چگونه کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

رویکردهای پیشرفته پیونگ یانگ برای دور زدن تحریم های بین المللی به کمک برخی کشورها

چگونه کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

بر اساس گزارش مرکز مطالعات دفاعی پیشرفته (C4ADS) مستقر در شهر واشنگتن، در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸، دو خودرو مرسدس بنز مدل Mercedes-Maybach S600 Guard در بندر روتردام هلند سوار کشتی شده و سفری را آغاز کردند که قرار بود ماه ها به طول انجامیده و پس از عبور از  هزاران مایل در خاک ۶ کشور بالاخره به مقصد خود رسیدند. بعد از توقف هایی در چین، ژاپن، کره جنوبی و روسیه، این دو خودرو که هر کدام حدود ۵۰۰.۰۰۰ دلار قیمت دارند از طریق پرواز به مقصد نهایی شان یعنی شهر پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، فرستاده شده اند. و در پایتخت کره شمالی نیز تنها یک مشتری است که به چنین خودروهایی نیاز دارد.

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

منشأ و سفر این دو خودرو لوکس مرسدس در گزارش این موسسه فاش شده است. تحریم های تصویب شده توسط سازمان ملل که به عنوان تنبیهی برای توسعه سلاح های هسته ای کره شمالی اعمال شده بود در ظاهر باید تمامی کمپانی ها و اشخاص را از فروش اجناس و اقلام لوکس به کره شمالی بر حذر دارد. بر اساس گزارش این سازمان تحقیقاتی، کره شمالی بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ دستکم ۱۹۱ میلیون دلار کالاها و اجناس لوکس از بیش از ۹۰ کشور جهان وارد کرده که نقض آشکار تحریم های سازمان ملل است. صحبت در مورد ارقام و جزییات دقیق این تعاملات بسیاردشوار است زیرا تعریف دقیق و مورد اجماعی از «اجناس لوکس» وجود ندارد و دولت کره شمالی نیز راه های مخفیانه زیادی برای وارد کردن چنین کالاهایی دارد که برخی کشورهای دارای روابط نیز در این مسیر به پیونگ یانگ کمک می کنند.

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

با این وجود، خودروی Mercedes-Maybach S600 بدون شک یک کالای لوکس در نظر گرفته می شود. این خودور دارای صندلی های چرمی ماساژ دهنده و زره هایی برای محافظت از سرنشینان در برابر گلوله های فولادی شلیک شده از تفنگ ها و ترکش های مواد منفجره است. در موارد اخیر سفرهای خارجی رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون در لیموزین های زرهی مدل Mercedes-Maybach Pullman Guard دیده شده است که قیمتی فراتر از یک میلیون دلار برای آن تعیین شده است. گمان می شود که این خودرو در جریان دیدار سال گذشته او با موون جائه این، رییس جمهور کره جنوبی اسکورت او را بر عهده داشته است.

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

همچنین سال گذشته بود که کیم سوار بر یک خودرو رولز رویس دیده شد. کمپانی بزرگ دایملر که مالکیت مرسدس بنز را در اختیار دارد گفته است که هیچ اطلاعی از نحوه رسیدن این خودروها به دست رهبر کره شمالی و منشأ آن ها ندارد. این شرکت در بیانیه ای در این باره چنین گفته است: «شرکت ما هیچ ارتباط تجاری با کره شمالی برای بیش از ۱۵ سال اخیر نداشته است و کاملاً با تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده انطباق دارد. برای جلوگیری از تحویل کالا به کره شمالی و هر یک از سفارتخانه هایش در سراسر کشور، دایملر یک فرآیند کنترل صادرات جامع را راه اندازی کرده که ما آن را مناسب و موثر دانسته و با تمامی نیازمندی های مقامات کنترل صادرات مطابقت دارد. فروش خودرو توسط طرف های سوم، بخصوص خودروهای دست دوم، خارج از کنترل و مسئولیت ماست. ما همواره خودروهایی که در رسانه ها به تصویر کشیده می شوند را مورد بررسی دقیق و کامل قرار می دهیم. با این وجود، بدون داشتن ارقام شناسایی خودرو غیرممکن است که بتوان آن ها را به دقت ردیابی کرد».

بیشتر بخوانید: محافظان رهبر کره شمالی؛ از چگونگی انتخاب تا تقلید خنده دار از فیلم های کلینت ایستوود

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

مرکز مطالعات دفاعی پیشرفته در نهایت به این جمع بندی رسیده است که کره شمالی رویکردهای پیچیده و دائماً در حال تغییری برای دستیابی به کالاهای لوکس مانند خودروهای کیم جونگ اون دارد تا سیستم های کنترلی صادراتی جهان را دور بزند. همچنین در پایان این گزارش ادعا شده که پیونگ یانگ بیش از ۸۰۳ خودرو لوکس بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ وارد کرده که اکثر آن ها از کمپانی های روسی بوده اند. جیسون آرتربرن، از نویسندگان این گزارش می گوید: «آن ها نه تنها به استفاده از تکنیک هایی که در دور زدن قوانین سنتی تحریمی موثر بوده اند ادامه می دهند بلکه به نحوی نحوه ردیابی خود توسط ما را نیز به دقت بررسی می کنند و تکنیک های بسیار پیچیده تری را برای ادامه نقص تحریم ها اتخاذ می کنند».

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

بر اساس این گزارش، دو خودرو مرسدس بنز مذکور بندر روتردام را به مقصد دالیان چین ترک کرده و سپس به بندر اوزاکا، در ژاپن و در ادامه به بوسان، کره جنوبی فرستاده شده اند. از کره جنوبی، این خودروها سوار یک کشتی به نام DN5505 شده که قرار بوده به شهر ناخودکا در روسیه برود. اگر چه این کشتی باید موقعیت خود را در دریا به صورت مرتبط اعلام کند اما هیچ اطلاعاتی از این کشتی در مورد موقعیت خود بین ۱ تا ۱۹ اکتبر مخابره نشده است. کشتی های تجاری زمانی که در عمق دریاها هستند می توانند سیستم موقعیت یابی و گزارش دهی نقطه ای خود را خاموش کنند و این تکنیک همواره برای نقص تحریم های بین المللی به کار گرفته شده است. بعد از این خاموشی حدود سه هفته ای، کشتی C4ADS گزارش دهی خود را از همان نقطه ای که ناپدید شده بود آغاز کرده اما این بار در مسیر برگشت به بوسان.

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

این کشتی در ۲ نوامبر توسط مقامات گمرک کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفته و مدارک نشان می دهد که بار کشتی ذغال سنگ آنتراسیت بوده که ظاهراً از بندر ناخودکا بارگیری شده است. اما در بندر ناخودکا هیچ اسناد یا ردی از پهلو گرفتن کشتی C4ADS وجود ندارد. در روسیه و در روز ۷ اکتبر- دو روز پس از زمان ورود تخمینی کشتی DN5505- سه هواپیمای باری ایلیوشین-۷۶ روسی که در اختیار دولت کره شمالی بوده از پیونگ یانگ به ولادیووستوک روسیه پرواز کرده اند. این جت ها اغلب برای حمل و نقل خودروهای زرهی که مورد افراد بلند پایه دولت کره شمالی استفاده می شوند به کار گرفته می شوند و به ندرت در ولادیووستوک دیده شده اند.

چگونه رهبر کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین المللی به مرسدس بنزهای مدرن دست یافته است؟

کنسولگری کره شمالی در ولادیووستوک اما وجود این پروازهای برنامه ریزی نشده در ۷ اکتبر را رد می کند. اگر چه جلوگیری از دستیابی کره شمالی به کالاهای لوکس به اندازه ممانعت از صادرات باارزش و حیاتی زغال سنگ برای مقامات کره شمالی اهمیت نداشته باشد اما شناسایی کسانی که در بدست آوردن این خودروها به کیم جونگ اون کمک کرده اند می تواند باعث بسته شدن برخی راه های گریز این کشور از تحریم های بین المللی شود.

بیشتر بخوانید: «هیولای سیاه»؛ کادیلاک لیموزین جدید و زرهی دونالد ترامپ در سفر به نیویورک

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود