چرا دوستان محل کارمان نقش مهمی در زندگی شغلی ما دارند؟

چرا دوستان محل کارمان نقش مهمی در زندگی شغلی ما دارند؟

بیشتر افراد شاغل در محل کار خود دوست یا دوستانی دارند، مسأله ای که عامل مهمی در برخورداری از یک زندگی شغلی شاد و رضایت بخش محسوب می شود. این رابطه ی دوستی نه فقط در محیط کارتان، بلکه در خارج از آن هم بر شما تأثیر می گذارد. اگر وقتی به شغل های گذشته ی خود نگاه می کنید احساس می کنید که چندان از آن ها رضایت نداشتید، ممکن است یک علت آن آدم هایی بوده باشد که با آن ها کار می کردید.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا داشتن دوست در محل کار اهمیت زیادی دارد.

۱- ما را به آدم های شادتر و با انگیزه تری تبدیل می کنند

دوستی با همکاران در محل کار

داشتن دوست در محیط کار باعث افزایش شادی در ما می شود. حضور چنین افرادی برای سلامت عمومی ما مفید است و باعث می شود اضطراب کمتری داشته باشیم. اگر اقتصاددان ها بخواهند از لحاظ میزان شادی ای که از چنین روابطی نصیب افراد می شود قیمتی روی آن بگذارند، دیدن هر روزه ی یک دوست در محل کار همان اندازه شما را خوشحال می کند که هر سال ۱۰۰ هزار دلار بیشتر درآمد داشته باشید.

اگر محیطی که در آن کار می کنیم فضای مثبت و دوستانه ای داشته باشد و ما با اطرافیان مان به اصطلاح جور باشیم، تعهد کاری، تمرکز و در مجموع انگیزه ی بیشتری خواهیم داشت. ما دوست داریم در کنار دوستان مان عملکرد خوبی داشته باشیم چون همگی برای یک هدف واحد تلاش می کنیم.

۲- می توانند به بالا رفتن بازدهی ما کمک کنند

تحقیقات نشان داده کسانی که در محل کار دوستی دارند احتمال اینکه به خاطر کارشان مورد تحسین قرار گیرند ۴۳ درصد بالاتر است. اگر میان شما و همکاران تان پیوند مستحکمی برقرار باشد، این مسأله تأثیر بسیار مثبتی روی بازدهی شما می گذارد، چون در اینصورت همکاری مؤثرتری با آن ها خواهید داشت.

۳- ما را راهنمایی می کنند

ما همیشه می توانیم از همکاران مان راهنمایی بگیریم اما بهترین و صادقانه ترین توصیه ها را همیشه دوستان مان برای ما دارند. آن ها آنقدر با ما راحت هستند که بتوانند به شکلی مثبت از ما انتقاد کنند و ما در مجموع این انتقادات را بهتر می توانیم بپذیریم. اگر آن ها از ما با تجربه تر باشند، به ما خواهند گفت که چطور عملکرد بهتری داشته باشیم و آن را ارتقاء دهیم.

۴- خود واقعی مان را می شناسند

اگر تمام وقت یعنی ۸ ساعت در روز کار می کنید، این بدان معنی است که زمان زیادی را با دوستان محل کارتان می گذرانید. آن ها بهترین و بدترین روزهای شما را دیده اند. آن ها می دانند که شما شادی یا اضطراب خود را چگونه بروز می دهید. آن ها حتی از بعضی از بزرگ ترین رازهای ما باخبر هستند چون در زمان وقوعش همانجا بودند.

۵- همدیگر را درک می کنیم

ما مشکلات و درگیری های دوستان مان در محل کار را می دانیم و آن ها هم از مشکلات ما باخبرند. حتی ممکن است مشکل یکسانی داشته باشیم. ما هر روز با همان آدم های همیشگی سر و کار داریم و بیشتر برنامه ی روزانه مان هم یکی است. هیچ کس به اندازه ی آن ها مشکلات و درگیری های ما را درک نمی کند.

۶- اگر به دنبال موفقیت شغلی هستید وجود آن ها برای هدف تان ضروری است

داشتن دوست در محل کار باعث تقویت روحیه می شود و ما را از حمایت عاطفی و روانی ای برخوردار می کند که کمک می کند از پس وظایف و مسائل شغلی خود بربیاییم. این مسأله باعث می شود احساس راحتی بیشتری داشته باشیم و اشتیاق ما را برای به کار گرفتن تمام تلاش خود بیشتر می کند، مسأله ای که احتمال دستیابی به موفقیت را بیشتر می کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود