۷ باری که ملکه بریتانیا قوانین پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

۷ باری که ملکه بریتانیا قوانین پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

ملکه الیزابت دوم رکورد طولانی ترین دوران حکومت را در میان تخت نشینان زنده ی دنیا را در اختیار دارد، بنابراین پای شکستن قوانین که به میان باشد ملکه ی ۹۳ ساله ی بریتانیا تجارب زیادی در این زمینه دارد. گرچه یکی از کارهای ملکه پیروی از پروتکل خاص سلطنتی است، به ویژه زمان هایی که به عنوان نماینده ی ملتش به کشور دیگری سفر می کند یا در مراسم های رسمی سلطنتی شرکت می کند، اما او هم گاهی می تواند آسان بگیرد و از این کار لذت ببرد. در واقع برخلاف تصور رایج، ملکه گهگاه پروتکل سلطنتی را نادیده می گیرد. در ادامه به مهم ترین قوانینی از پروتکل سلطنتی می پردازیم که ملکه بریتانیا تا به حال آن ها را نقض کرده.

۱- بانوی اول سابق آمریکا، میشل اوباما را در آغوش گرفت

اولین قانون پروتکل سلطنتی این است که افراد عادی (کسانی که جزء خاندان سلطنتی نیستند) هرگز نباید با اعضای خاندان سلطنتی تماس فیزیکی داشته باشند.

به همین دلیل به مردم توصیه می شود هنگام ملاقات با ملکه، فقط تعظیم یا سر خود را خم کنند.

با این حال، در جریان دیدار میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا، با ملکه در سال ۲۰۰۹، نه تنها اوباما با حلقه زدن یک بازویش دور ملکه قانون پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت، بلکه محبت او از سمت ملکه بی پاسخ نماند و ملکه هم دستش را پشت اوباما قرار داد.

میشل اوباما در کتاب خاطراتش به نام «شدن» (Becoming) که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، درباره ی این تجربه نوشته بود که ملکه از شکستن این قانون خوشحال بود.

اوباما گفته شاید رفتار او مناسب کاخ با کینگهام نبوده باشد، اما دست کم برخورد انسانی ای بوده. به علاوه اوباما اظهار کرده که مطمئن است ملکه هم مشکلی با این رفتار او نداشت، چون وقتی دستش را دور او حلقه زد، ملکه به او نزدیک تر شد و یک دستش را به آرامی پشت او گذاشت.

۲- به مگان مارکل اجازه داد با آنکه هنوز با پرنس هری ازدواج نکرده بود کریسمس را در کنارشان باشد

پرنس هری، نوه ی ملکه الیزابت، در نوامبر سال ۲۰۱۷ از مگان مارکل خواستگاری کرد. یک ماه بعد مارکل برای جشن کریسمس در عمارت سندرینگهام به خاندان سلطنتی پیوست.

طبق پروتکل سلطنتی فقط همسران اعضای خاندان سلطنتی می توانند در جشن کریسمس حضور داشته باشند. اما ملکه با دعوت مارکل و همینطور مادرش، دوریا، به جشن کریسمس، دو بار این قانون را زیر پا گذاشت.

۳- هر کریسمس با آشپز خاندان سلطنتی نوشیدنی می نوشد

طبق گفته های دارن مک گردی، آشپز سابق خاندان سلطنتی، حضور در اتاق غذاخوری عمارت سندرینگهام برای افرادی غیر از اعضای خاندان سلطنتی مطلقاً ممنوع است.

با این حال، ملکه در زمان کریسمس استثنا قائل می شود و از آشپز سلطنتی دعوت می کند که همراه خاندان سلطنتی نوشیدنی بنوشد.

به گفته ی مک گردی، درست قبل از برگزاری شام کریسمس، سرآشپز به داخل اتاق غذاخوری عمارت می رود، گوشت غذاها را برش می دهد و بعد از تمام شدن کارش، ملکه با یک لیوان نوشیدنی به آشپز هدیه می دهد و آن ها با هم می نوشند.

این تنها زمانی است که آشپز سلطنتی به داخل اتاق غذاخوری می رود و با خاندان سلطنتی نوشیدنی می نوشد. مک گردی این را یکی از سنت های مورد علاقه ی آشپزهای خاندان سلطنتی می داند.

۴- گفته می شود به کیت میدلتون اجازه داد در اولین سفرش به قصر بالمورال عکاسی کند

کیت میدلتون، همسر پرنس ویلیام، علاقه ی زیادی به عکاسی دارد.

او اولین نفر در خاندان سلطنتی است که از فرزندان خودش عکس هایی رسمی گرفته و در روز تولدشان آن ها را با مردم به اشتراک گذاشته.

ملکه مدتی قبل عنوان «حامی» انجمن عکاسی سلطنتی بریتانیا را به میدلتون اعطا کرد. بنابراین عجیب نیست که ملکه به میدلتون اجازه ی عکاسی در تفریحگاه سلطنتی شخصی اش در اسکاتلند را داده باشد.

به گفته ی کیتی نیکول، زندگینامه نویس خاندان سلطنتی بریتانیا، ملکه پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت تا کیت میدلتون در اولین سفرش به قصر بالمورال در سال ۲۰۰۹ احساس راحتی کند، با اینکه او در آن زمان با پرنس هری فقط در رابطه بود و هنوز همسرش نشده بود.

نیکول گفته تا قبل از آن ملکه کیت میدلتون را دورادور در یکی از عروسی های سلطنتی دیده بود، اما قوانین را زیر پا گذاشت تا میدلتون احساس خوبی داشته باشد و به او اجازه داد در قصر بالمورال با آن معماری خاصش عکاسی کند، چیزی که برای هر عکاسی بهترین هدیه محسوب می شود.

به گفته ی نیکول، ملکه الیزابت به عنوان زنی که تمام عمرش را در کانون توجه عمومی سپری کرده، به ندرت اجازه می دهد چیزی گارد او را از بین ببرد و افراد بسیار کمی به غیر از خاندان سلطنتی و نزدیک ترین دوستانش، روی واقعی ملکه الیزابت را دیده اند.

۵- از طرفدارانش گل قبول می کند

لارا آن بار، یک اینفلوئنسر اینستاگرام ایرلندی، که مدتی قبل در یکی از مهمانی های باغ کاخ باکینگهام شرکت کرده بود در مصاحبه ای با وبسایت People گفته هنگام ملاقات با ملکه در مهمانی، ملکه دسته گل او را قبول کرد، گرچه نگهبان ها به او گفته بودند ملکه نمی تواند این کار را انجام دهد.

به گفته ی بار، نگهبان ها به او گفته بودند ملکه طبق پروتکل سلطنتی نمی تواند برای گرفتن دسته گل توقف کند و اگر خوش شانس باشد ممکن است ندیمه اش او را ببیند و از طرف ملکه آن را قبول کند. بار گفته احتمالاً نگهبان ها از رفتار غیر منتظره ی ملکه شوکه شدند.

۶- گفته می شود به کیت و ویلیام اجازه داد هر که را دوست دارند به مراسم عروسی شان دعوت کنند

طبق گفته های مارسیا مودی، زندگینامه نویس خاندان سلطنتی بریتانیا، ویلیام ابتدا فهرست بلند بالایی از مهمانانی دریافت کرد که باید برای عروسی اش دعوت می کرد – همه ی آن افراد نسبت های مهمی خاندان با سلطنتی داشتند.

با این حال، ملکه به پرنس ویلیام گفت که این فهرست را دور بریزد، دوستانش را دعوت کند و هر که را دوست دارد در فهرست بنویسد.

۷- طبق شایعات او مدتی قبل در یک مراسم خاکسپاری شرکت کرد

طبق پروتکل سلطنتی، ملکه در هیچ مراسم خاکسپاری ای شرکت نمی کند تا حضور او توجه ها را از مراسم در حال برگزاری منحرف نکند.

با این حال، از قرار معلوم، ملکه برای آنت ویلکین، خدمتکار سابق خود، که در سال جاری میلادی از دنیا رفت، استثنا قائل شد.

گرچه کاخ باکینگهام هرگز اظهار نظری در مورد این ادعا نداشته اما یکی از منابع نزدیک به خاندان سلطنتی از حضور او در این مراسم خبر داد.

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود