خودشناسی؛ این ۱۰ سؤال به شما کمک می کند علاقه اصلی و راه خود در زندگی را پیدا کنید

خودشناسی؛ این ۱۰ سؤال به شما کمک می کند علاقه اصلی و راه خود در زندگی را پیدا کنید

گاهی سخت می شود فهمید باید با زندگی خود چه کنیم، دنبال چه کاری باید برویم و اصلاً به چه علاقه داریم. اما چند سؤال وجود دارد که شما با پرسیدن آن ها از خودتان می توانید از سردرگمی درآیید و بالاخره علاقه ی اصلی و راه خود را در زندگی پیدا کنید. این سؤالات با هدف خودشناسی ، شناخت دقیقی از خودتان به شما می دهند و راه رسیدن به موفقیت را تسهیل می کنند.

۱- به چه کسی حسادت می کنید؟

حسادت را اغلب گناه می دانند، اما راه هایی هست که با استفاده از آن ها می توانید از حس حسادتی که دارید به نفع خود بهره ببرید. حسادت، آن چیزی که کس دیگری از آن برخوردار است و شما خواهانش هستید را نشان می دهد.

فرض کنید دوست وکیلی دارید که به او حسادت می کنید اما در عین حال هیچ علاقه ای هم به وکالت ندارید. پس از این مسأله چه نتیجه ای باید بگیرید؟ نگاه عمیق تری داشته باشید. شما به اعتبار او حسادت می کنید یا مدرک بالایی که دارد؟ به سفرهای زیادی که می رود؟ به لباس های فوق العاده اش؟ به درآمد زیادش؟ در مورد ساعت کار بسیار زیادش و این حقیقت که همیشه درگیر مسائل کاری است و فرصتی برای زندگی شخصی اش ندارد چه نظری دارید؟

شناسایی کسانی که به آن ها حسادت می کنید و همینطور آن وجوه خاص از زندگی یا شغل شان که آرزوی داشتنش را دارید، می تواند به شما کمک کند آن بخش هایی از یک شغل یا زندگی که خواهانش هستید را پیدا کنید. برای این کار ۳ تا ۵ نفری که به آن ها حسادت می کنید را در نظر بگیرید. بعد از آن، با نگاهی عمیق آن جنبه های خاص از زندگی شان که بیشتر از همه باعث حسادت شما می شود را پیدا کنید.

۲- اگر همه ی پول لازم برای گرفتن مدرک بالا در رشته ای در اختیارتان قرار می گرفت، چطور از این پول استفاده می کردید؟

فکر کنید پول خیلی زیادی در اختیارتان قرار می گرفت، آنقدری که برای دکتر یا وکیل شدن کافی و برای خلبان یا آشپز حرفه ای شدن بیشتر از کافی بود. شما این مبلغ زیاد را چطور خرج می کردید؟ دوست داشتید چه چیزی یاد بگیرید؟

یادگیری در واقع یک کار است که شما مجانی آن را انجام می دهید؛ چیزی که در ازای آن به شما پرداخت می شود امتیازاتی است که از آن برخوردار خواهید شد. ممکن است برای خاطر یک چالش ذهنی (مثل یادگیری زبان ژاپنی) دست به این کار بزنید یا برای مهارتی که کسب خواهید کرد (مثل خلبانی یا پختن غذا).

۳- سه نفری که مهم ترین الگوی زندگی شما هستند را پیدا کنید

این شخص هر کسی می تواند باشد: یک چهره ی هنری، یک چهره ی سیاسی و غیره.

به سه نفری فکر کنید که عمیقاً الهام بخش شما هستند. سپس ببینید که به طور خاص چه چیزی در مورد هر کدام این افراد الهام بخش شما بوده. مثلاً ممکن است یک چهره ی اجتماعی به خاطر هوشش و وقف کردن خودش برای بهبود اوضاع بشریت، الهام بخش شما بوده باشد.

الگوهای شما در زندگی که هستند؟ دلیلش چیست؟ چه نقطه ی اشتراکی میان آن ها وجود دارد؟ این مسأله به شما کمک می کند متوجه ارزش های اصلی زندگی خود شوید. ارزش ها هم همیشه بخشی از علائق ما را تشکیل می دهند.

۴- چه علاقه ای در دهه ی ۲۰ زندگی تان داشتید که آن را رها کردید؟

بسیاری از افراد در دهه ی ۲۰ زندگی خود مجبور می شوند هنر یا ورزش و هر کار مورد علاقه ی دیگرشان را به خاطر قید و بندها و مشکلات زندگی (مثل کار تمام وقت) رها کنند. کار مورد علاقه ی شما چه بود که مجبور شدید رهایش کنید؟ اگر ورزشی را به خاطر آسیب جسمی کنار گذاشتید، می توانید آن را به شکل دیگری، مثلاً در جایگاه یک طرفدار یا حتی یک مربی دنبال کنید؟ کار مورد علاقه ی شما چه یک شغل بوده باشد و چه یک سرگرمی صرف، همیشه راهی هست که با کمک آن بتوانید آن را دوباره وارد زندگی خود کنید.

۵- چه استعداد خاصی، منحصر به خودتان دارید؟

اگر کسی این سؤال را از شما بپرسد، به احتمال زیاد مطمئن نخواهید بود که چه جوابی باید به آن دهید، چون آدم ها معمولاً جلوی دیگران از خودشان تعریف و تمجید نمی کنند. به هر حال این کار از نظر اجتماعی پسندیده نیست. اما شما قرار نیست در ملأعام به این سؤال پاسخ دهید، پس با خودتان صادق باشید. با این سؤالات شروع کنید:

آیا تا به حال جایزه ای گرفته اید، حتی برای چیزهای عجیب یا احمقانه؟ برای چه بوده؟

آیا در مهمانی ها کار بامزه و سرگرم کننده ای مثل تردستی انجام می دهید؟ آن کار چه است؟

آیا استعداد خاصی در برقراری ارتباط با بچه ها دارید؟ یا سگ ها و گربه ها؟ یا افراد مسن؟ شما چه توانایی خاصی در برقراری ارتباط دارید؟

حالا که راه افتاده اید، سؤال اصلی را دوباره از خودتان بپرسید. به یک استعداد هم بسنده نکنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که به یک لیست ۱۰ تایی از استعدادهایتان برسید.

۶- از سه دوست نزدیک تان بپرسید که چه چیزی شما را خاص کرده

شاید ما روی تعریف و تمجید کردن از خودمان را نداشته باشیم، اما دوستان مان مشتاقند از خوبی های ما بگویند. گذشته از این، آن ها از میان انتخاب های زیادی که برای دوست شدن داشتند، شما را انتخاب کردند. چه چیزی در شما هست که شما را برای آن ها خاص می کند؟ بامزه و مهار نشدنی هستید یا قابل اعتماد و اتکا؟ همسفر عالی ای هستید یا میزبان دست و دلبازی؟ کمدین فوق العاده ای هستید یا قصه گویی بااستعداد؟ حالا به این فکر کنید که کدام این ویژگی ها را از ابتدا داشته اید و کدام را بعداً پیدا کرده اید. آیا یک زمانی شخص کم حرفی بودید اما حالا پرحرف شده اید؟ پاسخ تان به این سؤالات را در کنار استعدادهای خاصی بگذارید که از سؤال قبلی به آن ها رسیدید. این ویژگی ها چطور شما را به «شما» تبدیل کرده اند؟

۷– در دوران دبستان به چه چیزی واقعاً علاقه داشتید؟

دوران دبستان یکی از بهترین دوره های زندگی است. در این دوره ما در شاداب ترین، بی آلایش ترین و آرمان گراترین حالت خود هستیم. در آن زمان شما به چه چیزی علاقه داشتید؟ چه لباس هایی می پوشیدید؟ دوست داشتید چه کاره شوید؟ الگوی شما که بود؟ شما وقتی می توانید علائق واقعی تان را بشناسید که بتوانید چیزی که در کودکی الهام بخش تان بود را پیدا کنید.

۸- بهترین روز معمولی ای که داشته اید چگونه روزی بوده؟

یک روز معمولی (نه یک عروسی، جشن تولد یا تعطیلات) را به خاطر آورید که برایتان رضایت بخش بوده و با جزئیات در مورد اینکه آن روز را چطور گذراندید فکر کنید. دست کم ۵ تا ۱۰ دقیقه درباره اش بنویسید. تا جایی که می توانید با جزئیات بیشتری در مورد آن بنویسید.

با این کار ارتباط دوباره ای میان شما و تجربه ای کاملاً عادی اما در عین حال بسیار انگیزه بخش برقرار می شود. این کار می تواند به شما کمک کند درک عمیق و دقیقی از ارزش ها و علائق زندگی خود پیدا کنید. این تجربه خواندن کتاب در یک روز بارانی بوده؟ یا اولین روز بعد از به هم خوردن رابطه ی عاطفی تان که بالاخره حال واقعاً خوبی داشتید و توانسته بودید به قدرت و انعطاف پذیری خودتان پی ببرید؟ وقت بگذارید و درباره ی خاطره ی آن روز عمیق تر فکر کنید تا بفهمید که چه چیزی برای شما اهمیت دارد.

۹- اگر ۳۰ میلیارد پول در حساب بانکی تان داشتید با آن چه می کردید؟

این پول برای اینکه نیازهای اولیه ی زندگی تان (خوراک، پوشاک و مسکن) تا آخر عمر، بدون نیاز به کار کردن تأمین باشد کافی است. اگر آن را عاقلانه سرمایه گذاری کنید، ممکن است حتی بیشتر هم شود. اما برای کشف علاقه ی اصلی تان، بیایید فرض کنیم که نیازهای مالی شما از امروز تا آخر عمر تأمین است. حالا چه؟ اگر مجبور به کار کردن نبودید چه می کردید؟ این سؤال چیزهای زیادی را مشخص می کند، بنابراین قبل از اینکه شروع به پاسخ دادن به آن کنید، خوب به آن فکر کنید. اگر لازم نبود نگران هزینه های زندگی باشید، ترجیح می دادید چگونه کاری که منفعت مالی و سود زیادی برایتان نداشت را انجام دهید؟

۱۰- اگر محل کارتان برای انجام یک کار داوطلبانه به شما پول پرداخت می کرد، از این فرصت چه استفاده ای می کردید؟

همانطور که احتمالاً از این سؤالات متوجه شده اید، روشی که شما برای گذراندن اوقات فراغت تان دارید، چیزهای زیادی را روشن می کند.

اینکه چه روشی برای سپری کردن اوقات فراغت پیش بینی نشده تان دارید، به مراتب تعیین کننده تر است. وقتی جایی زودتر می رسید، با فرض اینکه با تلفن همراه تان خود را مشغول نکنید، این وقت آزاد را چگونه می گذرانید؟ این نکته که شما چه انتخابی برای استفاده از فرصت یک کار داوطلبانه دارید، اطلاعات ارزشمندی در مورد علاقه ی اصلی شما در اختیارتان می گذارد.

با حیوانات، کودکان یا افراد مسن کار می کردید؟ داوطلب می شدید که برای بچه های بیمار در بیمارستان ساز بزنید یا بچه های پرورشگاهی را به شهربازی می بردید؟

شاید دوست داشتید در ساخت خانه برای ساکنان مناطق محروم مشارکت داشته باشید یا به کودکان کار درس بدهید. روشی که شما برای استفاده از مهارت ها و وقت تان انتخاب می کنید، می تواند نشان دهد علائق شما در کدام حوزه است، به خصوص اگر این علائق به بهبود زندگی دیگران کمک می کند.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • امین فروردین ۲۴, ۱۳۹۹

    ممنون، عالی بود
    لطفا از این دست مطالب بیشتر بزارین