۵ چیزی که فقط میلیاردرها استطاعت خریدش را دارند

۵ چیزی که فقط میلیاردرها استطاعت خریدش را دارند

میلیونرها شاید توانایی خرید یک پنت هاوس زیبا یا تحصیل در یک مدرسه ی خصوصی را داشته باشند، اما خرید ابرکشتی های تفریحی و جت های شخصی برای آنها امری محال محسوب می شود. به دلیل افزایش هزینه های زندگی، حالا دیگر یک میلیون دلار یا حتی چند میلیون دلار در بخش هایی از دنیا چندان پولی محسوب نمی شود. در حقیقت برای اینکه بتوانید هر چه که می خواهید را بخرید باید میلیون ها و میلیون ها یا میلیاردها و میلیاردرها پول داشته باشید.

حقیقت آن است که یک میلیارد دلار هم دیگر ارزش گذشته اش را ندارد. وقتی مؤسسه ی فوربس در سال ۱۹۸۲ شروع به رصد ثروتمندترین افراد آمریکا کرد، ثروتمندترین فرد آمریکا، دنیل کیت لودویگ بود که ثروت خالص او ۲ میلیارد دلار تخمین زده شده بود. حالا ۳۷ سال از آن زمان گذشته و با نگاهی به فهرست فوربس از ثروتمندترین آمریکایی ها در سال  ۲۰۱۹ می توان متوجه شد که یک ثروت ۲ میلیارد دلاری دیگر جایی در این فهرست ندارد. در واقع ثروتمندترین فرد آمریکا در سال ۱۹۸۲ اگر امروز وجود داشت، به فهرست ثروتمندترین آمریکایی ها حتی راه پیدا نمی کرد، چه رسد که در صدر آن قرار گیرد. هر ۱۳ نفری که در رتبه ی چهارصدم این فهرست قرار گرفته اند ثروت خالصی معادل ۲/۱ میلیارد دلار دارند.

در ادامه به ۵ چیزی می پردازیم که فقط ثروتمندان واقعی یعنی مولتی میلیونرها و میلیاردرها استطاعت خریدشان را دارند و برای میلیونرهای صرف، دست نیافتنی محسوب می شوند. شاید ما توانایی خرید آن ها را نداشته باشیم اما به این فکر کنید که میلیونرها هم همینطور هستند.

۱- ابرکشتی های تفریحی

میلیاردرها

بعضی مدل های قدیمی تر کشتی های تفریحی که حدود ۲۴ متر طول دارند شاید قیمتی شش رقمی داشته باشند، اما خرید یک ابرکشتی تفریحی به احتمال زیاد دست کم چند میلیون دلاری آب می خورد.

مثلاً یک کشتی تفریحی ۲۵ متری ساخت ۲۰۰۲ که در سال ۲۰۱۵ تعمیر شده باشد، می تواند ۱/۳ میلیون دلار قیمت داشته باشد، در حالی که یک کشتی تفریحی ۸۲ متری ساخت ۲۰۱۳ می تواند ۱۳۲ میلیون دلار قیمت داشته باشد.

اما هزینه های کشتی های تفریحی به خرید آن ها ختم نمی شود. از حقوق کادر کشتی و کرایه ی استفاده از اسکله ها گرفته تا سوخت کشتی و هزینه های نگهداری آن، صاحبان کشتی های تفریحی ممکن است حدود ۱۰ درصد از قیمت خرید کشتی شان را هر ساله صرف راه اندازی و نگهداری آن کنند. مثلاً یک ابرکشتی تفریحی ۱۰ میلیون دلاری سالانه یک میلیون دلار برای صاحب خود هزینه دارد.

۲- جت های شخصی

جت های شخصی هم مانند کشتی های تفریحی بیشتر از قیمت خریدشان – که آن هم خود بسیار بالا است – هزینه دارند. جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون که تا چندی قبل ثروتمندترین فرد دنیا بود و حالا بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت، او را پشت سر گذاشته، یک جت گلف استریم مدل G650ER دارد که قیمت آن ۶۵ میلیون دلار تخمین زده شده. مارک کیوبن، سرمایه دار و میلیاردر آمریکایی هم در سال ۱۹۹۹ یک جت گلف استریم V به قیمت ۴۰ میلیون دلار خریداری کرد.

اما هزینه های سالانه ی سوخت، نگهداری و حقوق خلبان جت های شخصی تواند در مجموع بیشتر از یک میلیون دلار باشد. حقوق خلبان جت می تواند به سالانه ۷۵۰ هزار دلار برسد و هزینه ی کرایه ی آشیانه ی جت هم می تواند سالانه حدود ۲۰۰ هزار دلار باشد.

۳- تیم های ورزشی حرفه ای

در سال ۲۰۱۴، استیو بالمر، مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت، تیم بسکتبال حرفه ای لس آنجلس کلیپرز (Los Angeles Clippers) را به مبلغ ۲ میلیارد دلار خریداری کرد که این مبلغ حدوداً ۴ برابر بیشتر از ارزش متصور برای این تیم در آن زمان بود.

حالا نسبت به گذشته تیم های ورزشی حرفه ای بیشتری وجود دارد که قیمتی بالاتر از یک میلیارد دلار داشته باشند، اما هنوز هم تیم هایی هستند که قیمت های معقولانه تری داشته باشند. تیم های ورزشی، بسته به معیارهای مختلفی، قیمتی بین ۲۵ میلیون دلار تا ۲/۲ میلیارد دلار دارند.

۴- مستخدمین تمام وقت

میلیونرها شاید بتوانند کسی را برای کمک در بعضی کارهای خانه استخدام کنند، اما توانایی مالی استخدام کادر خدماتی تمام وقت برای همه ی کارهای خانه را ندارند.

کادر مستخدمین تمام وقت شامل مستخدم ارشد، تیم مدیریت، سرپیشخدمت، دستیار، آشپز، خدمتکار زن، خدمتکار مرد، پرستار بچه، معلم سرخانه و راننده ی شخصی می شود.

حقوق کادر مستخدمین، بسته به سابقه ی کار آن ها، سالانه بین ۱/۰۳ میلیون تا ۲/۴ میلیون دلار می تواند هزینه داشته باشد که این مبلغ هزینه های درمانی و پاداش های این نیروها را شامل نمی شود.

۵- پناهگاه های آخرالزمانی

برای اینکه بتوانید خود را برای آخرالزمان آماده کنید به پول بسیار زیادی نیاز دارید.

چهره های سرشناس و ابرپولدار سیلیکون ولی در سال های اخیر به خرید پناهگاه های آخرالزمانی میلیون دلاری و نصب آن ها در نیوزلند روی آورده اند. گران قیمت ترین این پناهگاه ها ۸ میلیون دلار قیمت دارد.

شرکت های مختلف پناهگاه هایی مخصوص میلیاردرها تولید کرده اند که جوابگوی ترس های آن ها از وقایع آخرالزمانی هستند. ساخت این پناهگاه های فوق پیشرفته می تواند نزدیک به ۲۰ میلیون دلار هزینه داشته باشد. این پناهگاه ها امکانات و تجهیزات مجلل و گران قیمتی هم دارند، مثل استخر شنا، سالن سینما، باشگاه ورزشی، دیوار صخره نوردی، پارک مخصوص سگ ها، اتاق بازی و استخرهای سربسته.

از آنجایی که آمادگی برای پایان دنیا دست کم ۲۰ میلیون دلار آب می خورد، بنابراین این کار برای میلیونرها امری محال محسوب می شود و این بدان معنی است که اگر روزی پایان دنیا فرا برسد، جمع میلیاردرها جمع خواهد بود!

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود