آیا افراد مبتلا به کرونا می توانند خون اهدا کنند؟

آیا افراد مبتلا به کرونا می توانند خون اهدا کنند؟

به گزارش ایسنا به نقل از کانال خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر قدیانی، فوق‌ تخصص خون و انکولوژی، در پاسخ به این پرسش که آیا مبتلایان به کرونا می‌توانند خون اهدا کنند یا خیر، تصریح کرد: «بیمارانی که در حال حاضر مبتلا به کرونا هستند نباید خون اهدا کنند، این افراد پس از بهبودی کامل بهتر است اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند. افرادی که هیچ علامتی از کرونا ندارند نیز بهتر است خون اهدا کنند؛ چرا که بیمارانی هستند که به فرآورده‌ های خونی نیاز دارند و ممکن است کمبود فرآورده‌های خونی منجر به فوت آنها شود. بنابراین توصیه می‌کنم همه‌ افراد جامعه که سالم اند و علائم کرونا را ندارند، خون اهدا کنند.»

اهدای خون ویروس کرونا

این فوق تخصص خون و انکولوژی، در پاسخ به این سؤال که آیا نوع گروه خونی با احتمال ابتلا به کرونا ارتباطی دارد یا خیر، تصریح کرد: «برخی مطالعات نشان داده است گروه خونی A مختصری بیشتر در بیمارانی که به کرونا مبتلا شدند نسبت به جمعیت عادی دیده می‌ شود، اما این افزایش مختصر است و حتی در برخی مطالعات هم نشان داده نشده است. به طور کلی می‌ توان گفت یا تفاوتی میان گروه‌ های خونی وجود ندارد یا اختلاف به حدی کم است که اصلا اهمیتی ندارد.»

دکتر قدیانی با بیان اینکه داشتن کم‌خونی به معنای مستعد بودن در ابتلا به بیماری کووید۱۹ نیست، گفت: «احتمال ابتلا به بیماری کرونا در افرادی که دچار کم‌ خونی هستند مانند سایر افراد است اما در صورتی که برخی از افراد کم‌خون به کرونا مبتلا شوند، پیش‌آگهی بدتری خواهند داشت. به عنوان نمونه کم‌خونی داسی شکل یکی از این موارد است که سبب می‌ شود لازم باشد افراد مبتلا به آن مراقبت‌ های بیشتری از خود داشته باشند.»

وی افزود: «این در حالی است که اگر انواع کم‌خونی‌ های دیگر را دارید، می‌توانید با مشورت پزشک خود مانند سایرین پرهیز کرده و نکات بهداشتی را رعایت کنید.»

منبع: isna
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود