افراد با هوش هیجانی بالا هر روز این کارها را انجام می‌دهند

افراد با هوش هیجانی بالا هر روز این کارها را انجام می‌دهند

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند از عواطف و احساسات خود برای پیشبرد بهتر کارهایشان استفاده می‌کنند و احساسات را مانعی برای خواسته‌ها و اهدافشان نمی‌دانند.

هوش هیجانی در زندگی روزمره انسان‌ها چه شکلی است؟

هوش احساسی یا همان هوش هیجانی مهارتی است که به واسطه آن می‌توانید احساسات خود را شناسایی و مدیریت کنید و بر اساس آن به هیجانات دیگران واکنش نشان دهید. EI از همدردی، همدلی، خودآگاهی و خلق‌وخوی خوب تشکیل شده است که به شما اجازه می‌دهد در زمان‌های بحران و تحت فشار استرس و اضطراب زیاد، روی رفتار خود و تیم کاری خود کنترل بهتری داشته باشد.

بهره داشتن از چنین هوشی برای بهبود وضعیت زندگی بسیار ضروری است. از این رو، در زیر ۱۹ کاری را معرفی کرده‌ایم که افراد با هوش احساسی بسیار بالا در طول روز انجام می‌دهند. برای آشنایی با این موارد تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

۱- آنها به احساسات خود فکر می‌کنند

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند قابلیت شناخت و درک احساسات را دارند و می‌دانند عواطف در افکار، جملات و فعالیت‌های یک فرد تا چه اندازه اثر دارد.

آنها علاوه بر شناخت و توجه به احساسات خود، عواطف دیگران را نیز زیر ذره‌بین می‌برند و بر اساس مشاهدات خود نتیجه‌گیری می‌کنند. در چنین حالتی آنها می‌توانند «آنچه در زیر ظاهر» در حال روی دادن است را درک کنند و دلیل اصلی رفتار اطرافیان را تشخیص دهند.

۲- آنها قبل از هر واکنش چند ثانیه مکث می‌کنند

افرادی که هوش احساسی بالایی دارند به خوبی می‌دانند احساسات گذرا هستند. همچنین به خوبی می‌دانند تصمیم‌گیری هیجانی و ناگهانی پشیمانی به بار می‌آورد. به همین خاطر قبل از نشان دادن هر واکنشی چند دقیقه‌ای مکث می‌کنند تا از شدت هیجانشان کاسته شود و پس از اینکه متوجه حالت روحی خود شدند، رفتار مناسب را نشان می‌دهند.

به طور خلاصه، افراد دارای هوش هیجانی بالا هرگز بر اساس احساسات ناگهانی و ناپایدار، تصمیمات همیشگی نمی‌گیرند.

۳- آنها روی افکار خود کنترل دارند

بسیاری از عواطف و احساسات انسان‌ها ذاتی و غیرارادی هستند، یعنی شما نمی‌توانید روی آنها کنترل داشته باشید. اما کسانی که هوش عاطفی بالایی دارند، می‌دانند چگونه به چنین حس‌هایی واکنش نشان دهند – و این کار را با فوکوس کردن روی افکار خود انجام می‌دهند. در چنین حالتی است که اسیر احساسات خود نمی‌شوند و می‌توانند در موقعیت‌های بحرانی واکنش صحیح و مناسب نشان دهند.

۴- آنها از اشتباهات خود درس می‌گیرند

واقعیت این است که هیچ کدام از ما نمی‌توانیم به درستی احساسات خود را کنترل کنیم. همه ما اشتباه می‌کنیم و این امری عادی در زندگی همه انسان‌هاست. تقریبا هیچ کسی در دنیا نیست که در مواقع خاص کنترل احساسات خود را از دست نداده باشد. اما کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند به این درجه از ذکاوت رسیده‌اند که از اشتباهات خود درس بگیرند.

آنها از رفتارها، اشتباه‌های خود عبرت می‌گیرند و دفعه بعد می‌توانند محرک‌های عصبانیت، خشم یا هیجان را تشخیص دهند. به این ترتیب می‌توانند احساسات خود را در حالت متعادل نگه دارند.

۵- آنها فروتنی و تواضع زیادی دارند

فروتنی و تواضع در دنیای مدرن امروز بعضا به منزله‌ی ضعف است. اما خوب است بدانید افرادی که هوش هیجانی بسیار بالایی دارند، آموخته‌اند با فروتنی می‌توانند موفقیت بیشتری برای خود رقم بزنند. آنها کاملا انتقادپذیر هستند و از نقد دیگران برای رشد شخصیت خود بهره می‌گیرند.

افراد با هوش هیجانی بالا می‌دانند فروتنی به معنای عدم اعتمادبه‌نفس نیست و به همین خاطر روی عقاید و قواعد خود پافشاری کورکورانه ندارند.

بعلاوه، این نشان می‌دهد این افراد به خوبی می‌دانند کامل نیستند و از هر فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کنند.

۶- آنها همیشه رفتار کاملا صادقانه را تمرین می‌کنند

کسانی که هوش احساسی  بالایی دارند همیشه تلاششان این است که صادقانه و بی‌ریا رفتار کنند. همچنین می‌دانند گاهی باید برای پیشگیری از سوءتفاهم توضیحات اضافه دهند.

۷- آنها واقعی، اصیل و قابل اعتماد هستند

کسانی که هوش عاطفی بالایی دارند به خوبی می‌دانند صادق بودن به این معنی نیست که همه مسایل مربوط به خود و کارهایشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. در عوض تلاش می‌کنند مفهوم اصلی حرف‌های خود را به زبان بیاورند و بر اساس اصول و عقاید انسان‌دوستانه خود رفتار کنند.

۸- آنها با دیگران همدلی می‌کنند

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به جای برچسب زدن به دیگران یا محدود کردن آنها در زمان، سعی می‌کنند اتفاق‌ها و رفتارها را از چشم دیگران ببینند. آنها به حرف دیگران گوش می‌دهند اما آنها را قضاوت نمی‌کنند. در عوض سعی می‌کنند تا ارتباط عمیق و همدلانه با دیگران داشته باشند.

۹- از دیگران تعریف می‌کنند

کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند همیشه نگاه خوب و مثبت نسبت به بقیه دارند. این افراد اغلب مواقع خوبی‌ها، استعدادها و زیبایی دیگران را می‌بینند و این موضوع را با خود فرد در میان می‌گذارند.

۱۰- آنها عذرخواهی می‌کنند

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند می‌دانند که معذرت خواهی کردن نه سخت است و نه نشانه‌ی ضعف. این افراد به خوبی معجزه‌ی این عبارت را درک کرده‌اند و در مواقعی که باید از آن استفاده می‌کنند.

منبع: inc
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود