سلطان خشکبار ایران درگذشت: مروری بر زندگی اسدالله عسگراولادی، میلیاردر خوش‌نام

۶۴ سال صادرات خشکبار و تاسیس ۱۰ شرکت و انجمن

سلطان خشکبار ایران درگذشت: مروری بر زندگی اسدالله عسگراولادی، میلیاردر خوش‌نام

اسدالله عسگراولادی که از وی به عنوان سلطان پسته و خشکبار ایران و عضو برجسته حزب موتلفه اسلامی یاد می کردند، ۲۲ شهریور ۹۸ در سن ۸۷ سالگی به دلیل عارضه مغزی درگذشت. برادرش، حاج حبیب الله عسگراولادی، از تاجران و سیاستمداران معروف ایران و عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام و از موسسان حزب موتلفه اسلامی بود که ۱۴ آبان ۱۳۹۲ درگذشت.

رئیس فقید اتاق بازرگانی ایران و چین، ۵ فرزند داشت و بچه چهار راه سیروس تهران بود. بیش از نیم قرن فعالیت خوش نام این تاجر از آسیا تا کانادا و آمریکا سبب شد تا طرف های تجاری عاشق واردات خشکبار از ایران، از اسدلله خان عسگراولادی به عنوان یک تاجر قابل اعتماد با کالاهای یا کیفیت یاد کنند. فوربس، ثروت نجومی او را چند میلیارد دلار اعلام کرده است که به نظر نمی رسد، با هزاران میلیارد تومان دارایی وی ، منافات داشته باشد.

اسدالله عسگراولادی، ۲۷ مهر ۱۳۹۷ در برنامه دستخط شبکه ۳ سیما گفته بود که به دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی گفتم که اگر ۲ ماه بانک مرکزی را در اختیار من قرار دهید، مسئله ارزی ایران را با همیشه حل می کنم. اسدالله عسگراولادی، مخالف جدی ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و معتقد بود که مصرف کننده ایرانی، ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نکرد. اسدالله عسگراولادی را باید یکی از منتقدان سرسخت تیم اقتصادی حسن روحانی دانست. وی بارها از اینکه دولت تدبیر و امید، نشست کارشناسی با متخصصان و تاجران سرشناس اتاق بازرگانی (به عنوان نماینده بخش خصوصی) برگزار نمی کند، ابزار ناراحتی کرده بود.

حضور تلویزیونی اسدالله عسگراولادی در برنامه دستخط شبکه ۳ سیما

اسدالله عسگراولادی گفته بود که دکتر ماهاتیر  محمد (نخست وزیر مالزی) در سال ۱۳۷۶ به وی گفته بود که اعتنای دولت ایران به شرکت های دولتی، فرجام  تلخی دارد. فرجامی که اقتصاد امروز ایران، مزه آن را به خوبی می چشد.

طبق اطلاعات مندرج در سایت روزنامه رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، اسدالله عسگراولادی تنها چند ماه پیش از فوت، بر اساس روزنامه رسمی به شماره ۲۱۵۴۸ مورخ دوازدهم اسفند ۹۷، به همراه پسر دکتر حسابی (ایرج حسابی)، عضو اصلی اتاق بازرگانی ایران و کانادا شد و علا میرمحمد صادقی نیز آنان را به عنوان عضو برجسته اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران، همراهی کرد.

آخرین اطلاعاتی که از اسدالله عسگراولادی در سامانه روزنامه رسمی در دسترس است، مربوط به تغییرات اعضای هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و کانادا است که نشان می دهد، مرحوم با پسر پرفسور حسابی معروف نیز در فعالیت های بازرگانی در امریکای شمالی، فعالیت داشت.

اسدالله عسگراولادی

تصویر سند همکاری اسدالله عسگراولادی با پسر پروفسور حسابی (ایرج حسابی) در اتاق بازرگانی ایران و کانادااسدالله  عسگراولادی، مشاور اقتصادی شهید رجایی بود.

او جایی گفته بود:

به همه می‌گویم هرگز به خریدار خود قولی ندهید که عمل نکنید. هرگز با آن قیمتی که می‌فروشید، اگر ضرر کردید، نحویل ندادن کالا را ملاک قرار ندهید. کالا را تحویل دهید چون این کار سرمایه بعدی شما است. من بارها به خریداران خود کالا تحویل دادم و ضرر کردم ولی بعد منفعت کردم. صبح زود که بیرون می‌آیید از دیروز تجربه بگیرید و برای فردای خود برنامه‌ریزی کنید.

این درس بزرگی برای کارآفرینان و فعالان کسب و کار در ایران است. کسب رضایت مشتری (customer satisfaction) و مشارکت با مشتری (customer engagement) برای  توسعه برند یک کارآفرین، اهمیت فراوانی در بازار پر رقابت امروزی دارد.

انجمن‌ها و شرکت‌های اقتصادی و بازرگانی اسدالله عسگراولادی

برای آشنایی با بخشی از فعالیت های اقتصادی و بازرگانی این بازرگان خوش نام و موفق ایران در ۵۰ سال اخیر، بایستی سراغ این ۸ انجمن و شرکت رفت. جایی که اسدالله عسگراولادی از سال ۱۳۸۴ تا تیر ماه ۱۳۹۸ در آن ها مشغول به فعالیت بود و میلیون ها دلار کالا بین ایران و کشورهای هدف صادراتی خود از استرالیا تا کانادا صادر کرد.

 • درمانگاه خیریه فرشته
 • اتاق بازرگانی ایران و استرالیا
 • انجمن پسته ایران
 • اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران
 • اتاق بازرگانی ایران و چین
 • شرکت پسته ایران
 • انجمن صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی ایران
 • کنفدراسیون صادرات ایران

دانشجویان رشته های مدیریت، کسب و کار و کارآفرینی، درباره DNA فعالیت های اقتصادی اسدالله عسگراولادی از زمان صادرات زیره به نیویورک در سال ۱۳۳۵ تا عصر حاضر، تحقیق کرده و رازهای موفقیت این میلیاردر خود ساخته را به نسل جدید، معرفی کنند.

۲ نظر

ورود

 • mosavi شهریور ۲۳, ۱۳۹۸

  باند بازی
  پارتی بازی
  مافیا
  خشکبار ترکیه کیلویی ۵۰ هزار تومن
  خشکبار ایرانی ۲۰۰ هزار تومن. نه اجازه وارد از ترکیه میدن نه خشکبار رو به قیمت واقعیش میفروشن
  بعد ازشون تقدیر میکنن