علت هجوم مردم به کارگزاری ها و سرمایه گذاری گسترده در بورس چیست؟

تزریق ۸۱/۰۰۰ میلیارد تومان پول به بازار سهام ۹۸

علت هجوم مردم به کارگزاری ها و سرمایه گذاری گسترده در بورس چیست؟

از اواسط بهار  ۹۸ تا پایان تابستان، شاخص کل بورس ایران با صعود شگفت انگیزی همراه شد و شاخص توانست رکورد ۵۵ ساله را شکسته و وارد کانال ۳۰۰ هزار واحدی شود و اکنون که چند هفته از پاییز نود و هشت می گذرد، همچنان بالای سیصد هزار واحد در نوسان است. در مهرماه ۹۷، متوسط حجم روزانه معاملات در بازار بورس ایران با شاخص ۱۶۰ هزار واحدی، زیر ۱۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم در ۲۱ مهر ۹۸ به حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان روی شاخص ۳۲۰ هزار واحدی رسید. شما کدام بازار در ایران سراغ دارید که در فاصله ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰، ۲ هزار میلیارد تومان گردش مالی را ثبت کند؟

ظرف ۱ ماه اخیر، شمار شرکت کنندگان در عرضه اولیه ها که سال پیش ۳۰۰ هزار نفر بود، مهر ۹۸ به حدود ۱ میلیون نفر رسید که در تاریخ بورس ایران بی سابقه بود. تکنیکال شاخص کل بورس ایران را در مهر ۹۸ مشاهده می کنید. شاخص کل بر خلاف تصور عموم که برای آن ریزش گسترده تصور دارند، در یک کانال صعودی بلند مدت قرار دارد.

در اواخر مهر ۹۸ شاهد سقوط گسترده بازار بودیم. احتمالا مدتی ادامه دار باشد. اما بازار طبق فاند، محکوم به صعود است و بازارهای موازی هم در رکود کامل. رونق دوباره به بورس بازخواهد گشت و هر نزولی، کسب انرژی برای صعود بعدی خواهد بود. سهامدار موفق، هر روز معامله نمی کند. هر روز به پرتفو خود نگاه نمی کند. آن ها که سودهای هزاران درصدی از بازار گرفتند، قدر «صبوری» را به خوبی می دانند.

روند حرکتی شاخص کل بورس ایران در چند ماه اخیر

در چند ماه اخیر، شاهد هجوم میلیونی هموطنان در ۳۱ استان کشور به سمت ۱۰۶ کارگزاری بورس ایران هستیم تا با دریافت کد بورسی و دسترسی به سامانه معاملات آنلاین، کد خریدو فروش دریافت کرده  و به جمع بورس بازهای ایرانی اضافه شوند.

ستایش FT از بورس ایران

سودآوری بورس ایران از فروردین تا مهر۹۸ به گونه ای بوده است که نشریه فایننشیال تایمز آمریکا، بازار بورس ایران را در صدر پر بازده ترین بازارهای بورس سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی کرد.

بازار سهام ایران نسبت به ۱۲ ماه گذشته تا به حال ۷۳ درصد(بر اساس ارزش واحد پول ایران) بازدهی داشته و بر اساس طبقه بندی بلومبرگ، هم اکنون بهترین بازار برای سرمایه گذاری قلمداد می شود.

۳۰ شرکت برتر در بازار سرمایه ایران که در واقع ۶۰ درصد از ارزش بازار را بر عهده دارند شرکت های صادرات پتروشیمی، آهن و مس هستند. این صنایع با جاذبه بی نظیری که برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده، توانسته سرمایه های خارجی را جذب کرده و ریسک رکود اقتصادی را کاهش دهد .ارزش بورس و فرابورس نسبت به سال گذشته بر اساس دلاری نیز دوبرابر شده اما هنوز با رکورد سال ۲۰۱۴ این کشور کمی فاصله دارد.

گفته شده که بعضی ها با کد بورسی و دسترسی معاملات آنلاین افراد فوت شده نیز معامله می کنند. اگر چه سازمان بورس هنوز واکنشی به این شایعات نشان نداده است.

چه خبر شده است؟

اکنون، قریب به ۱۲ میلیون تن از ۸۰ میلیون شهروند ایران، کد بورس داشته که تنها ۲ میلیون تن از این افراد، فعال هستند. هجوم ماه های اخیر برخی از مردم به حضور در بازار بورس و تزریق نقدینگی شگفت انگیز ۸۱ هزار میلیاردی به بازار در نیمه اول سال، ما را با چند واقعیت غیر قابل انکار آشنا می کند:

 • بازار بورس ایران با توجه به تزریق گسترده نقدینگی هزاران میلیارد تومانی توسط سهامداران جدید، روند رو به رشدی را در میان مدت و بلند مدت تجربه خواهد کرد.
 • استقبال گسترده ملت ایران به سرمایه گذاری در بازار بورس ایران را باید به فال نیک گرفت و دولت برای تداوم حضور مردم و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی، بایستی با پرهیز از اقدامات شتاب زده (مثل زنگی کردن بازار پایه فرابورس)، دانش و آگاهی عمومی را ارتقا دهد و ابزارهای نظارتی و کنترل هوشمندانه خود را ارتقا دهید.
 • بررسی تکنیکال شاخص کل بورس  ایران نشان می دهد که تا اوایل سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، شاخص کل از مرز ۱ میلیون واحد عبور کند.
 • هجوم ایرانیان به دها کارگزاری در سراسر کشور در ماه های اخیر، نشان بارز این واقعیت است که بازارهای موازی (ارز-سکه-طلا-خودرو-ملک-زمین)، راکد بوده و این وضعیت احتمالا تا سال ۱۴۰۰ ادامه دار باشد.
 • سودآوری بسیاری از سهام در بازار بورس ایران در میان مدت و بلند مدت،  به مراتب بیش تر از سرمایه گذاری در بازار های موازی فوق الذکر است و گین خوبی را برای سهامدار و نه نوسان گیر، به  ارمغان می آورد.
 • بخشی از علت هجوم ایرانیان به کارگزاری ها و دریافت کد بورس، شرکت درعرضه اولیه های پر سود و شیرین سال ۹۸ است. عرضه  اولیه ها،  معمولا ۲۰  تا ۳۰ درصد سود تضمینی ظرف کم تر از ۱۰ روز را برای سهامدارش به ارمغان می آورد. چون به ازای هر کد بورسی، سهمیه مشخصی به شرکت کنندگان در عرضه اولیه  تعلق می گیرد، لذا بورس باز ها، از افراد خانواده و آشنایان و دوستان می خواهند تا با مراجعه به کارگزاری و ثبت نام در سامانه سجام، کدبورس و کددسترسی به سامانه معاملات آنلاین گرفته تا از کد ان ها برای خرید سهام  عرضه اولیه اقدام کنند.
بورس

ثبت ۱۹۰۰ میلیارد تومان معامله سهام در ۲۰ مهر ۹۸ که شاخص کل بیش از ۸۰۰۰ واحد مثبت شد

دلیل هجوم ماه های اخیر ایرانیان به بازار بورس، به هر دلیلی که بوده باشد، بایستی به فال  نیک گرفت. اگر چه حضور آماتورها، نوسانات شدیدی به بازار داده، اما رکود در بازار  های موازی و سود های شیرین سهامداران بلند مدت در بازار، ۲ محرک قوی برای عدم خروج سرمایه از باراز بورس ایران تا چند سال آینده است.

این به واسطه خوش بینی مفرط نگارنده به بازار سرمایه ایران نیست. بلکه شاخص های اقتصادی و اکو سیستم کسب و کار و مختصات اقتصاد ایران، چنین سیگنالی می دهد. استقبال مردم از خرید عرضه اولیه سهام در نیمه دوم سال ۹۸، ۲۰۰ درصد نسبت به نیمه اول سال نود و هفت، افزایش یافته است.

هر اصلاح و ریزشی  که در شاخص کل و قیمت بعضی از  پانصد و پنجاه واندی سهام بازار بورس ایران مشاهده می‌کنیم، اصلاح موقتی و کسب انرژی برای  رکورد زنی دیگر و ثبت رکورد جدید خواهد بود.

بزودی سهام دولت در ۶ پالایشگاه نفتی عرضه شده و چندین پالایشگاه نیز  عرضه اولیه می شود. تا سال ۱۴۰۰ همچنان روند بورس صعودی و فرصت عالی برای شکار سهام پر بازده با قیمت مفت کنونی است که در بلند مدت، سود های رویایی را در اختیار سهامداران صبور قرار می دهد.

بازار بورس ایران مملو از افرادی است که «قیمت» همه چیز را می‌دانند اما «ارزش» همه چیز را نه!

حتما ببنیید: همه چیز درباره سهم شگفت انگیز بورس ایران 

مطالب مرتبط
۶ نظر

ورود

 • بیننده مهر ۲۴, ۱۳۹۸

  این حرف ها رو از کجا درآوریدن ؟ بازار بورس ایران برای اکثر افرادی که در سال ۹۸ وارد شده اند ضرر ده بوده ! با این اخبار ملت رو راهی بورس می کنید و تمام زندگیشون رو از دست می دهند..

  • علی زمانی مهر ۲۵, ۱۳۹۸

   معمولا قصد پاسخ گویی به نظرات کاربران رو ندارم. اما صرفا جهت اطلاع شما عرض کنم که اکثریت سهامدارانی که از فروردین ۹۸ تا شهریور ۹۸ وارد بورس شدند، سود خوبی نصیبشان شد. میتوانم ۳۰۰ سهم را به شما معرفی کنم.
   ضمنا، ۷ عرضه اولیه از فروردین تا ۲۳ مهر ارائه شدکه میلیون ها تومان سود تضمین شده را در اختیار میلیون ها شرکت کننده عرضه اولیه قرار داد.
   احتمالا حضرتعالی یا exaggerate می کنید یا سواد بورسی ندارید. در هر حال، توصیه ما به شما، سهامداری تا ۱۴۰۰ است. صدور صدها هزار کدسهامداری ظرف چند ماه اخیر، عکس ادعای شما را نشان می دهد.

   • زمینی مهر ۲۵, ۱۳۹۸

    اون “گین” و این “exaggerate” خیلی خنده دار و بی دلیل و تأسف برانگیز بود.
    حالا خوبه این ها واژه های تخصصی نیستند! با به کاربردن ۳-۴ تا کلمه ی انگلیسی، هیچ کس نمیگه شمل خیلی باسوادی!
    خوب مثل بچه ی آدم به جای این واژه های پیش پا افتاده ی انگلیسی از “آورده، درآمد، سود” و “بزرگنمایی، مبالغه، اغراق” استفاده کن.

    • علی زمانی مهر ۲۵, ۱۳۹۸

     در اصل قضیه توفیر نداره عزیز . پیام مهم بود که انتقال پیدا کرد.

     • ایرانی مهر ۲۶, ۱۳۹۸

      مقاله خوبی بود ولی کمی هم رعایت کنید و پارسی را پاس بدارید، بهتر هم میشود.
      و به طور کلی علت هجوم ملت به بورس ساده است: بوی کباب شنیده اند!
      بعد از ریختن به بازار سکه و طلا و دلار و ماشین و خانه و نابود کردن قیمت ها، حالا ریختن تو بورس!

     • علی زمانی مهر ۲۶, ۱۳۹۸

      از نظر شما ممنونم
      علت هجوم ملت، فهم این است که ۴۰ سال روش سرمایه گذاری را «عوضی» و «اشتباهی» طی کردن و اشتباهی پولشون را بردن در ملک و ارز و طلا.
      ارز و طلا از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ چند برابر شده؟ شما بگو ۵ تا ۱۰ برابر. ۲۰۰ تا سهم به شما معرفی میکنم در این بازه زمانی، بین ۱۱ تا ۴۰ برابر شده!
      این جا بورس باز سود کرده یا مردمی که پول رو تبدیل کردن به دلار و طلا و زیر بالش گذاشتن؟!
      اینکه هر جا سود آوری خوب باشه، کشش سرمایه داره اجتناب ناپذیر است. تنوع سرمایه گذاری و قدرت جذب نقدینگی بورس را با بازارهای موازی سنتی قرن بیستمی مقایسه نمیکنم. به شما عرض میکنم که انقلاب بورس در راه است. بعضی از مردم، دوزاریشون افتاد. بعضی ها هنوز در«ذهن فریبکار» خود وول میخورن!