۱۳ شباهت حیرت انگیز اورانگوتان ها به انسان

۱۳ شباهت حیرت انگیز اورانگوتان ها به انسان

برخلاف تصور رایج، داروین، نظریه پرداز مشهور، هرگز ادعا نکرد انسان ها تکامل یافته ی میمون های امروزی هستند. بلکه او معتقد بود با توجه به شباهت های زیادی که میان انسان ها و میمون ها وجود دارد، حتما همگی آن ها یک نیای مشترک داشته اند که میلیون ها سال پیش بر روی زمین زندگی می کرده. با این حال، در میان تمامی گونه های میمون های بزرگ، اورانگوتان ها بیشترین شباهت را به ما انسان ها دارند. این شباهت ها گاهی تا حدی است که باعث شگفتی می شود. در ادامه به این شباهت ها خواهیم پرداخت.

۱- خط پیشانی دارند

شباهت های اورانگوتان ها به انسان ها

این ویژگی های فیزیکی و نه ویژگی های قطعاً ژنتیکی است که محققان را به این نتیجه رسانده که میان اورانگوتان ها و انسان ها ارتباط نزدیکی وجود دارد. یکی از این ویژگی های فیزیکی این است که انسان ها و اورانگوتان ها، برخلاف تقریباً همه ی دیگر پستانداران، از خط پیشانی یا همان خط رویش مو برخوردارند. در حقیقت موهای صورت هر دوی ما فقط تا جای مشخصی، بالاتر از چشم ها رشد می کنند.

۲- ویژگی های دهانی مشابهی دارند

اورانگوتان ها دست کم ۲۸ ویژگی فیزیکی مشترک با انسان ها دارند که ۲۶ مورد بیشتر از شامپانزه ها و ۲۱ مورد بیشتر از گوریل ها است. هم ما و هم اورانگوتان ها در دهان خود دندان های آسیای صافی داریم که یک لایه مینا آن ها را پوشانده. فرورفتگی ای که در سقف دهان ما انسان ها وجود دارد منحصر به گونه ی ما نیست و اورانگوتان ها هم آن را دارند.

۳- مثل ما پیر می شوند

اورانگوتان ها مانند دیگر میمون های بزرگ، شبیه انسان ها پیر می شوند. انسان ها در مقایسه با میمون های بزرگ عمر طولانی تری دارند، اما جز این مورد، هم ما و هم این حیوانات، با افزایش سن دچار مشکلات یکسانی می شویم؛ یعنی دندان ها، استخوان ها و توده ی عضلانی مان تحلیل می رود، مهارت های حسی ما دچار نقص می شود، درگیر بیماری های قلبی عروقی می شویم، موهایمان می ریزد و سفید می شود، ضعیف و حساس می شویم و مبتلا به آرتریت (ورم مفاصل) می شویم.

۴- ویژگی های مغزی و استخوانی مشابهی دارند

ویژگی های برجسته ی دیگری هم وجود دارد که اورانگوتان ها را به انسان ها مرتبط می کند، ویژگی هایی که در شامپانزه ها، بونوبوها و گوریل ها وجود ندارد. در اورانگوتان ها عدم تقارن بیشتری میان نیم کره های چپ و راست مغز وجود دارد و نسبت غضروف به استخوان در قسمت ساعد آن ها بیشتر است و استخوان کتف آن ها فرمی شبیه به انسان ها دارد.

۵- پیوند عمیقی میان مادران و فرزندان آن ها وجود دارد

به گفته ی نخستی شناسان، اورانگوتان ها «دوران کودکی» طولانی ای دارند چون چیزهای زیادی وجود دارد که قبل از اینکه زندگی مستقل خود را شروع کنند باید آن ها را یاد بگیرند. اورانگوتان ها تا حدود ۸ سالگی اوقات شان را با مادر خود سپری می کنند و اغلب اوقات او را در آغوش می گیرند. احتمالاً فقط انسان ها هستند که رابطه ای صمیمانه تر از این با مادر خود دارند.

۶- نشانه های بارداری یکسانی دارند

به گفته ی دانشمندان، شباهت میان ما و اورانگوتان ها به قدری زیاد است که برای تشخیص باردار بودن یا نبودن اورانگوتان های ماده می توان از همان تست های ادراری مخصوص بارداری استفاده کرد که از داروخانه ها قابل تهیه هستند.

۷- نیای مشترکی داریم

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که انسان ها و اورانگوتان ها نیای مشترکی دارند که با نیای دیگر میمون های بزرگ متفاوت است. به گفته ی محققان، نیای مشترک انسان ها و اورانگوتان ها از دست کم ۱۳ میلیون سال قبل به گونه های زیادی تقسیم شد.

۸- می توانند بخندند

شاید انسانی ترین رفتار گونه ی میمون ها این باشد که این حیوانات وقتی قلقلک داده می شوند شروع به خندیدن می کنند. صدای خنده ی آن ها نسبت به انسان ها زیرتر است، اما حالت چهره و بالا و پایین شدن صدای خنده ی آن ها به قدری شبیه انسان ها است که می تواند ما را هم به خنده وادارد.

۹- چهره ها را تشخیص می دهند

البته این ویژگی مختص به اورانگوتان ها یا میمون های بزرگ نیست و حتی گوسفندها، گاوها و سگ ها هم می توانند یکدیگر و همینطور چهره ی انسان ها را تشخیص دهند. اما از آنجایی که این حیوانات زندگی جمعی دارند اما اورانگوتان ها عمدتاً تک زی هستند، این توانایی در مورد آن ها اهمیت ویژه ای پیدا می کند، به خصوص با توجه به اینکه اورانگوتان ها می توانند چهره هایی که مدت ها پیش دیده اند را هم تشخیص دهند.

۱۰- درباره «گذشته» صحبت می کنند

تحقیقات جدید بیان می کند اورانگوتان ها قادرند گذشته ی خود را به یاد بیاورند. اورانگوتان های وحشی وقتی متوجه وجود یک حیوان شکارچی می شوند، با یک صدای بلند شبیه به صدایی که در انسان ها هنگام بوسیدن تولید می شود، به دشمن خود اعلام می کنند که آن را دیده اند. علاوه بر این، به گفته ی دانشمندان، اورانگوتان ها با این صدا دیگر همنوعان شان را هم از نزدیک بودن خطر مطلع می کنند. محققان می گویند اورانگوتان ها مدت ها بعد از عبور حیوان شکارچی، این صدا را تولید می کنند، مسأله ای که نشان می دهد دیگر نخستی سانان هم قادرند مانند انسان درباره ی گذشته «صحبت کنند».

۱۱- از یکدیگر یاد می گیرند

تا مدتی قبل تصور می شد انسان ها تنها گونه ای هستند که قادرند چیزهایی را به یکدیگر یاد دهند که به تجربیات شخصی خودشان مربوط می شود. اما دانشمندان متوجه شده اند اورانگوتان های جزیره ی بورنئو از برگ ها مثل دستمال سفره برای پاک کردن چانه ی خود استفاده می کنند. اورانگوتان های جزیره ی سوماترا هم از برگ ها به عنوان دستکشی برای کار با میوه ها و شاخه های خاردار یا به عنوان تشکچه ای برای نشستن روی درخت های خاردار استفاده می کنند.

۱۲- چیزهایی که یاد گرفته اند را به نسل های بعدی خود انتقال می دهند

یادگیری اجتماعی و انتقال نسل به نسل آن است که فرهنگ را می سازد و پیش از این تصور می شد وجود فرهنگ در گونه ی انسان یکی از تفاوت های کلیدی آن با دیگر حیوانات است. اما حقیقت آن است که اورانگوتان ها هم این توانایی را دارند، یعنی فرهنگ در انسان ها و میمون های بزرگ ریشه های تکاملی یکسانی دارد.

منبع: rd
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۹ نظر

ورود

 • unknow مرداد ۲۷, ۱۳۹۸

  سلام

  اینجا که زیاد کسی نظر نمی ذاره ولی اگر توی سایت دیجیاتو بود
  سریع چنتا داروینی پیدا می شدن می گفتن پس ما از نسل اورانگوتانیم قبلا میمون بود بعد شد گوریل بعد اورانتوگان
  بعد از میمون که گفتن نسل ما حاصل تکامل یافتن موجودات آبزی یعنی ماهی ها بود بعدش هم گفتن نه ما از خرس ابی هستیم موندم بعدش چی می تونه باشه
  همه چیزم خودبخودی شکل گرفته
  همین اتفاقی که برای مورچه ها افتاد این مزخرفاتشونو رد می کنه همین که برای روی خشکی دوباره چشم در اوردن
  مورچه ها سال بدون چشم زندگی کردن
  بقول یکی که یکجای دیگه کامنت گذاشته بود هیچوقت انتخاب طبیعی هوشمندانه نبوده و نخواهد بود و این تکامل حاصل بقا نیست
  انفجار بیگ بنگُ تصادفی می دونن و بوجود اومدن منظومه شمسی و همین کره زمینُ هم تصادفی می دونن
  بیگ بنگُ انرژی خالص جمع شده مثل بخار می دونن ولی اینکه چطوری این انرژی تبدیل شده به این ماده که شامل کهکشان ها و کرات میشرو خوششون نمیاد جواب بدن
  معنی تکامل یعنی کامل شدن بی نقص شدن و هرچه بیشتر بی نیاز شدن و قوی شدن و عمر بیشتر و تاجایی کرده به جاودانگی رسیدن هست
  آخر نفهمیدیم منظور اینا از تکامل چیه

  • صالح مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

   اشکال نداره یکم بزرگ بشی میفهمی

  • حسین مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

   یه جا خوندم ادمایی مثل شما ادمایی هستن شب و روز تو بوق و کرنا میکنن که ۱۴۰۰ سال قبل یه ادمی ماه رو به دو نصف تقسیم کرد بعد بهم چسبوند و همین ادمها فرود امریکا رو ماه و یا نظریه داروین رو قبول ندارن.

   قبول نداشتن نظریه داروین تموم شد. اخوندا خیلی وقته گفتن نظریه داروین درسته و میدونی در کنارش چی گفتن؟ گفتن قران اولین کتابیه نظریه داروین رو پیش بینی کرده. خخخخخخخخخخخ
   پس دیگه از این بحث قبول نکردن و کردن بیا بیرون

   • علی مرداد ۳۰, ۱۳۹۸

    من به یک علت فرود آمدن روی ماه را قبول ندارم:
    چرا الان این کارو نمیکنن؟۶۰ سال پیش پیشرفته تر بودن؟

    • حسین علی پناهی مرداد ۳۰, ۱۳۹۸

     در این مطلب (https://rooziato.com/1398210219/%d8%b3%d9%81%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d9%be%d9%88%d9%84%d9%88-11/) سعی شده به دلایل این موضوع اشاره بشه. پیشنهاد می کنم حتماً بخونید.

    • sasan مرداد ۳۰, ۱۳۹۸

     اگه دروغ بود اون موقع شوروی که در رقابت فضایی و جنگ سرد با آمریکا بود، ابروی آمریکا رو میبرد. شلوار آمریکایی ها رو میکشید سرشون

    • علی مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

     نه عزیزم پیشرفته تر نبودن، بلکه به دلیل هزینه های سرسام آوری که داشته و اینکه اون تیم عملیاتی، هرکدوم مشغول به کار دیگری شدن، دیگه فراهم نشده، مخصوصا به دلیل هزینه های خیلی خیلی بالا، چندین سال صبر کردن و آزمایش کردن تا روش های جدید و کم هزینه برای سفرهای قابل بازگشت رو درست کنند، که طبق گفته های چندین شرکت و کشور، خیلی زود انسان به این رویا دست پیدا میکنه و دوباره به ماه سفر میکنه، ولی اینبار با سیستم های پیشرفته و فضاپیمایی که یکبار مصرف نیست و میشه چندین بار ازش استفاده کرد، مشکل اصلی همین یکبار مصرف بودن فضاپیماها بوده که تمام تکنولوژی و هزینه تنها برای یک سفر قابل استفاده بوده

   • علی مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

    اولا این که داروین نظریش رو مایه انکارخدا نمیدونست و حتی در لحظات آخر عمرش روی سینش انجیل گذاشته بود
    دوما داروینیست ها این نظریه رو بعد از تشکیل و تثبیت ویژگی های سلول معتبر میدونن (یعنی میگن نظریه داروین نمیتونه پیدایش سلول با پیچیدگی های بسیارش رو توجیه کنه)
    سوما بهتره شما کمی بیشتر درباره‌ی انقضای نظریه تکامل و ظهور نظریه‌ی خلقت هوشمند بیشتر مطالعه کنید و الکی خودتون رو بازیچه این که فلان آخوند چی گفت نکنید بلکه با وجدان و انصاف با مسائل دینی برخورد کنید.

   • چ شهریور ۱, ۱۳۹۸

    چرت و پرت نگو بابا. بچه جون برو یه ذره کتاب بخون و این اراجیفتم بذار لب کوزه آبش رو بخور.
    همه ادیان ابراهیمی قضیه شق القمر رو در تاریخشون ثبت کردن. برو یه خورده تاریخ بخون.
    هیچ آخوندی توی هیچ دینی توی هیچ کشوری قضیه داروین رو قبول نداره و نداشته و نخواهد داشت.
    تفسیر که فکر نکنم مغزت بتونه تحلیل کنه. ولی یه بار حداقل ترجمه سوره واقعه رو بخون.
    به جای اینکه نیشت رو تا بناگوش باز کنی و زمین و زمان رو به مسخره بگیری و بنویسی خخخخخخخخخخ برو یه کم تفکر کن و هر چیزی رو که میبینی و میشنوی زود باور نکنی.

  • ساسان مرداد ۳۰, ۱۳۹۸

   برادر شما برو به همون آدم و حوا فکر کن. معلوم نیست اون موقع کی اونها رو عقد شرعی کرده بود تازه بچه هاشون هم با هم ازدواج کردن شدن نسل شما ها!!!!!!!
   ۹۸% dna انسان و شامپلنزه مشترکه ولی شما میگی یکی تو جنگل تکامل پیدا کرده، یکی دیگه از بهشت آمده !!!!!!

  • محمد مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

   بجای این حرف ها برو کتاب ها و مقاله هارو تونت پیداکن .این سوال های کوچیک از بی اطلاعیت میاد فقط.

  • حمید مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

   مغزهای کوچک زنگ زده…

 • seedni مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

  تو دیجیاتو چقد حزب الهی هس !! انگار یه سایت دولتیه

 • Hooman مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

  ببینین حتی خصوصیات خلقی و روحی و ظاهری و حتی ژنتیکی که به انسان ربط داده میشه ریشه ای تکاملی داره…
  ۹۸درصد ژنوم انسان مشترک با شامپانزه است (که نزدیک ترین جد مشترک رو باهاش داریم) حتی ژن های سفیده که در جانداران تخم گذار تغذیه جنین رو بر عهده داره در انسان وجود داره…(غیرفعال ولی)
  پلاتیپوس(پستاندار تخم گذار) وجانداران کیسه دار شاهد های زنده ی مسیر خزنده به سمت پستاندار هستند
  غالب اشتباه راجب فرگشت ازین ناشی میشه که فکر میکنیم همین شامپانزه فعلی تبدیل به انسان شده و خودش بدون تغییر باقی مانده!
  در حالی که اگر اجداد اون رو هم به عقب برید ذره ذره به جدی میرسید که دیگه شبیه اش نیست…
  در واقع ما پسر عمو هایی هستیم که پدرانمون چندین میلیون سال پیس از هم جدا شدند نه فرزندشون… همونطور که بین فرزندان پدر شما و پسر عموهاتون شباهت وجود داره ولی متفاوت هستید…

  باید بدونید که لفظ نظریه به مطلبی گفته میشه که حد اعلای اعتبار علمی رو داره و بالاتر از اون چیزی وجود نداره… فقط مسائل ریاضی ثابت بالای اون قرار دارند!
  نظریه فرگشت در کل علوم تنها نظریه ای هست که در زمینه خودش هیچ رقیبی نداره!!!
  هزاران و میلیون فسیل میانی تایید کننده اشن، ژن های مشترک درون موجودات گواهی اش میکنن، حتی علم جغرافیا و زمین شناسی شواهدی براش داره…

  و از همه مهمتر قابلیت پیشبینی درست و تجربه داره…و کار میکنه!
  یعنی میشه امتحانش کرد و تجربه اش کرد…انتخاب مصنوعی با انتخاب هر ویژگی از هر موجودی و تکثیر اش شاهدی براش هست..

  هیچ نظریه ی دیگه ای فسیل هارو توجیه نمیکنه، شباهت ژنتیکی رو توجیه نمیکنه، پدیده های طبیعی رو تفسیر درست نمیکنه، و هیچ سند تجربی براشون وجود نداره….

  و قابل تست و تجربه هم نیستند…

  اگر براتون سخت فهم هست فقط کافیه مطالعات بیشتری انجام بدین نه اینکه به حرفای بیخود افرینشگرا ها توجه کنید، سالهای سال مسیحیان هر کی میگفت زمین گرده رو سوزوندن، الانم دارن با نظر داروین مقابله میکنند… چون این موضوع خودبزرگ بینی و ریاست پنداری و مرکزیت بودن انسان در آفرینش رو زیر سوال میبره… بله ما هم یکی مثل تمام موجودات دیگه ایم، و طبیعت هیچ برتری برای ما قائل نیست.
  زمانی که جد گونه ی انسان فعلی بر زمین قدم میزده حداقل ۶ گونه انسان سان ۲ پای ابزار ساز نسبتا هوشمند دیگه روی زمین بوده اند… یعنی فرگشت برای اثبات خودش ۶ بار مسیر میمون تا انسان رو طی کرده، ولی هنوزم نادون هایی پیدا میشن که بگن نمیشه?

  کتاب ساعت ساز نابینا، ژن خودخواه از ریچارد داوکینز به خوبی این مکانیسم ها رو توضیح میده.. در هر حال کتاب علمی کم نیست…میتونید مطالعه کنید، قبل از مغالطه…

  • unknow شهریور ۳, ۱۳۹۸

   سلام

   من یک جواب برای حسین ارسال کردم که توش چون توهین به آ خ کردم روزیاتو تأییدش نکرد
   نظریه داروین یک نظریه غلط وبی اساس و بی دلیل است و فقط براساس شباهات ها گفته شده
   استادی که دکترای ژنتیک خوانده و به گفته ی خودش تمام عمرشو گذاشته برای این علم و اتفاقا هیچی هم از اسلامُ قرآن نمی دونه و یک شخص خارجی هست ماله یک کشور دیگه در اومده گفته تمام راه های علمیُ رفته و امتحان کرده ولی هیچ گونه اثباتی برای نظریه فرگشت داروینی وجود نداره
   بعد چنتا به ظاهر دانشمند که پول گرفتن برای فیلم پر کردن و فقط جلوی دوربین عدای دانشمند بودن در میارن با شروراشون میان نظریه داروین اثبات می کنن که اونا هم میان مثله شما فقط از روی شباهت ها حرف میزنن نه مثله اون استادی که در ابعاد ریز صحبت می کرد
   دیگه اکثر مردم البته کسایی که علمشون بالا رفته می دونن که همه چیز برنامه نویسی شدست همین بدن من یا شما سیستم عامل داره و هیچ جسم زنده ای وجود نداره و علاوه بر برنامه ای که دارن بهشون جان داده شده به نحوی که هنوز این مورد کشف نشده و به این زودی هاهم این موردو نمی فهمن
   بدن تمام موجودات در ابعاد نانو کارشو انجام میده یعنی ساختُ ساز می کنه و اتم به اتم مادرو کنار هم قرار میده یعنی در ابعادی کارشو انجام میده که به دنیای کوانتومی نزدیکه و دانشمندا هم اینُ فهمیدن و دارن روی نانو ربات کار می کنن
   به هیچ عنوان اینکه طبیعت از یک ملکول بودنش تا به اینجا رسیدنش اتفاقی نیست و بارها دیدیم که انتخاب طبیعی هیچ وقت هوشمندا نبوده و نخواهد بود
   یعنی می خوای بگی ما اول یک باکتری بودیم که فقط می تونسته توی آب زنده بمونه بعد همون باکتری درحالی که می تونه توی همون حالت کوچیک بودنش خیلی زیاد تکثیر و قوی بشه بجاش خودشو تبدیل کرده به ماهی و بعد یک ماهی توی خشکی مرده و بعد باکتری ها تصمیم گرفتن توی خشکی یک موجود جاندار بسازن توی خشکی زنده بمونه تا اینکه برسه شانپانزه و از شانپانزه ها ما بوجود بیایم
   جالبِ که اگر به خدا ربط داده یا درواقع یک موجود برتر که دست داره توی این طبیعت بشه سریع همه میگن حرف غیر منطقی و غیر علمی نزن و برچست مذهب می چسبونن بهش
   ولی هرکی داروین رو بهش بچسبونه درحالی که هیچگونه اثبات علمی براش وجود نداره و نخواهد داشت میشه منطقی و علمی

   من اینجا راجب شباهت حرف نزدم و راجب تکامل حرف زدم و اینکه اتفاقا مستند علمی زیاد دیدم و نظرات خیلی هارو راجب این مورد خواندم و مستند مخصوصش هم دیدم اما همشون آخرش چیزی جز گفتن شباهت نداشتن و هیچگونه اثبات علمی نیاوردن
   شما که هیچی اگر توی خوده قرآن هم ببینم چنین چیزی گفته شده باور نمی کنم چون اصلا با عقل جور در نمیاد
   ببین تکامل یعنی به سمت خودکفایی رفتن و بی نیاز شدن نه اینکه رنگابارنگ شدن
   ما می دونیم که همه چیز بواسطه انرژی و برخی مواد بوجود میاد پس اون آقا یا خانم باکتری اولیه اگر می خواست کامل بشه روی کره زمین می تونست بجای این همه تغییر شکل و تبدیل شدن انواع میوه جات و سبجیزات و حبوبات و گلُ درختُ گیاه و در مقابل برای مصرف اینا به هزاران نوع گونه جاندار بجاش تبدیل به یک نوع حشره قدرتمند مثله انیمیشن استارشیپ تروپرز که فقط بواسطه خاک کره و دریافت انرژی اونقدر راحت گسترش پیدا کنه و حتی بتونه به سیارات دیگه با وجود شرایط سختشون خودشو منقل کنه و گسترش بده یا اینکه مثلا تبدیل به یک موجود جاندار با هوش بالا مثله انسان بشه جوری که تمام سلول های داخل با عمری نامحدود و مقداری ثابت باشن و فقط برحسب نیاز زیاد بشن و هیچ وقت نمیرن و از بین نرن و اگر انرژیشون تمام شد فقط از کار بیوفتن و به محض رسیدن انرژی دوباره کار کنن
   ولی میبینیم که طبق مطالعات دانشمدان طبیعت مرده و زنده شده و شاید چندین بار تاحالا این اتفاقا افتاده و فقط یک چرخشُ داره ادامه میده و همین نشون دهنده این هست که بقا و تکثیر موجودات و به شکل های مختلف در امدنشون با هربار انقراض به هیچ عنوان اتفاقای و انتخاب طبیعی یا درواقع همین فرگشت داروینی نیست و ادامه دار بودن طبیعت و تلاش موجودات برای زنده موندن به هیچ عنوان برای رسیدن به تکامل نیست و هربار آخرش همه چیز از بین رفته و از اول دوباره ساخته شده مثله هرچیز دیگه ای که در حال چرخش هست
   خورشید در گردش است زمین در گردش است منظورمه ها در گردش هستند و کهکشان ها و هرچیزی که توی این جهان وجود داره توی مدار خودشون در گردش هستند و مثله این میمونه که با هر بار گردش کامل بدور خودشون دوباره برمی گردنه سره خانه و تنها چیزی که تغییر می کنه اینه که با هربار گردش کامل اون چیزهای اصلی مثله ستاره ها و کهکشان ها که براشون عمر تأیین شده فقط از عمرشون کاسته میشه

   خواهشا یکم فکر کنید نه اینکه هرچیزی جامعه غرب شنیدید سریع بزرگش کنید و توجیهش کنید
   شمایی که انقدر اهل مطالعه هستی چرا نمیری یکمی راجب تاریخ بعضی از انسان های رذلُ پست حیوان صفت در طول تاریخ مطالعه کنی که ببینی بعضی انسان ها چه کارهایی کردن و باعث چه فاجعه هایی شدن
   چرا هرچی می کنن توی سرتون باور می کنید چرا فکر می کنید هرچیزی که توی کتابا نوشته شده درست است انقدر ساده لوح نباشین
   برای اینکه حدأقل یک مثال بزنم برات از انسان هایی که قرآن و خدارو بخاطر یا منافع و حوس یا پایبند بودن صفتُ سخت به باورهای غلطشون یا عقاید اشتباه پدرانشون بورو این فیلم هارو که با بازیگری تام هنکس هستُ ببین
   یکی فرشته و جهنم هست و دومی راز داونچی
   این دو فیلم با نمونه انسان هایی آشنات می کنه که با باورهای غلطشون گند زدن به قرآن و بماند اون اشخاصی که بخاطر ثروت و قدرت و جایگاهُ مقامُ از اینجور مزخرفات چه دسیسه هایی کشیدن در خفا مال دنیا پرست و در اظهار عمومی مسلمان بودن و اونقدر خوب نقش بازی کردن تا رسیدن به جایگاه خلیفه مسلمانان و حکمرانی بر مسلمانان کردن مثله یزید یا مثله داستان حضرت داوود که از اینجور اشخاص توش بوده و غیره
   نمیگم قرآنُ مطالعه کن صد در صد چنین کاری نمی کنی
   اما حدأقل بورو راجب پست ترین و حیوان صفت ترین انسان های طول تاریخ مطالعه کن و در زمان هایی چه پادشاهانی ترسناکی حکومت می کردن که کشتن بچه واسشون از آب خوردن هم راحتر بوده و سره شرط بندی بچه کشی می کردن که خیلی هاشون هم هیچ ارتباطی با اسلام و قرآن و حتی جوامع اسلامی نداشتن
   الان فکردی دنیا تغییر کرده اگه فکرت اینه که اشتباه می کنی هنوز هم همین انسان خون خوار دارن دنیارو اداره می کنن اما هرکاری که قبلا انجام می دادن الان مدرنیته شده یا درواقع پیشرفته و سازماندهی شده هست و انسان هارو از باصطلاح نطفه تربیت می کنن برای عروسک خیمه شب بازی شدنشون برای حرصُ طمعشون به کسب ثروتُ قدرت

   درضمن من کسیم که پای سخنرانی هیچ کسی نمیشینم به هر آگاهی که رسیدم با دیدن مستندات علمی فیلم بازی مقاله یا مطلب کتابی و فکر کردن زیاد بوده
   می تونم با اطمینان هم بگم به معجزاتی که در قرآن گفته شده باور دارم چون خودم با چشمم از نزدیک جادو رو دیدم(نه مسخره بازی هایی مثله کریس انجل) از نزدیک روح رو دیدم جنُ دیدم در بیداری کامل یا بهتره بگم کلا دنیای ماورایُ دیدم و برخلاف خانواده خرافیم من تنها کسی بودم و هستم که هیچ وقت خرافه گویی نکردم و همیشه هم به چرندیاتی که از خودشون براساس باورای اشتباهشون میساختن می خندیدم و تا واسه چیزی دلیل عقلانی و درست پیدا نمی کردم یعنی چیزی که اثباتش کنه به هیچ عنوان و به هیچ دلیل و شواهدی من اونو قبول نمی کردم یعنی دنبال این نبودم که یک توضیحی واسش جور کنم تا خودمو توجیخ کنم اما همیشه هم احتیاطُ رعایت می کردم چون شرط عقل احتیاط کردن هست
   من به هیچ عنوان نمی تونم اثبات کنم بهشتُ جهنم وجود دارن ( بجز دنیای بعد از مرگ یعنی روح یا درواقع دنیای غیب) ولی شواهد اینطور نشون میدن و شرط عقل احتیاط است حتی اگر این احتمال ۰.۰۰۰۰۰۱ یا کمتر باشه من حتی برای مدت خیلی طولانی یعنی چند سال عبادتُ ترک کردم چون بعضی از مطالب قرآنُ چرند می دونستم اما با فکر کردن زیاد و تحلیل مسائل و اتفاقات دنیا و هرچیزی که وارد ذهنم میشد یا با دیدن چیزی وارد ذهنم می کردم مثله فیلم یا انیمیشن و غیره سال به سال آگاهیم بیشتر شد و آگاهی ای بدست اوردم که باعث شد دوباره عبادتُ شروع کنم و تمام مطالب قرآنی که چرند می دونستم یا توهین یکی یکی مفهومشون و پشت پردشون یا درواقع آگاهی اصلیُ فهمیدم که البته فقط قابل فهم هست و اصلا قابل توضیح دادن نیست چون توضیحشون به ظاهر سادست اما فهم هرکدومشون یک دنیا سخته

   در آخر اینکه فرگشت کاملا مضحک و مزخرف است و ما مسیر تکامل رو نمیریم چه در این دنیا و چه در اون دنیا
   و از هر مسلمانی که سوال کردی هدف از امتحان شدن چیه و جواب داد تکامل الهی یا سِیر کردن تکامل الهی بدون که داره چرند میگه اینجور جواب ها بخاطر نداشتن آگاهی کافیست حالا اون شخص حتی اگر یک مبلغ بزرگ اسلام باشه مثله زاکرنایک و غیره فرقی نمی کنه حتی اگر صدبار هم قرآنُ خوانده باشه یا اصلا حافظ قرآن باشه فرقی نمی کنه مهم مفهوم پشت پرده ایات است که از دید امثال من پنهان نمونده و تونستم بفهمم

 • کمال اوزی مهر ۲۲, ۱۳۹۹

  گفته های پروفسور داروین یک اصل و حقیقت صددرصد پذیرفته شده هست ، شاید ۱۵۰ سال پیش که بشر خام و کم اطلاع بود ، نظریه محسوب میشد ، اما الان در تموم مجامع علمی معتبر به عنوان یک اصل و حقیقت صددرصد پذیرفته شده و قابل اتکاست ، شخصی که بیاد و بگه : من به نظریه داروین شک دارم ، شبیه اینه که بگه : من به قانون جاذبه نیوتن شک دارم ، یا اینکه در بیاد و بگه من به ۴=۲+۲ شک دارم. مسلمه که به خودش شک خواهند کرد.

 • ناشناس اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

  اینایی که با قاطعیت میگن نظریه ی داروین بی اساسه وزمین تخته و…. قبول کنن که تلویزیون هم یه جعبه جادوییه که آدم کوچولوها دارن توش زندگی میکنن،، یه خسته نباشی خدمت این پرفسورا ومحققان دانشگاه هاروارد با مقاله ها ونظریه ها وتحقیقات علمی وزحمات وصف ناپذیرتون??

  • حق جو تیر ۱۳, ۱۴۰۰

   دیدگاه داروین خیلی ساله منحل شده کجای کاری خخخخ

  • حق جو تیر ۱۳, ۱۴۰۰

   عزیزم فسیل موجودات میلیون ها سال هر موجودی با الانش مو نمیزنه کلا نظریه تکامل منحل شد بهش فکر نکن خخخ