و پرورش شد و در تمام سال های ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی نیز عهده دار این سمت بود و به گواه کارشناسان در دورۀ وزارت او آموزش و پرورش نظر مثبت فرهنگیان را جلب کرد.

نجفی در ۳۰ سالگی و در آغاز دهه ۶۰ وزیر علوم هم بوده که در آن زمان «فرهنگ و آموزش عالی» خوانده می شد و در دولت اصلاحات نیز یک چند معاونت ریاست جمهوری را بر عهده داشت.

در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی این اولین بار است که همسر یک مقام مشهور سابق این گونه به قتل می رسد و بیرون از دنیای سیاست و از منظر رسانه‌ای ابعاد این قتل شاید تنها با قتل همسر ناصر محمد خانی بازیکن و سرمربی فوتبال قابل قیاس باشد. هر چند تنها یک ساعت پس از انتشار خبر نمی توان قضاوت کرد که آیا قاتل یا قاتلان نیز شباهت هایی در انگیزه ها با آن فقره دارند و آیا این ماجرا هم یک «شهلا جاهد» دارد یا نه؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۵ نظر

ورود

 • شهلا خرداد ۷, ۱۳۹۸

  تا درس عبرت باشه برای بقیه که زن دوم نشن….بهتر که مرد. معلوم نیست چه جوری خودش انداخته بود به طرف

  • سام خرداد ۷, ۱۳۹۸

   طبق دستورات اسلامی هر مرد حق دارد چهار زن اختیار کند و اصلا هم به کسی ربطی ندارد . این قضاوت شما بی جاست

   • شهلا خرداد ۷, ۱۳۹۸

    نادانی شما واقعا حیرت آور هست که شرایط زن دوم، سوم و چهارم رو نمی دونی…شما از داستان چگونگی ورود این زن به خانواده ی دکتر نجفی خبر نداری، همین طور از کارهایی ناشایستی که این خانم کرده پس بهتره اظهار نظر نکنی

 • تارک خرداد ۷, ۱۳۹۸

  حالا همه اینا به کنار آخه ازدحام جمعیت برای چی؟
  چرا ما آدم نمیشیم؟

 • حسین خرداد ۷, ۱۳۹۸

  احتمال داره براب نجفی پاپوش درست کرده باشن. البته فرار کردنش اوضاع رو براش سخت میکنه.

 • حامد خرداد ۷, ۱۳۹۸

  دستور اسلام در قرآن آمده نه در توضیح المسائل.
  در قرآن هم برای سرپرستی زنان بیوه و بچه های یتیم آنها اجازه داده شده که برای کمک و سرپرستی آنها اگر چاره ای نبود می‌توانند ازدواج کنند.
  در اسلام برای هوس رانی یا به قول اون مرحومه عشق و عاشقی مجوزی برای ازدواج مجدد داده نشده.

  • شهلا خرداد ۷, ۱۳۹۸

   تو از کجا مطمین هستی هوس رانی آقا بوده؟ از کجا انقدر با اطمینان صحبت می کنی و به خودت اجازه ی اتهام زدن می دی وقتی از خیلی چیزها خبر نداری…این همه مسولان نظام ازدواج مجدد داشتن صدای هیچکس در نیومد ولی برای نجفی همه کاسه ی داغ تر از آش شدن…شما هنوز خیلی ساده تر از این هستی که بخوای تحلیل کنی

  • شهلا خرداد ۷, ۱۳۹۸

   اینکه یه ادمی مثل تو میاد و بدون توجه به بقیه ی قسمت ها ماجرا این طور حرف می زنه خیلی خطرناکه! یعنی هنوز توانایی تحلیل نداری! این همه مسولان نظام زن دوم و سوم و چهارم دارن ولی سر دکتر نجفی همه کاسه داغ تر از آش شدن…

   • محمدعلی نجفی خرداد ۸, ۱۳۹۸

    سلام شهلا جانِ جاهد، سلام کارگاه خصوصیِ وزرای مملکت، سلام بابو
    لطفا خفه شو دخترم؛ بوی تعفن حرفات خفه مون کرد (:

 • ali خرداد ۷, ۱۳۹۸

  خود خبر به کنار
  واقعا ادبیات یه خبرنگار (خبرنگار انصاف)باید اینجوری چاله میدونی باشه
  زن دوم نحفی!!

 • سهیل خرداد ۷, ۱۳۹۸

  من موندم اون خبرنگار چرا قبل از مرگش نگفت که قراره بیاد مصاحبه؟؟؟
  بعد مرگش یادش اومد که قراره بیاد مصاحبه؟؟

 • مجید خرداد ۷, ۱۳۹۸

  اینکه یه سری ادم انقدر احمق باشن که نتونن فکر کنن که چرا برای نجفی انقدر حاشیه درست شده در حالی که بسیاری از مسولین نظام زن دوم و سوم و چهارم دارن خیلی جالبه…

 • مجید خرداد ۸, ۱۳۹۸

  در نهایت رذالت باز استئفای نجفی رو به رقص ربط میدین!
  طرف مشکل داشته، رابطه مشروع/نامشروع داشته استئفا داده بعد هنوز شما سر مرض ذاتی تون هستید!

 • rasol خرداد ۸, ۱۳۹۸

  قتل عمد بوده و باید طبق قانون مجازات بشه ..هنگامی که باهاش ازدواج کرد و بعد از یکسال همه خبردار شدند چیزی نجفی نگفت و در این دوران با این خانم مظلوم زندگی کرد و لذت زندگی را برد و بعد او را کشت
  احتمالات زیاده شاید نجفی تعداد زنهای دیگری دارد که او میخواست برملا کنه یا کارهای خلاف دیگه و یا مشکلات سیاسی دیگه دارد که زن او می دانست اگر نجفی مشکلی نداشت هیچگاه او را نمیکشت و خواست همه چیز را با قتل او ختم کنه و بعدش فرار کنه بره که خدا وند جای حق نشسته و خون ناحق او را کور کرد
  ریختن خون ناحق خیلی راحت ثابت میشه وان هم خون ناحق که ریخته
  امیدوارم قوه قضاییه مانند پلیس دست به سینه نجفی نشوند و با قاطعیت مانند افراد عادی محاکمه و به سزای عمل خود برسد وگرنه مردم دیگه اصلا قانون را قبول ندارند
  متاسفم که سالها ایشان اموزش و پرورش را به لجن کشید و بعد هم میخواست شهردار بشه حالا معلومه چه بلایی به سر اموزش کشور اورده مانند همین زن اموزش کشور را کشته و نابود کرده
  باید اعدام بشه نا با پول ازاد بشه

  • علی خرداد ۹, ۱۳۹۸

   مثل اینکه شما از همچی خبر دارید.خب برید دادگاه و به عنوان شاهد علیه نجفی شهادت بدهید.تاحالا اینفدر اراجیف نشنیده بودم.