۱۰ فیلم عاشقانه که بر اساس واقعیت ساخته شدند

۱۰ فیلم عاشقانه که بر اساس واقعیت ساخته شدند

گاهی وقتی فیلم عاشقانه ای درباره ی فداکاری ها و رنج های عاشق و معشوق ها می بینیم، با خود فکر می کنیم بعید است چنین اتفاقاتی در واقعیت هم بیفتد. اما حقیقت آن است که عشقی که در این فیلم ها می بینیم وجود دارد و بعضی فیلم های عاشقانه هم بر اساس ماجراهایی واقعی ساخته شده اند.

متأسفانه همه ی فیلم های زیبا پایان خوشی ندارند، اما این چیزی از زیبایی و ارزش آن ها کم نمی کند.

در ادامه به تعدادی از فیلم های عاشقانه ای می پردازیم که بر اساس واقعیت ساخته شدند.

۱- ویکتوریای جوان (The Young Victoria) – محصول ۲۰۰۹

فیلم های عاشقانه واقعی

امتیاز آی ام دی بی: ۷/۳

ویکتوریای ۱۷ ساله یک سال پیش از به سلطنت رسیدنش، با برادرزاده ی پادشاه بلژیک یعنی پرنس آلبرت آشنا می شود. ویکتوریا با آنکه معتقد است هدف دربار بلژیک از فرستادن این شاهزاده بیشتر کردن نفوذ سیاسی اش بوده، در همان نگاه اول به او دل می بازد. بعدتر معلوم می شود که این عشق دو طرفه و حقیقی است. به همین دلیل، ویکتوریا و آلبرت در سال ۱۹۴۰ با یکدیگر ازدواج می کنند و بیشتر از ۲۰ سال زندگی شادی را در کنار یکدیگر سپری می کنند تا آنکه آلبرت بر اثر بیماری از دنیا می رود. این فیلم شروع رابطه ی این زوج و مشکلاتی را که مجبور به مواجهه با آن ها هستند روایت می کند.

۲- معشوقه ماتادور (A Matador’s Mistress) – محصول ۲۰۰۸

امتیاز آی ام دی بی: ۵/۷

این ماجرای عاشقانه در دهه ی ۱۹۴۰ میلادی رخ می دهد. مانوئل لوریانو رودریگوز سانچز که به مانولت معروف است، مشهورترین و پرطرفدارترین گاوباز اسپانیا است و نمایش های گاوبازی او هزاران تماشاچی دارد. آشنایی مانولت با لوپه سینو، بازیگر بدنام اسپانیایی و دلباختن به او، به شهرت مانولت لطمه می زند. مردم معتقدند لوپه استعداد مانولت را نابود کرده، اما حقیقت آن است که او نگران است شغل مانولت یک روز جانش را بگیرد. بعد از این ماجرا، گاوباز مشهور مجبور می شود میان یک زندگی آسوده با معشوقه اش و کار مورد علاقه اش، یکی را انتخاب کند.

۳- ممکن است برای شما هم اتفاق بیفتد (It Could Happen to You) – محصول ۱۹۹۴

امتیاز آی ام دی بی: ۶/۳

همسر چارلی لنگ از آن دست آدم هایی است که فقط به پول فکر می کنند. اما چارلی که یک مأمور پلیس است، پول چندانی در بساط ندارد و یک روز حتی آنقدر پول ندارد که به پیشخدمت خوش رفتاری که با او مواجه شده انعام دهد. اما چارلی که یک بلیت بخت آزمایی در جیبش دارد، به پیشخدمت که زن جوانی است قول می دهد اگر در قرعه کشی برنده شود، نیمی از پولش را به او بدهد. این مأمور پلیس در نهایت ۴ میلیون دلار در قرعه کشی برنده می شود. البته لازم به ذکر است که در فیلم رابطه ی عاشقانه ای میان دو شخصیت اصلی یعنی چارلی و زن پیشخدمت به وجود می آید که برای جذابیت بخشیدن به داستان، در مورد آن اغراق شده، با این حال، قول چارلی به زن در مورد تقسیم پول جایزه کاملاً واقعی بوده.

۴- بیمار بزرگ (The Big Sick) – محصول ۲۰۱۷

امتیاز آی ام دی بی: ۷/۶

این فیلم به دست عاشق و معشوق واقعی داستان ساخته شده. آن ها با الهام از ماجرای عاشقانه ی خود فیلم زیبایی درباره ی موانعی ساختند که یک شخص در راه رسیدن به شادی باید به آن ها غلبه کند.

استندآپ کمدینی به نام کمیل نانجیانی، در جریان یکی از اجراهایش، با زن آمریکایی جوانی به نام امیلی گوردون آشنا می شود و به او دل می بازد. اما کمیل از یک خانواده ی پاکستانی سنتی است که می خواهند او با یک دختر مسلمان ازدواج کند و هیچ گزینه ی دیگری جز این را قبول ندارند. خانواده ی امیلی هم سردرگم شده اند و کمیل باید راهی برای نزدیک شدن به آن ها پیدا کند. با وجود همه ی این مشکلات، رابطه ی عاشقانه ی میان این دو روز به روز بیشتر شدت می گیرد.

۵- معشوق جاودان (Immortal Beloved) – محصول ۱۹۹۴

امتیاز آی ام دی بی: ۷/۵

لودویگ فان بتهوون از دنیا می رود و وکیل او با مشکل عجیبی مواجه می شود – آهنگساز مشهور همه ی ثروتش را برای یک «معشوق جاودان» به ارث گذاشته بود. به همین دلیل آنتون شیندلر، دستیار بتهوون، مجبور می شود به همراه وکیل او به دنبال وارث آهنگساز فقید بگردد. مخاطبان فیلم به تماشای برجسته ترین ماجراهای عاشقانه ی زندگی بتهوون می نشینند و با زنی آشنا می شوند که بتهوون او را منبع الهام موسیقی خود می دانست. این فیلم کشمکش های درونی بتهوون و منبع الهام اصلی او را به تصویر می کشد.

 ۶- دنیای جدید (The New World) – محصول ۲۰۰۵

امتیاز آی ام دی بی: ۶/۸

این درام تاریخی بر اساس کتاب های کاپیتان جان اسمیت ساخته شده و ماجرای غلبه بر نخستین بومیان ساحل شرقی آمریکا را روایت می کند. شخصیت های اصلی فیلم، دختر رئیس قبیله یعنی پوکاهانتس و جان اسمیت بلند پرواز هستند که تقدیر آن ها به هم گره می خورد و آن دو به یکدیگر دل می بازند. پوکاهانتس معشوقش را انتخاب می کند و تصمیم می گیرد با اجنبی ها زندگی کند. با این حال، چیزی نمی گذرد که جان مجبور می شود برای کشف یک سرزمین جدید، پوکاهانتس را ترک کند و زندگی دوباره برای پوکاهانتس تیره و تار می شود.

۷- ذهن زیبا (A Beautiful Mind) – محصول ۲۰۰۱

امتیاز آی ام دی بی: ۸/۲

این فیلمی زندگی نامه ای درباره ی جان فوربز نش جونیور، ریاضیدان آمریکایی است که موفق به دریافت جایزه ی نوبل اقتصاد شد. نش مشغول کار بر روی تئوری بازی هایش است که نشانه های آشکاری از اسکیزوفرنی پارانوئید به همراه توهم در او آشکار می شود. بیماری او شدت می گیرد و کار و زندگی مشترکش را به خطر می اندازد. آلیشیا، همسر نش، از این اتفاق بسیار ناراحت است اما همسرش را بیشتر از آن دوست دارد که بتواند رهایش کند، به همین دلیل به خاطر همسرش می جنگد.

۸- کلئوپاترا

امتیاز آی ام دی بی: ۷/۰

این فیلم برنده ی ۴ جایزه ی اسکار شد و آن را یکی از پرخرج ترین و زیباترین فیلم های ساخته شده درباره ی عشق می دانند. فیلم داستان زندگی کلئوپاترا، ملکه ی مصری را روایت می کند که از هیچ تلاشی برای خاطر مردمانش فروگذار نیست. با این وجود، داستان اصلی فیلم درباره ی عشق کلئوپاترا به مارک آنتونی، ژنرال رومی است. در جایی از داستان عشق میان این دو، از کشورها و افتخارات شان فراتر می رود و در نهایت به اتفاقات غیر قابل پیش بینی ای می انجامد.

۹- پنجاه قرار اول (۵۰ First Dates) – محصول ۲۰۰۴

امتیاز آی ام دی بی: ۶/۸

هنری راث که مردی زنباز است، به زن زیبایی به نام لوسی ویتمور دل می بازد. اما معلوم می شود که لوسی به نوع نادری از بیماری فراموشی دچار است – لوسی هر روز صبح اتفاقات روز گذشته را به کلی فراموش می کند. هنری اما نمی خواهد لوسی را ترک کند و هر روز با او ملاقات می کند و اعتماد او را به خود جلب می کند.

این تئوری مطرح شده که این فیلم با الهام از ماجرای زنی به نام میشل فیلپاتس ساخته شده که بعد از دو سانحه ی رانندگی در سال ۱۹۹۳ دچار بیماری فراموشی شد. اما تفاوتی که ماجرای واقعی دارد این است که میشل قبل از دچار شدن به این بیماری با همسرش آشنا شده بود، بنابراین همسرش مجبور نبود هر روز دل او را به دست آورد. با این حال، همسر میشل مجبور بود دائماً به او یادآوری کند که آن ها باهم ازدواج کرده اند و با کمک یادداشت هایی که در گوشه و کنار خانه چسبانده بود، داستان زندگی شان را برای او بگوید.

۱۰- ستاره فروزان (Bright Star) – محصول ۲۰۰۹

امتیاز آی ام دی بی: ۷/۰

این فیلم درباره ی یک شاعر انگلیسی از مکتب رمانتیسم به نام جان کیتس است. کیتس زندگی راحتی نداشت و در ۱۵ سالگی پدر و مادرش را از دست داد، مسأله ای که تأثیر بدی روی کیفیت زندگی او گذاشت. مشکلات مالی او را به مردی ضعیف و رنجور تبدیل کرد. این فیلم سه سال آخر زندگی این شاعر را به تصویر می کشد یعنی زمانی که او پی می برد چیزی به پایان زندگی اش باقی نمانده، اما یکباره درگیر ماجرای عاشقانه ای با زنی به نام فانی براون می شود.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود