همه چیز درباره «پرنسس هیا» همسر فراری حاکم دبی؛ ماجرای فرار شاهدخت جنجالی امارات چیست؟

همه چیز درباره «پرنسس هیا» همسر فراری حاکم دبی؛ ماجرای فرار شاهدخت جنجالی امارات چیست؟

هفته ی پیش خبری شوکه کننده، شهر پر زرق و برق دبی را نقل محافل خبری کرد: پرنسس هیا، همسر حاکم دبی به همراه دو فرزند کوچکش از امارات متحده ی عربی به انگلستان گریخت و در آنجا تقاضای طلاق و پناهندگی سیاسی کرد. پرنسس هیا یکی از شش همسر حاکم دبی، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، بود و به دلیل آنکه همواره در محافل عمومی در کنار همسرش حضور داشت، سرشناس ترین همسر شیخ محسوب می شد. اما اینکه این پرنسس جنجالی امارات کیست و چه چیزی باعث فرار او شده، موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پرنسس هیا همسر حاکم دبی
پرنسس هیا بنت الحسین در سال ۱۹۷۴، در اَمّان، پایتخت کشور اردن به دنیا آمد. او دختر پادشاه درگذشته ی اردن، ملک حسین و همسر سومش، ملکه عالیه، است.
هیا تنها ۳ سال داشت که مادرش را در یک سانحه ی هلیکوپتر از دست داد.
فرودگاه بین المللی «ملکه عالیه» در اردن، به افتخار ملکه ی درگذشته ی این کشور نامگذاری شده.
پدر پرنسس هیا در سال ۱۹۹۹ بر اثر سرطان لنفوم درگذشت و بعد از او، برادر ناتنی اش، پادشاه عبدالله دوم، به سلطنت رسید.
آخرین پست اینستاگرام رسمی پرنسس هیا که در فوریه ی سال میلادی جاری (بهمن ماه سال گذشته) به اشتراک گذاشته شده، مربوط به سالگرد درگذشت پدرش است.
پرنسس هیا بیشتر دوران جوانی اش را در بریتانیا سپری کرد و تحصیلات پایه ای خود را در مدارس شبانه روزی تراز اول آنجا به نام های بدمینتن و براینستن به پایان رساند.
بعد از آن، پرنسس هیا برای تحصیل در رشته ی سیاست، فلسفه و اقتصاد وارد کالج سنت هیلدای آکسفورد شد.
پرنسس هیا بعد از فارغ التحصیلی از آکسفورد، شرکت در مسابقات پرش با اسب را به طور حرفه ای و تمام وقت آغاز کرد.
علاقه ی شاهدخت اردن به ورزش سوارکاری به دوران کودکی او برمی گردد. بعد از مرگ مادرش، ملکه عالیه، پدر هیا، به او کره اسبی به نام «بنت الریح» هدیه داد که آن هم مادرش را از دست داده بود.
پرنسس هیا شرکت در مسابقات پرش با اسب را از دوران نوجوانی آغاز کرد و حتی در المپیک سال ۲۰۰۰ سیدنی به عنوان نماینده ی کشور اردن در این رقابت حضور داشت.
طبق آنچه که در وبسایت رسمی پرنسس هیا آمده: «ورزش از کودکی یکی از مهم ترین بخش های زندگی علیاحضرت همایونی، پرنسس هیا بوده است. او با تجربه ای که از قدرت ورزش دارد، به شکلی خستگی ناپذیر در تلاش است تا به سایرین، به ویژه، کودکان هم این تجربه را انتقال دهد.»
علاوه بر این، علاقه به اسب ها باعث شد پرنسس هیا اولین زنی در کشورش، اردن، باشد که موفق به دریافت گواهینامه ی پایه یک شده، به این ترتیب، او دیگر می توانست کار جا به جایی اسب هایش را شخصاً انجام دهد.
پرنسس هیا پای ثابت تماشای مسابقات اسب سواری بریتانیا هم بوده است.
یکی از بزرگ ترین پیست های سوارکاری بریتانیا به نام گدولفین، به دست همسر او یعنی حاکم دبی، تأسیس شده.
پرنسس هیا هنگام ازدواج با شیخ محمد که در آن زمان ۵۵ ساله بود، ۲۵ سال سن داشت. این زوج در سال ۲۰۰۴ در شهر اَمّان، پایتخت اردن، طی مراسمی ساده با یکدیگر ازدواج کردند.
همسر او، معاون رئیس و نخست وزیر کشور امارات متحده ی عربی و همینطور حاکم دبی است.
پرنسس هیا ششمین همسر حاکم دبی است که گفته می شود در مجموع ۲۳ فرزند دارد.
هیا که جوان ترین همسر حاکم دبی است، در مقایسه با پنج همسر دیگر او، بیشتر از سایرین در ملأ عام حضور پیدا می کرد و در محافل عمومی همواره در کنار همسرش دیده می شد.
این زوج در سال ۲۰۰۷، صاحب یک دختر به نام شیخه الجلیله و سپس، در سال ۲۰۱۲، صاحب یک پسر به نام شیخ زاید شدند.
به عنوان همسر یکی از بالاترین مقامات سیاسی امارات متحده ی عربی، بخش عمده ی زندگی پرنسس هیا وقف امور بشر دوستانه و خیریه شده است.
در راستای علاقه اش به ورزش، پرنسس هیا تجربه ی ریاست فدراسیون جهانی سوارکاری و عضویت در کمیته ی بین المللی المپیک را هم داشته.
فرار پرنسس هیا یک سال بعد از ماجرای فرار شیخه لطیفه رخ داد، دختر حاکم دبی از یکی دیگر از همسرانش، که تلاشی ناموفق برای فرار از دبی داشت.
در ویدئویی که پیش از تلاش شیخه لطیفه برای فرار ضبط شده بود، او ادعا کرد که هفت سال زندانی بوده و مورد آزار و اذیت قرار گرفته.
بعد از آنکه نیروهای اماراتی، شیخه لطیفه را به دبی برگرداندند، پرنسس هیا به خاطر تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن این اتفاق مورد انتقاد قرار گرفت.
هیا از دوست خود، مری رابینسون، رئیس جمهور سابق ایرلند، دعوت کرد به امارات بیاید تا با شیخه لطیفه دیدار کند و شهادت دهد که او از سلامت کامل برخوردار است.
طبق اظهارات برخی منابع به بی بی سی، پرنسس هیا به تازگی به «حقایق نگران کننده ای» درباره ی تلاش شیخه لطیفه برای فرار پی برده بود، حقایقی که موجب شد او دیگر از زندگی با حاکم دبی احساس امنیت نکند.
منبعی به بی بی سی اظهار کرده پرنسس هیا نگران است که او را بدزدند و به دبی برگردانند.
یکی از افراد نزدیک به خاندان سلطنتی بریتانیا روز سه شنبه ی هفته ی گذشته به نیویورک تایمز اظهار کرد پرنسس هیا چند ماه قبل به همراه دو فرزندش به لندن گریخته است. گفته می شود او حالا در یک خانه ی ۱۰۷ میلیون دلاری در نزدیکی کاخ کنزینگتون اقامت دارد.
از قرار معلوم، همسر او، حاکم دبی، در شعری که اخیراً در حساب اینستاگرامی رسمی خود منتشر کرده، پرنسس هیا را به «فریبکاری و خیانت» متهم کرده است.
منبعی به وبسایت بیزنس اینسایدر اظهار کرده پرنسس هیا وکیل طلاق سابق پرنس چارلز را برای طلاق خود از حاکم دبی استخدام کرده است. گفته می شود پرنسس هیا رابطه ی نزدیکی با پرنس چارلز و همسر دومش، کامیلا، دارد.
حاکم دبی برای حضانت فرزندانش رسماً درخواست داده است. جلسه ی رسیدگی به این پرونده در روز سی ام همین ماه در دادگاه خانواده ی بریتانیا برگزار خواهد شد.
منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود