۱۰ فیلم ژانر تریلر توطئه که شما را دچار جنون و پارانویا خواهند کرد [قسمت دوم]

۱۰ فیلم ژانر تریلر توطئه که شما را دچار جنون و پارانویا خواهند کرد [قسمت دوم]

ژانر توطئه یکی از آن ژانرهای مهیج سینمایی است که توانسته بیش از هر ژانر دیگری توجه علاقمندان پروپاقرص دنیای سینما را به خود جلب کند. این ژانر در دهه ۷۰ میلادی با فیلم هایی از بزرگان این ژانر مانند آلن جی کوپولا، فرانسیس فورد کوپولا، سیدنی لومت و مایکل مان به اوج خود برسد. این دوره از تاریخ ایالات متحده پر از قتل های جنجالی و رسوایی های سیاسی بود که از آن میان می توان به قتل جان اف کندی و مارتین لوتر کینگ و رسوایی هایی مانند واترگیت اشاره کرد. علیرغم اینکه فیلمسازان برجسته ژانر توطئه آن زمان از این اتفاقات برای ساخت فیلم های خود الهام گرفتند اما بعدها کارگردانان با ایجاد فضاهایی مشابه اما تخیلی به خلق فیلم هایی درخور در این ژانر ادامه دادند. تماشای این فیلم ها باعث می شود که دستکم برای مدتی مراقب اطرافتان بوده و به همه سوء ظن داشته باشید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی دیگر از بهترین فیلم های ژانر توطئه تاریخ سینما آشنا کنیم.

بهترین فیلم های ژانر توطئه

۵- Blow Out

فیلم Blow Out ساخته برایان دی پالما که می توان آن را ادای دینی به فیلم های Blowup و حتی Conversation دانست، یکی از بهترین آثار این کارگردان نامی است، فیلمی در ژانر توطئه که حتی سرسخت ترین بینندگان را دچار تنش و اضطراب می کند. فیلم Blow Out که در مورد یک تکنیسین صدابرداری (جان تراولتا) است که به طور ناگهانی صدای قتل یک کاندیدای ریاست جمهوری را ضبط می کند، جایگاه واقعی یک فیلم کالت کلاسیک را بدست آورده است، که روح فیلم های اول آلفرد هیچکاک را در خود دارد در حالی که پا جای پای فیلم های ژانر توطئه دهه هفتاد میلادی می گذارد.

این فیلم نیز فیلمی فوق العاده دیگر در این ژانر است و فیلمی که توانسته به خوبی فضای ناخوشایند توأم با تهدید و تنش را از ابتدا تا پایان به تصویر بکشد. این فیلم علیرغم نقدهای مثبتی که دریافت کرد، در هنگام اکران نتوانست مخاطب مناسبی پیدا کرده و در گیشه شکست خورد. با این وجود، از آن زمان به بعد جایگاه یک فیلم کالت کلاسیک را یافت، موضوعی که با توجه به تنش و اضطراب ایجاد شده هنگام تماشای آن، قابل درک است.

بهترین فیلم های ژانر توطئه تاریخ سینما

۴- JFK

الیور استون یکی از آن فیلمسازانی است که دیدگاه هایی بسیار متفاوت در مورد او وجود دارد اما هیچ شکی وجود ندارد که JFK- اقتباس او از کتاب جیم گریسون با عنوان On the Trail of the Assassins- یک فیلم حقیقتاً خاص است. JFK که فیلمی نیم تریلر سیاسی و نیم درام دادگاهی است، توانست توجه آن دسته از مخاطبانی را جلب کند که فکر می کردند چیزهایی بسیار بیشتر از آنچه که آشکار شده در مورد قتل سی و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده وجود دارد. این فیلم از همان ابتدا فیلمی بحث برانگیز است و اگر اشتباهات تاریخی آن را نادیده بگیریم گزینه ای مناسب برای یک تماشای پر از تنش خواهد بود. کوین کاستنر در نقش گریسون بسیار قانع کننده و جذاب ظاهر می شود، بازیگری که در فیلم استون نقش یک مامور اهل نیواورلئان را بازی می کند که مصمم است توطئه صورت گرفته برای قتل کندی را فاش کند.

اما بازیگران دیگری نیز در فیلم هستند که به بهتر شدن فیلم استون کمک کرده اند، از جمله دونالد ساترلند و تامی لی جونز. استون نیز همانند گریسون روشی ترسناک و تنش زا را برای روایت توطئه صورت گرفته در قتل جان اف کندی در پیش می گیرد. شاید فیلم استون از اشتباهات و بی دقتی های تاریخی و همچنین خلق اتفاقات غیرواقعی رنج ببرد اما JFK یک پدیده فرهنگی بود که بار دیگر علاقه به تحقیقات کمیته وارن و قتل جان اف کندی را برانگیخت. بدون توجه به دیدگاه تان در مرود قتل جان اف کندی، فیلم استون ارزش تماشا را دارد، هم به خاطر روایت تصویری داستان گریسون و هم برجستگی اش به عنوان یک موضوع فرهنگی مهم.

بهترین فیلم های ژانر توطئه تاریخ سینما

۳- All The President’s Men

بسیاری از فیلم های ژانر توطئه در وادی داستان پردازی و تخیل فرو رفته اند اما All The President’s Men فیلمی در این ژانر است که ترس آن در دقت و صحت بالایش نهفته است. آخرین فیلم آلن کاپولا در سه گانه توطئه، اقتباسی از رمان باب وودوارد و کارل برنشتین (دو روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست که اولین بار به تحقیق و افشای ماجرای واترگیت پرداختند) به همین نام است و از بسیاری از جهات، می توان آن را بهترین و ترسناک ترین عنوان سه گانه مشهور پاکولا دانست. این ترس از این واقعیت نشأت می گیرد که تقریباً تمام فیلم تاریخ واقعی ماجرای واترگیت را روایت می کند، از ابتدا تا استعفای ریچارد نیکسون در سال ۱۹۷۴.

این فیلم را می توان بهترین فیلم کارنامه کارگردانی کوپولا نیز دانست، در جایگاه کارگردانی که شیوه کار سیستم کار چاق کن های نیکسون و تهدیدی که نسبت به وودوارد و برنشتین در دوران تحقیقاتشان وجود داشت را به زیبایی هر چه تمام تر به تصویر کشید. بازی هال هالبروک در نقش «دهان گشاد» (Deep Throat) را نیز باید ستود، خبرچین اف بی آی که بعدها مشخص شد نام او مارک فلت است، کسی که به دو روزنامه نگار مذکور کمک کرد ماجرا را افشا کنند. فیلم All the President’s Men یک فیلم حماسی ذاتی در ژانر توطئه و فیلمی است که ثابت می کند موثرترین نوع ترس و وحشت آنی است که از تاریخ واقعی گرفته شود.

بهترین فیلم های ژانر توطئه تاریخ سینما

۲- Klute

کمتر موسیقی متنی پیدا می شود که به اندازه موسیقی متن مایکل اسمال از فیلم Klute ترسناک باشد و به اعتبار اوست که اولین تریلر پاکولا همچنان یکی از بهترین فیلم های کارنامه این کارگردان است. این فیلم که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد، فیلمی در مورد تجسس و آزار و اذیت بر اساس یک داستان واقعی است که توجه عموم مردم را به خود جلب کرد و به همین دلیل بود که به عنوان یکی از بهترین تریلرهای واقعی عصر خود شناخته می شود. فیلم Klute در مورد کاراگاهی به نام جان کلوت (دونالد ساترلند) است که مامور رسیدگی به پرونده مفقود شدن یک تاجر ثروتمند است، پرونده ای که او را با یک روسپی به نام بری دانیلز مواجه می سازد.

Klute وقتی که پای سینمای پرتعلیق به میان می آید تمامی عناصر این ژانر را در خود دارد؛ موسیقی متنی ترسناک، فضایی هولناک که با آن موسیقی کاملاً هماهنگ است و بازی هایی جذاب از شخصیت های اصلی و بن مایه ضدساختاری که راه را برای فیلم های دیگر این ژانر هموار ساخت. چیزی که فیلم در ارائه آن به خوبی عمل کرده، شکل دهی به ساختار پارانویایی خاص خود است. در بسیاری از لحظات فیلم، بیننده چاره ای جز احساس درماندگی ندارد، چیزی که عنصر اصلی فیلم های برتر ژانر تریلر است.

بهترین فیلم های ژانر توطئه تاریخ سینما

۱- The Conversation

تراژدی واقعی فیلم The Conversation پایان بندی آن نیست (پایان بندی که به شکل ویرانگری تاثیرگذار است) بلکه این واقعیت است که این فیلم در همان سالی منتشر شد که قسمت دوم سه گانه The Godfather منتشر شد. سال ۱۹۷۴ همان سالی بود که فرانسیس فورد کوپولا آکادمی اسکار را به تسخیر خود درآورد و در حالی که The Conversation با استقبال منتقدان و سینماروها مواجه شد اما سبک داستانی شبیه Blowup آن از یک مقاطعه کار حوزه تجسس که یک توطئه را فاش می کند شانسی در مقابل درام دیگر کوپولا در آن سال که مربوط به خانواده کورلئونه بود نداشت. البته این بدان معنا نیست که کلاسیک دیگر کاپولا در سال ۱۹۷۴ مورد استقبال منتقدان و سینماروها قرار نگرفت.

در طول فصل جوایز مهم سینمایی، The Conversation در سه بخش (از جمله بهترین فیلم) نامزد دریافت جایزه اسکار و در بفتا نیز در ۵ بخش نامزد دریافت جایزه شد و در حالی که نامزدی ها و جوایز یک فیلم برای نشان دادن نبوغ و زیبایی یک فیلم کافی نیست اما استقبال منتقدان و داوران مراسم اهدای جوایز سینمایی نشان دهنده رویکرد بی نقص کوپولا در انتقاد از عصر واترگیت بود. این فیلم که تلاش های مردی به نام هری کاول (جین هکمن) را روایت می کند، یک کارشناس تجسس منزوی که گذشته ای مبهم و تاریک که در شرایطی بسیار تاریک تر گرفتار می شود، در نشان دادن وحشت ناشی از تکنولوژی جاسوسی عملکردی فوق العاده و بی همتا از خود نشان می دهد. وسایل شنود و بسیاری ابزارهای جاسوسی و تجسس دیگر در این فیلم برای تاثیرهای هولناکشان به کار گرفته می شوند و این باور را در مخاطب ایجاد می کنند که ممکن است خانه آن ها نیز امن نباشد. به معنای واقعی کلمه، The Conversation نهایت نبوغ و زیبایی داستان پردازی تاثیرگذار است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم تریلر جنایی هیجان انگیز و ماندگار تاریخ سینما [قسمت دوم]

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود