۱۵ ماسک به یادماندنی تاریخ سینما از گذشته تا امروز

۱۵ ماسک به یادماندنی تاریخ سینما از گذشته تا امروز

مردم کمتر به اهمیت ماسک هایی که در فیلم های سینمایی مورد استفاده قرار می گیرند واقفند. این ابزارها علاوه بر آنکه چهره بازیگر را پنهان می کنند هویتی طولانی را به وجود می آورند که شاید تا ابد برای هر فردی قابل تشخیص خواهد بود. چند بار پیش آمده که ماسکی را ببینید و بلافاصله آن را به مشخصه یا صفتی نسبت دهید؟ در ادامه این مطلب قصد داریم ۱۵ ماسک نمادین که در تاریخ سینما جاودانه شده اند را به شما معرفی کنیم.

۱۵- ماسک فرانک (دانی دارکو)

این ماسک خرگوشی که خیلی هم ترسناک نیست نخستین بار در فیلم علمی-تخیلی دانی دارکو مورد استفاده قرار گرفت و در طرح پوستر و کاور DVD این فیلم بخش عمده ای از فضا را به خود اختصاص داده بود و حالا بسیاری از لباس های هالووین در غرب با الهام از این ماسک ساخته می شود.

۱۴- ماسک مایکل مایرز (شخصیت خیالی سری فیلم های هالووین)

ماسک مایکل مایرز (از کاراکترهای سری فیلم های هالووین) قطعا یکی از بیادماندنی ترین هاست. با نگاه کردن به این نقاب اینطور تصور خواهید کرد که صورت یک مانکن چوبی را از بدنش جدا کرده اند و روی بدن مایکل مایرز چسبانده اند. در هر حال نمی توان این ماسک را ترسناک ترین نمونه در مورد ماسک های دنیای سینما دانست.

۱۳- ماسک لوکی (در فیلم ماسک)

این ماسک جیم کری بازیگر نقش اول فیلم ماسک را به کاراکتری با پوست سبز رنگ و بازوهای کشسان تبدیل می کرد و رفتارهایی شبیه به شخصیت های کارتونی را در او ایجاد می کرد. البته از این ماسک در فیلم کمدی پسر ماسک نیز استفاده شد که وجهه ماسک لوکی را تا حدود زیادی خراب کرد.

۱۲- ماسک دیوید آدامز (فیلم آسمان وانیلی)

شخصیت اصلی فیلم آسمان وانیلی که تام کروز آن را بازی می کند بعد از تصادفی که به خاطر کامرون دیاز اتفاق می افتد دچار آسیب جدی در صورت می شود و مجبور می گردد که روی چهره اش ماسک بگذارد. او در ادامه شروع به ترساندن مردم با ماسک خود می کند که بسیار تداعی کننده ماسک مایکل مایرز است.

۱۱- ماسک آهنی (در فیلم مردی با ماسک آهنی)

ماسک های زیادی در فیلم های مختلف با هدف تنبیه دیگران مورد استفاده قرار گرفتند اما هیچکدامشان مانند ماسک آهنی در فیلم مردی با نقاب آهنی که برای زندانی کردن برادر دوقلوی پادشاه لویی به کار رفت شناخته شده نیستند. ماجرای این فیلم براساس داستانی واقعی نوشته شده و لئوناردو دیکاپریو در آن به جای دو شخصیت داستان نقش بازی میکند.

۱۰- ماسک اپرا (در فیلم شبح اپرا)

این ماسک را می توان ماسک افسانه ای دنیای تئاتر خواند که در ادامه راه به سینما یافت و برایش فیلمی ساخته شد. این ماسک نصفه الهام بخش هزاران علاقمند به فیلم های درام شد و حالا یکی از اصلی ترین اکسسوری های لباس های هالووین محسوب می شود.

۹- کلاهخود ماکسیموس (فیلم گلادیاتور)

تصویری که می بینید نه یک ماسک که کلاهخود است و کاراکتر ماکسیموس در فیلم گلادیاتور با کمک آن چهره اش را می پوشاند. یکی از به یادماندنی ترین صحنه های این فیلم زمانی رخ داد که ماکسیموس کلاهخود خود را برداشت و فاش کرد که روح یک ژنرال رومی است.

۸- ماسک پریدیتور (در فیلم پریدیتور)

جنگجویان فیلم درنده یا پریدیتور این ماسک کهکشانی را بر چهره می زدند و به کمک امکانات خاص آن طعمه هایشان را به کام مرگ می کشاندند. آنها همچنین با کمک این ماسک چهره های زشت و ترسناک خود را پنهان می کردند.

۷- ماسک زورو

ماسک زورو قطعا ساده ترین شمایل را در میان فهرست پانزده گانه ما دارد اما به قدری خاطره ساز و سمبلیک است که فیلمی صرفا با موضوع آن ساخته شد (ماسک زورو). کاترین زتاجونز هنرپیشه مطرح آمریکایی از جمله شخصیت های این فیلم است.

۶- ماسک هانیبال (سکوت بره ها)

آنچه در بالا می بینید یک ماسک نیست بلکه سلولی است برای بستن دهان هانیبال لکتر که در ادامه به یکی از ترسناک ترین ماسک های تاریخ سینما بدل شد. در واقع این ماسک جلوی خورده شدن صورت مردم توسط هانیبال را می گیرد که البته چندان هم موثر نبود. اما یکی دیگر از ماسک های جالب در فیلم سکوت بره ها ماسک نگهبان است که هانیبال با کمک آن از زندان فرار می کند.

۵- ماسک جیغ (فیلم جیغ)

ماسک جیغ قطعا یکی از به یاد ماندنی ترین های این فهرست است اما در واقع اثر ادوارد مونک نقاش برجسته نروژی بود که این اثر را جاودانه کرد. فیلم جیغ داستان گروهی را روایت می کند که با پوشیدن این ماسک و در حالی که چاقو به دست دارند به دیگران حمله می کنند.

۴- ماسک گای فاکس (فیلم وی مثل وندتا)

کمتر پیش می آید که شخصیت اصلی یک فیلم ماسک به چهره بزند و در تمام طول داستان هیچگاه آن را بر ندارد و این دقیقا اتفاقی است که در فیلم وی مثل وندتا شاهدش هستیم. ماسک گای فاکس در ادامه به چنان محبوبیتی دست پیدا کرد که گروه هکری انانیموس هم از آن برای معرفی خود در رسانه ها استفاده کردند.

۳- ماسک بتمن (در سری بتمن)

ماسک بتمن یکی از معدود ماسک هایی است که در فیلم های ابرقهرمانی استفاده شده و ارزش قرار گرفتن در این فهرست را دارد.

۲- ماسک هاکی جیسون (فیلم جمعه سیزدهم)

این ماسک البته ارتباط چندانی با بازی هاکی ندارد و بیشتر ابزاری است برای پنهان کردن قاتل اصلی داستان تا آدم ها را با کمک یک چاقوی بزرگ تکه تکه کند.

۱- ماسک دارث وادر (جنگ ستارگان)

کلاهخود لرد وادر پیش از آنکه شکل و شمایل نهایی خود را پیدا کند دستخوش تغییرات فراوانی شد و نمونه های مفهومی متعددی از روی آن ساخته شد و جایگاه نخست فهرست ما را دارد.

منبع: tvovermind
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • Armin اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۹

  جای ماسک سالوادور دالی که شخصیت های سریال خانه ی پول به صورت میزدن خالی بود.

  • رضا مهر ۱۸, ۱۴۰۰

   بدرد نخور ترین ماسک رو میگی

 • محمد اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹

  الان ماسک جوکر شماره یک ماسک های دنیاست… عجیبه که توی لیست نیست
  ماسک سالوادور دالی هم داره با سرعت زیادی محبوب میشه

 • Ali آبان ۱, ۱۴۰۰

  ماسک صورت چرمی کجاس پس