سورپرایزهای مالیاتی مجلس در سال ۱۳۹۹: از خروج از کشور تا خرید و فروش خودرو

سورپرایزهای مالیاتی مجلس در سال ۱۳۹۹: از خروج از کشور تا خرید و فروش خودرو

مالیات خروج از کشور و مالیات خرید و فروش خودرو و موتور سیکلت یکی از مهم‌ترین اتفاقات اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۹ خواهد بود. دولت تدبیر و امید که برای آخرین سال سده سیزدهم هجری شمسی، با کسری بودجه شدید روبرو است، نام بودجه ۹۹ کل کشور را بودجه استقامتی نامیده است و تلاش کرده تا بوی نفت در بودجه، کم تر به مشام بخورد.

اگر چه تحریم های سخت بین المللی سبب شده تا حتی چین و هند نیز در خرید نفت ایران، طفره بروند و این یعنی کاهش قابل توجه درآمد ارزی دولت ناشی از صادرات نفت. دولت برای جبران کسری بودجه و پرداخت هزینه های خود، به سمت اخذ مالیات رفته و تلاش کرده تا با سیستماتیک کردن روندها و روش های شناسایی مشمولان مالیات و جلوگیری از راهکارهای هوشمندانه فرار مالیاتی، میزان درآمد دولت از مالیات را افزایش دهد.

الزام پزشکان به استفاده از کارت خوان، تصویب لایحه پایانه های فروشگاهی در مجلس، همه نشان از این واقعیت دارد که سال ۱۳۹۹، سالی است که مالیات زیادی دولت از ملت و مشمولان خواهد گرفت.

حتی شایعه اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی نیز قوت گرفته که به نظر می رسد مثل شایعه سهمیه بندی بنزین که اول تکذیب شد و سپس شاهد حماسه ۳۰۰۰ تومانی بودیم، این قضیه نیز در سال ۱۳۹۹ رنگ واقعیت به خود بگیرد. اگر چه اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی، خبر خوبی برای سهامداران بازار سرمایه است.

مجلس شورای اسلامی در اولین روز بهمن ماه ۹۸، خبرهای شگفت انگیزی برای جامعه دارند. جامعه ای که قرار است ۲ اسفند ۹۸ پای صندوق برود و در یازدهمین انتخابات مجلس شرکت کند. انتخاباتی که با رد صلاحیت بیش از ۸۰ نماینده کنونی مجلس توسط شورای نگهبان، پر رنگ بودن آن، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

هدف مالیاتی دولت در سال ۱۳۹۹

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اخیرا گفت بود که پروژه اصلی مد نظر سازمان امور مالیاتی پیاده سازی و اجرای کامل نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان است. در این طرح ۳ نوع صندق فروش وجود خواهد داشت که مرسوم ترین انها همین کارت خوان‌های موجود در سراسر کشور می‌باشد، بعد از تصویب نهایی قانون و ابلاغ ان به دولت سازمان امور مالیاتی ۱۵ ماه برای پیاده سازی آن فرصت خواهد داشت.

با این حال، اتصال کارت خوان ۲۸ هزار پزشک به سامانه سازمان مالیاتی عملیاتی شده است  اما هنوز ۵۸ درصد پزشکان تهرانی قانون را تمکین نکردند. در صورتی که پزشکان از اول مهر ۹۸ تکلیف خود در قبال ثبت کارت خوان در سامانه مالیاتی را انجام ندهند مشمول تمامی تبعات قانونی می شوند.

مالیات های جدید مجلس 

مجلس شورای اسلامی ۱ بهمن ۹۸ تصویب کرد که از خرید و فروش خودرو و موتورسیکلت هم مالیات گرفته شود. بر این اساس خودروهای تولید داخل به مقدار یک درصد از قیمت وسیله و خودروهای خارجی به میزان دو درصد باید مالیات بدهند، تعویض‌ پلاک و سند رسمی هم منوط به پرداخت این مالیات شده است. همچنین از مسافران به خارج نیز مالیات گرفته می‌شود.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است پرداخت مالیات خروج از کشور مسافران ایرانی که عازم خارج از کشور هستند را به روشی که سازمان امورمالیاتی تعیین می‌نماید کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت ننمودند جلوگیری نمایند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان مالیاتی را مکلف کردند بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز در موارد استثنای ذکر شده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید. سورپرایز امروز  مجلس، بازتاب های زیادی در شبکه های  اجتماعی داشت. رضا رشید پور یکی از این افراد بود.

مالیات خروج از کشور

واکنش رضا رشید پور به طرح مالیات خروج از کشور

استثنائات عدم پرداخت عوارض خروج از کشور و مالیات ۹۹

افراد زیر، از پرداخت عوارض و مالیات خروج از کشور معاف هستند:

  • دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت
  • خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی
  • دانشجویان شاغل به دارندگان اجازه خروج دانشجویی
  • بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌گردند
  • دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند
  • زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی (ع) به مقصد عراق از کشور خارج می شوند
  • ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند

مصوبات جنجالی مالیاتی مجلس شورای اسلامی در اولین روز بهمن ماه ۹۸، باید به تصویب شورای نگهبان برسد تا توسط رئیس مجلس به دولت روحانی ابلاغ شود. افزایش مالیات و ارتقا گستره آن به حوزه های مختلف از جمله گردشگری، تاثیر منفی روی کسب و کار تورهای خروجی کشور در سال ۱۳۹۹ خواهد داشت. کسب و کاری که پس از اتفاقات دی ماه ۹۸، از همین الان، آینده کوتاه مدت آن را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

سال سخت تحریمی ۹۹، اثراتش را از بهار هویدا خواهد کرد. سالی که نکوست از بهارش پیداست.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود