تراجنسی، دگرجنسی، فراجنسی، دگرباشی یا ترنس
۵ نظر

عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران با مجوز دادگاه به صورت قانونی انجام می شود. هزینه عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران کم تر از بسیاری از کشورهای جهان است. طبق آمارها، ایران از پیش قراولان اعطای مجور عمل جراحی تغییر جنسیت برای افراد ترنس‌سکشوال است. گویا سالانه چند هزار عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران انجام می شود. چگونگی پرداخت کمک هزینه عمل جراحی دو جنسه ها از طریق سازمان بهزیستی کشور اعلام می شود.

در سال ۹۶ سازمان بهزیستی اعلام کرد که حداکثر ۵۰ میلیون ریال کمک هزینه عمل جراحی تغییر جنسی که پرونده آن ها تایید شده باشد، اختصاص می یابد. این رقم احتمالا با احتساب تورم، دو برابر شده است.

کمک مالی به افرادی که خواهان عمل جراحی تغییر جنسیت هستند صرفا به مواردی تعلق می گیرد که مراحل پزشکی، روان پزشکی و پزشکی قانونی آن ها طی شده باشد. بهترین زمان برای برخورد با اختلال هویت جنسی (T,S) شناسایی افراد در سنین دوران دبستان است تا با مداخلات روانشناسی، مشکلات بر طرف شود. اما با افزایش سن، اختلال هویت جنسی تشدید شده و در نهایت به عمل جراحی تغییر جنسیت منتهی می شود.

دکتر مهرداد بقایی از جمله پزشکان مطرح ایران در حوزه حراجی تغییر جنسیت است که بیش از صد عمل جراحی موفق در کارنامه دارد. عمل تغییر جنسیت (MTF) نیازمند تاییدیه پزشکی قانونی و روانشناسی است. برای آقایانی که قصد تغییر جنسیت دارند، باید واژن ایجاد شود که به دو شکل روده ای و پوستی است. نیازی به جراحی عمومی دارد. برای بانوانی که عمل تغییر جنسیت را انجام می دهند، رحم و سینه و تخمدان خارج می شود. عمل تخصصی و بسیار سخت است.

برای خانم های ترنس، در مرحله چهارم عمل، آلت تناسلی مردانه ایجاد می‌شود. معمولا روش مرسوم استفاده از کلیتوریس خود خانم می‌باشد چون کلیتوریس دارای حس و خاصیت نعوظ است. ابتدا کلیتوریس آزاد می‌شود و سپس با استفاده از لب‌های کوچک آلت تناسلی خانم، یک آلت تناسلی کوچک ایجاد می‌شود. این عمل کم عارضه بوده و مزیت آن داشتن حس و خاصیت نعوظ در کلیتوریس است ولی ممکن است نتوان با آن عمل نزدیکی را انجام داد. اندازه آلت تناسلی که با این روش ایجاد می شود ۴ تا ۱۰ سانتیمتر خواهد بود.

عمل جراحی تغییر جنسیت پوستی، حدود ۲ ساعت زمان می برد و عمل تغییر جنسیت روده ای، ۴ ساعت زمان نیاز دارد. برای ترنس های خانم، این زمان نرمال است. البته این احتمال وجود دارد که بر اساس وضعیت مریض، مدت جراحی افزایش یابد. اگر بیمار متقاضی جراحی تغییر جنسیت، به صورت روده ای جراحی شود، بایستی ۴ روز در بیمارستان بستری شود.

عمل جراحی تغیر جنسیت

ترنس ها در ایران با مشکلاتی روبرو هستند

در غیر این صورت یک روز بستری می شود. لیزر کردن موهای آقایان متقاضی تغییر جنسیت از موضوعات دیگری است که باید در نظر گرفته شود. گاهی تارهای صوتی هم نیاز به عمل دارد که در بیمارستان انجام می شود. ترنس ها برای تغییر جنسیت باید به روان پزشک مراجعه کنند. پس از تایید روان پزشک که فرد ترنس است، روانپزشک پزشکی قانونی باید آن را تایید کند.

سپس دادگاه، مجوز تغییر جنسیت و عمل جراحی تغییر جنسیت می دهد. پس از این مجوزها، کار جراجی تغییر جنسیت و هورمون تراپی انجام می شود و دکتر غدد نیز بر کار نطارت دارد. هزینه جراحی تغییر جنسیت در ایران بیش از ۲۰ میلیون تومان است که در بیمارستان های دولتی ۵۰ میلیون ریال هزینه دارد. بارداری ترنس های خانم به دلیل داروهایی که مصرف می کنند، امکان پذیر نیست. ترنس های مرد به زن یا MTF معمولا نقص کمی دارند.

مسیر اول عمل جراحی تغییر جنسیت

 •  مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت
 •  گذراندن دوران روان درمانی
 • دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک
 •  انجام آزمایش‌های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
 •  مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنس
 •  ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی
 •  تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
 •  دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

مسیر دوم عمل جراحی تغییر جنسیت

 • مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنس
 •  ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی
 •  معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی
 •  انجام آزمایش‌های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
 •  تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی
 •  تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
 •  دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

سربازی ترنس‌سکشوالها

ترنس‌سکشوال ها از انجام خدمت سربازی معاف شده اند. در ماده ۳۳ قانون نظام وظیفه عمومی از ترنس ها به عنوان مفسد اخلاقی یاد شده بود اما کارت معافیت صادر می شود. افرادی که هنوز از نظر پزشکی قانونی، وضعیت جنسیت آن ها مشخص نیست، معافیت موقت می گیرند.  هیچ منع قانونی برای استخدام ترنس ها وجود ندارد و معافیت سربازی آن ها هم‌چنان با ارائه گواهی نامه های مربوطه، برقرار است.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.7 / 5. تعداد رای: 40

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • ati آذر 29, 1399

  با سلام و درود
  بنده هم اکنون ۳۴ سال دارم و در سن ۱۹ سالگی با گواهی پزشکی مبنی بر هموسکسشوالیتی بودن از سربازی معاف شدم، کمیسیون پزشکی ارتش اون زمان به من گفتن تو ترنس هستی و باید با نام ترنس سکسشوال از تو در پرونده ثبت شود، اما به همان نامه ی پزشک اکتفا شد و قانونا از سربازی معاف شدم، هم اکنون قصد تغییر جنسیت دارم و راه و روش را تا حدودی میدانم و آنچه رادهم که نمیدانستم با مطالعه وبسایت شما متوجه شدم و قانون جدید را فهمیدم، حالا میخوام بدونم با این وضعیتی که از خودم شرح دادم استارت کار را از کجا باید بزنم و کلا هزینه هورمون تراپی و لیزر و تغییر جنسیت تقریبا چقدر میشود، من به شدت نگرانم که نکنه عملی بر من صورت بگیره که همانند بسیاری از دوستانم کاملا واضح باشه که هویت اصلی ام زمانی مذکر بوده است، چون دیده ام عملی هایی که اصلا همانند یک زن نبوده، صرفا آلت مردانه را برداشته و بجایش حرفه ای ایجاد کردن که با واژن یک زن طبیعی زمین تا آسمان فرق دارد، لطفا کمکم کنید، چون در برزخی مانده ام که به هر شکلی در جامعه حاضر میشوم برچسب های ناجوری بهم زده میشود و کاملا منزوی و خانه نشین شده ام، قصدم شروع یک زندگی و تولدی دوباره است با جنسیت مونث جدیدم، جوری که حتی مثل خیلی ها پزشک زنان هم در نگاه اول متوجه هویت اصلی من نشود، دکتر محرابی، دکتر مشتاق و دکتر افتخار را هم به خوبی میشناسم، اما از شما عاجزانه کمک میخواهم، میدانم این وام های بهزیستی حتی اگر چند برابر هم شود، کفاف یک عمل خوب را نمیدهد، ممنونم از شما و کادر درمانی شما سپاسگذارم

  • فرگل میرزایی تیر 24, 1400

   سلام دوست عزیز ، شما باید به یک روانپزشک اگاه در این زمینه مراجعه کرده و در دفتر الکترونیک درخواست تغییر جنسیت بدید ، بعد به دادگاه مراجعه کرده و بعد دادگاه شمارو به پزشکی قانونی میفرستد در انجا پزشک غدد شما رو چک میکند و روانپزشک و به مشاوره گروه درمانی یک ساله میفرستند ، بعد از ان کمیسیون پزشکی قانونی برگزار میشود و در صورت تائید مجوز صادر میشود …

 • Kaveh فروردین 10, 1400

  سلام

 • نادر خرداد 7, 1400

  سلام.من دوبار خودکشی کردم چهار روز کما بودم..اخرش خانوادمو راضی کردم رفتیم بهزیستی یه نامه دادن که دکتر روانشناس بود.خدا نعلتش کنه..که نه فهم داره نه درک..بازم افتادم گوشه اتاقم.شب روز گریه میکنم.قبلانها هم رفته بودم پیشه همون دکتر گفت باید شوک بدیم ..مادرمم قبول نمیکنه.همین بعضی ها ما هارو بدبخت میکنن .راهمونو می بندن

  • فرگل میرزایی تیر 24, 1400

   دوست عزیز به یک مشاور اگاه مراجعه کنید ، شوک درمانی پنجاه سال بیشتر هست برای افراد ترنس منسوخ شده اون روانشناس بهزیستی شعور برخورد باشما و تخصص این موضوع را ندارد ، خدارو شکر مادر اگاهی دارید اصلا زیر بار شوک نروید که فقط شکنجه هست و هویت شما تغییر نمیکند شما باید پروسه مجوز رو شروع کنید و اصلا به بهزیستی نرید