جزییات وام ازدواج ۹۹: از دختران زیر ۱۵ سال تا سالمندان بالای ۶۰ سال!

جزییات پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به زوجین

جزییات وام ازدواج ۹۹: از دختران زیر ۱۵ سال تا سالمندان بالای ۶۰ سال!

وام ازدواج ۹۹ تا زمان انتشار این گزارش، همان ۳۰ میلیون تومان است. تصویب وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی به هر یک از زوجین توسط کمیسیون تلفیق، نیاز به تایید مجلس و شورای نگهبان دارد. یعنی فعلا در سال آینده به هر یک از زوجین، در قابل ارائه ضمانت‌نامه و تکمیل مدارک و ثبت نام در سامانه درخواست وام ازدواج در سایت بانک مرکزی، ۳۰۰ میلیون ریال وام ازدواج ۵ ساله با بهره ۴ درصد تعلق می گیرد. مدارک دریافت وام ازدواج ۹۹ و شرایط دریافت وام ازدواج ۹۹ دقیقا عین مدارک و شرایط دریافت وام ازدواج در سال های اخیر است.

چگونه وام ازدواج دانشجویی بخریم؟ چگونه وام ازدواج ۹۹ را بفروشیم؟‌ چگونه وام ازدواج ۹۹ ثبت نام کنیم؟ چگونه وام ازدواج ۹۹ را با قیمت خوب بفروشیم؟ قیمت خرید وام ازدواج ۹۹ بدون ضامن چقدر است؟ خرید تضمینی وام ازدواج ۹۹ چگونه است؟ آیا می توان به جای وام ازدواج ۹۹ که ۳۰ یا ۵۰ میلیون تومان است، ۱۰ میلیون تومان وام گرفت؟

این ها بخشی از پرسش‌هایی است که این روزها متقاضیان و مشمولان دریافت این وام سوال می‌کنند و در شبکه های اجتماعی و اپ های تبلیغاتی هم بازتاب پیدا کرده است.

توجه داشته باشید که خرید و فروش وام ازدواج ۹۹ غیر قانونی است و می‌تواند مشکلات حقوقی و قضایی را برای وام گیرنده و انتقال دهنده و دریافت کننده به همراه داشته باشد. لذا اگر قصد انجام این کار را دارید، حتما تبعات قانونی قضیه را بررسی کنید.

افزایش شمار آگهی دهندگان فروش وام ازدواج ۹۹

شما بایستی مدارک هویتی را در سامانه بانک مرکزی آپلود کرده و ضامن معتبر داشته باشید. افرادی که مشمول دریافت یارانه نقدی و یارانه معیشتی هستند، احتمالا در دریافت وام ازدواج ۹۹ بتوانند از این دو منبع به عنوان بخشی از ضمانت بازپرداخت تسهیلات استفاده کنند. اما هنوز قطعی نشده است. باید منتظر ابلاغ جدید دولت و بانک مرکزی در این باره باشیم. اقساط وام ازدواج به قدری زیاد است که یارانه، پاسخ‌گوی بخشی کمی از اقساط ماهانه خواهد بود و عملا در سال های قبل، کارایی نداشت.

تصویب مجلس و ابلاغ بانک مرکزی : احتمالا بهار ۹۹!

بانک مرکزی ۲ مرداد ۹۶ اعلام کرده بود برای ضمانت، معرفی یک نفر کاسب دارای پروانه کسب معتبر یا کارمند رسمی و پیمانی و بازنشسته دولت یا نیروهای نظامی، برای متقاضیان وام ازدواج امکان پذیر است. البته در بند هشتم جایگزین های ضامن، از سفته و چک معتبر هم سخن به میان آمده است. پیدا کردن ضامن برای دریافت وام ازدواج ۹۹ حتما یکی از سخت ترین کارهای پیش روی متقاضیان است.

استناد این موضوع که وام ازدواج ۹۹ احتمالا ۶۰ میلیون تومان خواهد بود و نه ۱۰۰ میلیون تومان برای زوجین، مفاد لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور است که مبلغ وام ازدواج ۹۹ همان مبلغ وام ازدواج در سال ۱۳۹۸ اعلام شده است. دولت با کسری بودجه بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی روبروست و احتمالا بانک‌ها، نقدینگی لازم برای افزایش میزان وام ازدواج ۹۹ به متقاضیان را نداشته باشند.

با این حال کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، ۲۴ دی ماه ۹۸ تصویب کرده که مبلغ وام ازدواج به زوجین، ۱۰۰ میلیون تومان باشد. یعنی هر نفر، ۵۰ میلیون تومان. برای اجرایی شدن و عملیاتی شدن وام ازداوج ۱۰۰ میلیون تومانی در سال ۱۳۹۹، این مصوبه باید رای صحن علنی را گرفته و توسط شورای نگهبان تایید شود و به دولت ابلاغ شود. پس باید تا فروردین ۱۳۹۹ صبر کرد.

توجه داشته باشید که زمان اجرایی و عملیاتی شدن وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی احتمالا از بهار سال ۱۳۹۹ خواهد بود و اگر در زمستان ۹۸ به سراغ شعب بانک های عامل در سراسر کشور بروید، با همان وام ازدواج ۶۰ میلیون تومانی روبرو خواهید شد.

از طرفی، با توجه به تورم ۴۰ درصدی و سال سخت ۹۹ که به همین خاطر، بودجه سال آینده به نام بودجه استقامتی لقب گرفته است، وام ازدواج ۳۰ میلیونی،‌ دردی از هزاران درد زوج های مشمول وام ازدواج، دوام نکند. در تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، اعلام شده که بانک مرکزی بایستی از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی کشور، تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج به زوج هایی که تاریخ عقد آن ها از ۱۳۹۶/۰۱/۰۱ است و تا کنون سابقه دریافت هیچ وام ازدواجی را نداشته اند، با اولویت پرداخت کند.

قبلا برای دریافت وام ازدواج، هر یک از زوجین بایستی ۲ ضامن معتبر به بانک عامل معرفی می کرد. اما اکنون با ۱ ضامن نیز می توان برای وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی اقدام کرد. احتمال می رود که مجلس شورای اسلامی در روزهای پایانی سال نود و هشت که مصادف با روزهای پایانی مجلس دهم است، وام ازدواج ۹۹ را به ۵۰۰ میلیون ریال برای هر یک از زوجین افزایش دهد.

وام ازدواج ۹۹: ۵۰ میلیون تومان یا ۱۰۰ میلیون تومان؟

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، ۲ دی ماه ۹۸ اعلام کرد که در جریان بررسی کلیات بودجه سال ۹۹ کل کشور، مصوب شد که مبلغ وام ازدواج ۹۹ به ۵۰ میلیون تومان به ازای هر یک از زوجین افزایش یابد.

اجرایی شدن این مصوبه، نیازمند طرح آن در صحن علنی مجلس و تصویب آن با رای اکثریت نمایندگان پارلمان و تایید مصوبه توسط شورای محترم نگهبان است. لذا تا تصویب نهایی لایحه بودجه و تایید آن توسط شورای نگهبان، وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی در آخرین سال سده سیزدهم هجری شمسی، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

افزایش شمار سالمندان متقاضی دریافت وام ازدواج

سوء استفاده های زیادی در استفاده از وام ازدواج ۹۸ صورت گرفته و این صدای برخی از نمایندگان مردم در بهارستان را در آورده است. یکی از اعضاء کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ۱۱ دی ۹۸ گفته بود که سوء استفاده ها از وام ازدواج بسیار است و این‌که افراد بالای ۶۰ سال متقاضی دریافت وام ازدواج شده اند، نیاز مجدد به بررسی کارشناسی این را جدی می کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز قبلا به ایسنا گفته بود که چالش افزایش کودک همسری با وام ازدواج و دریافت آن توسط افراد سن بالا، باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد و اشکالات رفع شود. معاون امور جوانان وزارت ورزش گفته بود که شمار سالمندان متقاضی وام ازدواج در سال جاری، ۱۰ برابر افزایش یافته است.

پرداخت وام ازدواج به هزاران دختر زیر ۱۵ سال!

طبق آمار وزارت ورزش و جوانان در هفته اول دی ماه نود و هشت، در سال ۱۳۹۶، کل تعداد متقاضیان وام ازدواج توسط افراد زیر ۱۵ سال، ۵۱ نفر بوده است. در سال ۹۷، با توجه به این که وام ازدواج به دختران از ۱۳ سال و پسران از ۱۵ سال اعطا می شود، ۳۴۳۲ دختر زیر ۱۵ سال، وام ازدواج دریافت کردند. این رقم در سال ۹۸ به ۴۴۶۰ دختر زیر ۱۵ سال رسید. یعنی تقریبا ظرف ۲ سال اخیر، شمار دختران زیر ۱۵ سال که وام ازدواج دریافت کردند، ۸ برابر افزایش یافته است.

اینکه چطور یک دختر زیر ۱۵ سال توانایی پرداخت اقساط دارد و چگونه می تواند برای زندگی خو د تصمیم بگیرید، قانون پرداخت وام ازدواج به دختران زیر ۱۵ سال را با نقد جدی همراه کرده است.

افزایش ۱۰ برابری تقاضای وام ازدواج جوانان توسط سالمندان بالای ۶۰ سال!

در سال ۱۳۹۶، شمار افرادی که متقاضی وام ازدواج جوانان بودند و بیش از ۶۰ سال سن داشتند، ۲۲۴ نفر بود. این رقم در سال ۹۷ بیش از ۱۵ برابر افزایش یافته و به رقم ۳۵۳۰ نفر رسید. در نیمه نخست سال نود و هشت، شمار متقاضیان وام ازدواج ۹۸ توسط سالمندان بالای ۶۰ سال به ۲۲۴۴ نفر رسیده است. ضعف قانونی طرح وام ازدواج و عدم توجه قانون گذار به بازه سنی متقاضیان دریافت وام ازدواج سبب شده تا در ۳ سال اخیر، بیش از ۶۰۰۰ سالمندان بالای ۶۰ سال، وام ازدواج دریافت کنند!

سامانه ثبت نام وام ازدواج ۹۹

وام ازدواج ۹۹

سامانه درخواست و ثبت نام وام ازدواج در سایت بانک مرکزی

به منظور ثبت نام برای دریافت وام ازدواج ۹۹ بایستی به سامانه درخواست اینترنتی وام ازدواج ۹۹ در نشانی: VE.CBI.IR مراجعه کرده و پس از ثبت نام و دریافت کد کاربری و رمز عبور و معرفی شماره موبایل و پست الکترونیک، درخواست خود را از طریق فرم های اینترنتی مزبور ثبت کنید. سپس نسبت به آپلود مدارک و ارائه اطلاعات هویتی اقدام کرده تا کد رهگیری دریافت کنید. شما بایستی ایرانی بوده و در داخل کشور ازدواج کرده و سند ازدواج داشته باشید یا اگر در خارج از کشور ازدواج کرده اید، سند مورد تایید در اختیار بانک عامل قرار دهید.

مدل بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۹۹

مدل بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۹۹ فعلا درباره این موضوع تصمیمی اتخاذه نشده است و احتمالا مثل روال سابق باشد. در سال نود هفت، با ۶۰ میلیون تومان وام ازدواج که به زوجین تعلق می گرفت، وام گیرنده ملزم بود که ماهانه ۱۱ میلیون ریال قسط ماهانه بدهد تا پس از ۵ سال اصل و سود وام،‌ تسویه شود.

اگر وام ازدواج ۹۹ به ۵۰ میلیون تومان برسد، یعنی زوجین وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت کنند، مبلغ بازپرداخت اقساط در بازه ۵ ساله به ماهانه ۱۷ میلیون ریال می رسد که با توجه به وضعیت تورم در سال ۹۹ و احتمال حداقل حقوق ماهانه حدود ۲۰ میلیون ریال برای کارگران در سال ۹۹ و افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان دولت در سال آینده، پرداخت اقساط وام ازدواج ۹۹ هم برای کارگران و هم برای کارمندان دولت، سخت است.

قطعا با افزایش وام ازدواج ۹۹ و عدم تغییر دامنه  بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۹۹، زوج های جوان، با مشکلات اساسی روبرو می شوند و قانون باید مهلت بازپرداخت را به بیش از ۵ سال افزایش دهد. تجرد قطعی در کشور، زمینه کاهش فرزندآوری را فراهم کرده که در نقطه نظر پدافند غیرعامل کشور،‌ تهدیدی جدی برای آینده اقتصاد، سلامت و بهداشت و امنیت ایران عصر۱۴۰۰ خواهد بود.

موانع ازدواج در کشور بسیار است و بیش از ۱۴ میلیون جوان مجرد زیر ۴۰ سال داریم که با اضافه کردن روند صعودی طلاق در استان ها و تراژدی های اقتصادی و امنیتی موجود، این رقم در اوایل سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، از ۱۵ میلیون نفر فرا تر خواهد رفت. لذا، پیشنهادها درباره وام تجمیعی ۲۰ میلیارد ریالی به جوانان که مشکل اشتغال و ازدواج را با هم حل کند، مدتی است که در رسانه ها در بین مسئولان و کارشناسان تبادل نظر می شود.

وام ازدواج ۹۹ برای فرزندان بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری همان ۲۰ میلیون تومان است. با این رویه وام ازدواج، شاهد افزایش شمار ازدواج های صوری در سراسر کشور هستیم. همان طور که در بالا گفتیم، برای دریافت وام ازدواج ۹۹ باید منتظر ابلاغیه بانک مرکزی بود. بدون این ابلاغیه جدید، مصوبات مجلس، فعلا روی کاغذ است.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود