آیا جوش مسری است و از کسی به کسی دیگر منتقل می شود؟

آیا جوش مسری است و از کسی به کسی دیگر منتقل می شود؟

هیچ کسی دوست ندارد جوش داشته باشد. شاید به همین خاطر باشد که وقتی با کسی که جوش دارد مواجه می شوید کمی احساس نگرانی می کنید و سعی می کنید فاصله تان را با او حفظ کنید. یا به تازگی دچار جوش شده اید اما نمی دانید علت این جوش ها چیست و چه چیزی باعث آن ها شده. حالا سؤال اینجا است که آیا جوش می تواند مسری باشد و ممکن است از کسی جوش بگیریم؟ برای دانستن جواب این سؤال با ادامه ی مطلب همراه باشید.

آیا ممکن است از کسی جوش بگیریم؟

خیر، جوش مسری نیست. بعضی مشکلات پوستی واگیردار هستند اما جوش یکی از آن ها نیست. جوش نمی تواند مثل سرماخوردگی یا آنفلوانزا، از شخصی به شخصی دیگر سرایت پیدا کند.

شما می توانید با کسی که جوش دارد بدون ترس از گرفتن این مشکل پوستی، تماس فیزیکی داشته باشید، او را در آغوش بگیرید و ببوسید. شما حتی می توانید بدون هیچ ترسی، از حوله یا صابون کسی که جوش دارد هم استفاده کنید. شما دچار جوش نخواهید شد چون جوش نمی تواند سرایت پیدا کند.

بنابراین، اینکه یکی دو هفته بعد از معاشرت با کسی که جوش داشته، شما هم دچار جوش شده اید، به این معنی است که از آن شخص جوش گرفته اید. این فقط یک تصادف بوده و علت جوش های شما نیست.

پس جوش ها از کجا سر و کله شان پیدا می شود؟

پس اگر جوش مسری نیست، چه چیزی باعث جوش زدن ما می شود؟

سه عامل اصلی جوش عبارتند از مسدود شدن منافذ پوست به دلیل انباشت سلول های مرده ی پوست، تولید بیش از حد چربی طبیعی پوست (سبوم) و باکتری ای به نام پروپیونی باکتریوم آکنس که باعث جوش می شود.

باکتری پی. آکنس همیشه روی پوست ما وجود دارد و از شخصی به شخصی دیگر منتقل نمی شود، بنابراین لازم نیست نگران «سرایت» این باکتری و دچار شدن به جوش باشید.

باکتری پی. آکنس در مجموع بی ضرر است. اما وقتی سلول های مرده ی پوست و چربی طبیعی پوست، دهانه ی منافذ پوست را مسدود کنند، شرایطی مناسبی برای رشد سریع باکتری پی. آکنس به وجود می آید. این باکتری جداره ی منافذ پوست را تحریک می کند و این مسأله باعث قرمزی و التهاب پوست می شود.

آیا جوش مسری است

ممکن است مشکل پوستی تان جوش نباشد

شاید یک شبه سر و کله ی دو سه تایی جوش روی پوست ظاهر شود، اما ممکن نیست به همین سرعت تمام صورت (یا پشت یا دیگر قسمت های بدن) جوش بزند. مشکلات پوستی دیگری مثل راش (ضایعه) پوستی وجود دارد که آن ها هم می توانند باعث انواع مختلفی از جوش شوند.

اگر پیش از این هرگز مشکل جوش نداشتید اما حالا کاملاً ناگهانی دچار جوش شده اید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید؛ همینطور اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان دچار یک راش پوستی بوده و حالا شما هم عیناً دچار همان مشکل شده اید. جوش از شخصی به شخصی دیگر سرایت پیدا نمی کند اما دیگر انواع راش پوستی می توانند مسری باشند.

اگر کاملاً مطمئن نیستید که مشکل پوستی تان یک جوش معمولی نیست، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید تا او مشکل شما را به طور دقیق تشخیص دهد.

جوش درمان پذیر است

اگر معلوم شود که مشکل شما یک جوش معمولی است، پزشک می تواند به شما کمک کند با در پیش گرفتن یک برنامه ی درمانی، وضعیت پوست خود را بهبود بخشید.

بنابراین اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی شما دچار جوش شده، شما از او جوش نمی گیرید. و اگر شما آن کسی هستید که دچار جوش شده، لازم نیست نگران انتقال آن به دیگران باشید.

گرچه جوش های معمولی هیچ درمان قطعی ای ندارند، اما می توان آن ها را کنترل کرد. اگر مشکل جوش شما خفیف باشد، می توانید با محصولات درمانی بدون نسخه کار کنترل آن را شروع کنید.

اگر مشکل جوش تان شدیدتر باشد، یا اگر نتوانید با محصولات درمانی بدون نسخه آن را کنترل کنید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند یک برنامه ی درمانی موفقیت آمیز برای جوش هایتان اتخاذ کنید.

منبع: verywellhealth
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود