اگر تمام حشرات دنیا از بین بروند چه اتفاقی می افتد؟

اگر تمام حشرات دنیا از بین بروند چه اتفاقی می افتد؟

ما انسان ها شاید در دنیا تمدن به پا کرده باشیم، اما تمام دنیا در اختیار حشرات است. گذشته از این، بیشتر از نیمی از تمامی گونه های شناخته شده، حشره هستند. بنابراین اگر همگی آن ها یکباره از بین بروند، از این اتفاق بی خبر نخواهیم ماند. دیگر خبری از صدای آوازخوانی جیرجیرک ها و نور چشمک زن کرم های شب تاب نخواهد بود. دیگر زنبوری وجود نخواهد داشت تا درخت های میوه را گرده افشانی کند و عسل درست کند. دنیای بدون حشرات دنیایی بدون مواد غذایی خواهد بود. اما نبود حشرات پیامدهای گسترده ای دارد که فقدان غذا تنها نقطه ی شروع آن ها است. حالا ممکن نیست بتوانیم بگوییم در صورت وقوع این اتفاق دقیقاً چه رخ می داد، اما می توان تصور کرد با ناپدید شدن این موجودات در بدترین حالت چه اتفاقی خواهد افتاد. در ادامه می خواهیم ببینیم اگر تمام حشرات دنیا از بین می رفتند چه اتفاقی می افتاد.

چند گونه از حشرات هستند که از بین رفتن آن ها ما انسان ها را حسابی خوشحال می کند.

یکی از آن ها پشه ها هستند. این حشرات با انتقال مالاریا، ویروس وست نایل و دیگر بیماری ها، باعث مرگ سالانه صدها هزار نفر می شوند. اما اگر همین فردا ناپدید می شدند، شاید واقعاً دلمان برایشان تنگ می شد. بیشتر از ۳ هزار گونه پشه روی کره زمین وجود دارد که همگی غذای پرندگان، خفاش ها، قورباغه ها و حیوانات دیگری هستند. اگر دیگر پشه ای وجود نداشت، این موجودات و حیوانات دیگری که آن ها را می خورند گرسنه می ماندند.

انقراض حشرات

این مسأله در مورد سوسک های چندش آور و ترسناک هم صدق کند، موجوداتی که برای پرنده ها، جوندگان و حتی انسان ها در بعضی نقاط دنیا، یک وعده ی غذایی سرشار از پروتئین محسوب می شوند. اگر همه ی ۴،۴۰۰ گونه ی سوسک را از دست می دادیم، دچار مشکلاتی به مراتب بدتر می شدیم چون بدون وجود سوسک های سرگین خوار که یکی از بزرگ ترین بازیافت کننده های دنیا به شمار می روند، با مشکل جدی انباشت فضولات موجودات زنده مواجه می شدیم.

به علاوه، تاریخ به خوبی به ما نشان داده وقتی این موجودات نتوانند کار خود را انجام دهند چه اتفاقی می افتد. گاوهای گوشتی اولین بار در سال ۱۷۸۸ توسط بریتانیایی ها به استرالیا آورده شدند. این گاوها زیاد مدفوع می کنند به طوری که مقدار مدفوع سالانه ی آن ها برای پر کردن ۵ زمین تنیس کافی است. گرچه سوسک های سرگین خوار بریتانیا مدفوع گاوها می خوردند و تجزیه می کردند، اما سوسک های بومی استرالیا از مدفوع گاوها تغذیه نمی کردند چون طوری تکامل یافته بودند که فقط می توانستند از سرگین های خشک و مملوء از فیبر جانوران کیسه دار تغذیه کنند. این مسأله باعث انباشت مدفوع گاوها شد. تا سال ۱۹۶۰، گاوها بیشتر از ۲،۰۲۳ کیلومتر مربع از چراگاه های استرالیا را غرق در مدفوع کرده بودند. این مقدار برای پوشش بیشتر از نیمی از ایالت رود آیلند آمریکا کافی است و گرچه اندکی مدفوع برای تولید کود بسیار عالی است اما این دریای مدفوع، گیاهان را غرق در نیتروژن می کند، مسأله ای که رشد هر چیزی را غیر ممکن می سازد. بنابراین اگر همه ی ۸ هزار گونه ی سوسک های سرگین خوار، به اضافه ی دیگر حشرات مدفوع خوار مثل مگس ها از تمام دنیا حذف می شدند، ما تا زانو در فضولات فرو می رفتیم.

زمین های کشاورزی، جنگل ها و صحراها همگی از بین می رفتند و همه جا مملوء از اجساد مرده می شد. همانطور که می دانید بیشتر حیوانات از اجساد مرده تغذیه نمی کنند. اینجا است که پای سوسک های گوشتخوار یا همان درمستیده و دیگر حشرات مرده خوار به میان می آید. بیشتر از ۵۰۰ گونه از این موجودات چندش آور در سرتاسر دنیا وجود دارد که آنقدر به خوردن گوشت اجساد ادامه می دهند که جز استخوان چیزی از آن ها باقی نمی ماند. بدون آن ها، موجودات کمتری برای پاک سازی دنیا از اجساد وجود داشت. درست است که لاشخورهای گرسنه و باکتری هایی هم وجود دارد که به این فرآیند کمک کنند اما آن ها برای این کار کافی نیستند.

بنابراین باید دست از تلاش برای به وجود آوردن دنیایی با حشرات کمتر بکشیم، دنیایی که در آن از گرسنگی تلف و در دریایی از فضولات و اجساد مردگان غرق خواهیم شد.

بیشتر بخوانید:

از آخوندک ‎های جفت ‎خوار تا مورچه ‎های انتحاری؛ حقایقی عجیب درباره دنیای حشرات

وقتی خدا دست به قلم شد؛ نگاهی به زیباترین حشرات زنده دنیا

حشراتی که دردناکترین نیش را دارند

۱۰ جای نیش حشرات که هر کسی باید آنها را بشناسد

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • امیدم مهر ۹, ۱۳۹۸

  وقتی عکس تیتر رو دیدم با خودم گفتم جداً این چشمای ماست که دنیا رو مضحک و سطحی میبینه . بماند که چقدر طرح مسئله ٔ نقش حشرات در میان مردم چنین می‌تونه باشه . هرچند دیدگاه مون در بهترین حالت هم سودآوریه سوژه برای انسان رو مدنظرگرفته و این نشان دهنده‌ی این حقیقت تلخ که چه بسا دانشمندان و نوابق هم از سطح فراتر نرفتند .

 • علی مهر ۱۰, ۱۳۹۸

  واقعا جالب بود، شاید از دیدگاه عادی و راحت طلبانه همه دوست داشته باشن که هیچ حشره ایی نباشه، ولی دیگه نمیدونیم که بخش بزرگی از زندگی و حیاتمون رو مدیون این عزیزان هستیم، جالب بود تمام دنیا در اختیار حشرات است، درحالی که فکر می‌کنیم دنیا مال ماست و این حشرات که مالک اصلی هستن رو زیرپا له میکنیم

 • سانینا اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۰

  اگه حشرات رو بکشیم خودمون هم از بین میریم

 • حسن اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰

  همه حشرات موذی باید از بین بروند