آشنایی با سوغات و صنایع دستی استان آذربایجان غربی

انگور و عسل آذربایجان غربی، بهترین سوغات دیار تاریخی شمال غرب ایران

آشنایی با سوغات و صنایع دستی استان آذربایجان غربی

سرزمین تاریخی و دیدنی استان آذربایجان غربی، یکی از مقصدهای کمتر دیده شده صنعت گردشگری کشورمان محسوب می شود که آنطور که شایسته این خطه سرسبز و پر پتانسیل است، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار نگرفته و به نظر می رسد با وجود مهاجر فرستی این دیار به دیگر استان های کشور، یکی از بکر ترین و بهترین مکان ها برای مهاجرت و سرمایه گذاری باشد.

در دوران پسا کرونا، آذربایجان غربی، ظرفیت های فراوانی برای سرمایه گذاران داخلی و بین المللی دارد.

نزدیکی به کشورهای همسایه ایران، یکی از مزیت ها بوده که در کنار آب و هوای  پاک و دل انگیز، ابزارهای خوبی را برای مهاجرت داخلی هموطنان فراهم می کند. آذربایجان غربی، از جمله استان های کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو، ثبت شده و با قره کلیسا (اولین کلیسا جامع مسیحیت) و دریاچه ارومیه، شهرت جهانی دارد.

امیدواریم تراژدی تلخ دریاچه ارومیه، بزودی تمام شود و آب به ارومیه آذربایجان و سی و سه پل نصف جهان باز گردد. آذربایجان غربی، دیار غذاهای وسوسه انگیز و سوغات  خوشمزه است. در این گفتار، شما را با شماری از صنایع دستی و سوغات این سرزمین زیبا آشنا میکنیم.

قره کلیسا

با ما همراه  باشید.

نقل ارومیه: سوغات شیرین مرکز  استان

نقل ارومیه همچون نبات و زعفران خراسان، معروف است. اگر به بازار ارومیه سر بزنید، انواع و اقسام  نقل را در  بسته  بندی های مختلف مشاهده خواهید کرد. معروف‌ترین سوغات استان، به ویژه شهر ارومیه، نقل است که تولید آن در استان، سابقه‌ای دیرینه دارد. نقل نوعی شیرینی مغزدار است که روکش بیرونی آن از شیره‌ی شکر که با جوشاندن شکر در آب به دست می‌ آید، تهیه می‌شود.

مشهورترین نقل ارومیه، نقل بیدمشکی یا ابریشمی است. در این نوع نقل، مغز داخلی خلال‌ های بادامی است که با گل‌های بیدمشک معطر شده است و طعم‌ دهنده‌ روکش آن نیز عرق بیدمشک است. البته نقل ارومیه در طعم ها و رنگ های مختلف نیز عرضه می شود که به همین خاطر، به منظور خرید بهترین نقل، از راهنمایی های مردمان مهمان نواز آذربایجان غربی استفاده کنید.

حلوای هویج و گردو آذربایجان غربی

از دیگر سوغات خوشمزه آذربایجان غربی، می توان به حلوا هویج و گردو اشاره کرد که برای طیف های مختلف سنی، میان وعده مقوی و مغذی است. این حلوا از قدیمی‌ترین حلواهای محلی استان است که تهیه‌ی آن برای مراسم شب یلدا، بسیار رواج دارد و علاوه بر پخت آن در منازل در کارگاه‌های حلواپزی نیز به صورت عمده تولید می‌شود. این نوع حلوا بدون استفاده از آرد و با هویج و گردو پخته شده و با شیره‌ی انگور شیرین می‌شود و طعم‌دهنده‌ی آن، پودر هل و گلاب است.

عسل آذربایجان غربی

شهرستان خوی با داشتن بیش از ۳۶۰ هزار کندو و تولید ۲۰ درصد از عسل کشور، قطب تولید این محصول است. استقرار کندوها در دل طبیعت غنی منطقه، یکی از دلایل مرغوبیت عسل خوی است.

تنور‌شیرینی‌سی

نوعی نان محلی شیرین است که در تهیه‌ی خمیر آن به جای آب از ماست استفاده می‌کنند و برای زرد شدن روی آن، زرده‌ی تخم‌مرغ می‌مالند

انگور آذربایجان غربی: بهترین انگور کشور

انگور آذربایجان  غربی هم از سوغات خوشمزه  این استان سرسبز  است. همه ساله در شهر ارومیه فستیوال شانادر برای انگور برگزار میشود. آذربایجان غربی قطب تولید انواع انگور در کشور است. این جشن در میان مسلمانان به شانادر و در میان مسیحیان به اوشانا معروف است .قدمت این جشن که به چند هزار سال قبل برمیگردد یکی از نمادی ترین وشکر گذارترین مراسم در برابر خالق هستی محسوب می شود. این مراسم باشکوه توام با رقص و آوازهای آذربایجانی و قوشماجاهای محلی وبایاتی ها همراه میگردد. انگور آذربایجان غربی، مقام اول تولید انگور با کیفیت کشور را دارا می باشد.

صنایع دستی استان آذربایجان غربی

منبت کاری

منبت‌کاری چوب، یکی از صنایع دستی قدیمی استان و به ویژه شهر ارومیه است که با توجه به آثار به‌جامانده، قدمتی بیش از یک قرن دارد. منبت‌کاران استان، اغلب از چوب گردو برای تولیدات خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که چوب سنندج، رنگ مطلوب و جنس مرغوبی دارد، هنرمندان استان، چوب‌های مورد نیاز خود را در زمان برش درختان (پاییز و زمستان) از سنندج خریداری می‌کنند. از طرح‌های مشهور منبت ارومیه، می‌توان به گل و بوته، گل و مرغ و ختایی اشاره کرد.

حاصل تلاش این هنرمندان، انواع تابلوهای تزیینی، جعبه‌ها و ظروف چوبی است که مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد. البته در سال‌های اخیر، برخی دیگر از هنرهای چوبی مانند معرق‌کاری، قلم‌زنی و پیکرتراشی نیز در ارومیه رونق گرفته است.

فرش دستبافت آذربایجان غربی

یکی از نقاط کشور که در زمینه طراحی و تولید فرش دستبافت با کیفیت، فعالیت زیادی دارد، استان آذربایجان غربی است که همجواری آن با آذربایجان شرقی که یکی از مهمترین مراکز تولید فرش دستبافت ایران است سبب شده تا بافت قالی در نقاط مختلف آذربایجان غربی به خصوص ارومیه، رونق داشته باشد. حدود ۶ درصد کل فرش ایران در استان آذربایجان غربی تولید می شود.

نمایشگاه های فرش دستبافت استان آذربایجان غربی معمولا در ماکو برگزار می شود

در میان بافته‌های استان، فرش ریزماهی خوی به دلیل ظرافت بافت و قالی افشار تکاب که به فرش آهنین مشهور است، به دلیل استحکام و دوام، شهرت جهانی دارند و از جایگاه ویژه‌ای در صادرات فرش دستباف ایران برخوردار هستند. ظرافت و دوام در این فرش‌ها، مربوط به روش بافت آنها است که به گره ترکی معروف است. ظرافت از مزایای بافت با قلاب است و دوام، نتیجه‌ی استفاده از گره‌ های متقارن. برای خرید فرش دستبافت استان آذربایجان غربی، از مشاوران مجرب استفاده کنید.

راهنمای جامع خرید فرش دستبافت و آشنایی با انواع طرح ها

رودوزی

رودوزی های استان عمدتاً در زمینه «ممقان دوزی» انجام می شود. این هنر- صنعت که تولیدش در انحصار زنان و دختران خانه دار است، مواد اولیه مورد نیازش نخ ابریشم رنگین و پارچه است. بیشتر محصولات این رشته در تهیه کلاه می باشد. البته در حال حاضر زیر لیوانی، کمربند، کفش، جلیقه و رومیزی نیز تهیه می شود. این رشته از سوزندوزی از بخش هایی است که طی آن، زمینه اساسی پارچه را از بخیه می پوشانند و زمینه تازه ای از نقش و نگار ایجاد می کنند، طرح های سوزندوزی عمدتاً ذهنی و ملهم از برداشت های شخصی هنرمند است.

پیکر تراشی ارومیه

پیکر تراشی هنر ایجاد مجسمه هایی از جنس چوب یا فلز است. در واقع پیکر تراشی همان هنر ساخت مجسمه های سنگی یا چوبی است که از قرن ها پیش خلق شده است و حتی قدمت این هنر را در ایران می توان از روی آثاری همچون تخت جمشید متوجه شد. حال این هنر در ارومیه به شکل پیکر تراشی بر روی چوب  و فلز رونق دارد و می توان این آثار زیبایی در شکل های مختلفی نظاره کرد و در بازار ارومیه یا شهرهای دیگر استان، خریداری کرد.

گلیم بافی آذربایجان غربی

گلیم بافی هنر دستی مردمان استان آذربایجان غربی است که البته در بسیاری از استان های ایران، رواج دارد. فرش و گلیم این استان به سبب طرح و رنگ ثابت آن از امتیازات ویژه اى بهره می برد. وجود اقوام مختلف باعث گردیده که گلیم‌های بافته شده این استان از تنوع خاصی برخوردار باشد. بطوریکه بافت گلیم در هر ایل و طایفه ای متفاوت‌تر از دیگری است. شاخص‌ترین بافت داری این استان گلیم افشار تکاب می‌باشد که معروفیت جهانی داشته و استفاده از رنگ‌های طبیعی و ابریشم از مشخصات بارز این نوع گلیم محسوب می شود. طرح هاى شهرستان خوى و تکاب با عناوین (قباد ماهى) معروف می‌باشند. در بخشهایی از این استان، گلیم سوماک نیز بافته می‌شود.

به نظر شما بهترین سوغات و صنایع دستی استان آذربایجان غربی کدام است؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود