گشتی در موزه سکه کرمان از مجموعه گنج‌علی خان دیار کریمان

گشتی در موزه سکه کرمان از مجموعه گنج‌علی خان دیار کریمان

موزه سکه کرمان از جمله مقصدهای گردشگری تاریخی و دیدنی در دیار کریمان است. اگر مسافر کرمان شدید، بازدید از موزه سکه این شهر را توصیه می کنیم. جایی که یادآور بخش سکه های تاریخی در موزه ملی ملک تهران بوده و شما را با صدها سال تاریخ ایران آشنا میکند.

موزه سکه کرمان در میدان ارگ، بازار بزرگ کرمان و مجموعه گنج علی خان قرار دارد و برای بازدیدش، حدود نیم ساعت تا یک ساعت وقت بگذارید، کفایت می کند. قیمت بلیط موزه سکه کرمان در سال ۱۳۹۹ را از اداره میراث گردشگری و فرهنگی کرمان استعلام کنید.

موزه سکه کرمان برای عاشقان تاریخ، گزینه گردشگری تاریخی خوب است که آن ها را به تماشای سکه ها و ضرابخانه ای قدیمی می برد. سکه هایی که در موزه سکه کرمان قرار گرفته، مربوط به دوران تاریخی مختلف است و چون در مجموعه گنج علیخان جای گرفته، گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. ساختمان موزه سکه کرمان، بیش از چهار قرن قدمت دارد و خودش یک اثر دیدنی است.

مثل ساختمان موزه لوور پاریس. وقتی در بازار گنج علی خان کرمان که از بازارهای معروف ایران است، رهسپار بازار مسگری شمالی شوید، روبروی درب حمام، موزه سکه کرمان خودنمایی می کند.

از معتبر ترین موزه های سکه کشور محسوب می شود که شما را به میزبانی سکه های تاریخی می برد. شما با روش ضرب سکه هم آشنا می شوید. مجموعه گنج علی خان کرمان از زمان صفویه ساخته شده است.

تاریخچه این موزه دیدنی و ارزشمند، مربوط به عصر صفوی است. شمال میدان گنج علی خان واقع شده و معمار یزدی آن را بنا کرد. ضرابخانه کرمان توسط گنج علی خان احداث شد. کار ضرب سکه در این ساختمان آغاز و تا عصر ناصری هم ادامه یافت. در عصر شاه شهید، کار ضرب سکه به صورت ماشینی در تهران انجام شد.

پلان ضراب خانه گنج علی خان شبیه مربع است. گنبد مرکزی داشته و چهار اتاق در چهار گوشه دارد. آجرکاری گچی بنا، از دیدنی هایش است. ساختمان در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

بیش از پانصد سکه تاریخی در موزه سکه کرمان به نمایش درامده که متعلق به دوران اشکانیان، عرب ساسانی، سلجوقی، صفوی، افشاری،زندیه و قاجار است. البته سکه های رومی و یونانی نیز در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

در موزه سکه کرمان شاهد اسکاناسی از عصر قجر هستید که روی آن جمله فقط در کرمان ادا می شود دیده می شود. نوشته های روی سکه های دوره ساسانی، به زبان پارسی باستان است. سکه های دوره عباسی در موزه سکه کرمان، مزین به نوشته هایی به خط کوفی است. سکه های دوره غزنوی در موزه سکه کرمان نیز با خط کوفی و هندی نوشته شده است.

تصویر اسکناس یک تومان در موزه سکه کرمان که نقش ناصرالدین شاه قاجار روی آن درج شده است
اسکانس ۲۰۰ ریالی عصر پهلوی دوم در موزه سکه کرمان
سکه های افاغنه در موزه سکه کرمان
تصویر سکه های یونانی که در موزه سکه کرمان به نمایش درآمده است
موزه سکه کرمان
بخش نمایش گردن بندها و زیورآلات در موزه سکه کرمان

سکه های دوره زندیه در موزه سکه کرمان ، از زر و سیم ساخته شده و سکه های زرین را سکه های کریم خانی که می گفتند.

در موزه سکه کرمان شما می توانید علاوه بر مشاهده سکه های ادوار تاریخی، شاهد لباس ها و اکسسوری هایی مربوط به ادوار تاریخی نیز باشید. سکه در دوران دور، علاوه بر آن که ابزاری برای کسب و کار و داد و ستد بود، برای تزیین لباس هم استفاده می شد.

چگونه به موزه سکه کرمان برویم؟ این سوالی است که معمولا گردشگران نوروزی و تابستان گرد کرمان مطرح می کنند. برای بازدید از موزه سکه کرمان بایستی به سه راه شمال جنوبی خیابان دکتر شریعتی رفته و از تاکسی هایی که شما را به مقصد ارگ می برند استفاده کنید. ساعت بازدید از موزه سکه کرمان در شش ماهه نخست سال از ساعت ۹ تا ۲۱ و در شش ماهه دوم سال از ۹ تا ۱۹ است.

دیدنی های اطراف موزه سکه کرمان عبارتند از: بازار کرمان، میدان گنجعلی خان، حمام گنجعلی خان، بازار گنجعلی خان، مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان، چهارسوق گنجعلی خان، مسجد گنجعلی خا،ن بازار مسگری و آب انبار علیمردان خان که دیدنی های بسیار دارد. خرید صنایع دستی و سوغات خوشمزه کرمونی های مهمان نواز را فراموش نکنید.

در سفر نوروزی به کرمان، حتما مقصدهای گردشگری شهر را در هشتگ KERMAN در اینستاگرام دنبال کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود