نام فرودگاه بین المللی مهرآباد تغییر می یابد

نام فرودگاه بین المللی مهرآباد تغییر می یابد

به گفته رحیم زارع نماینده آینده آباده در مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی تغییر نام فرودگاه بین المللی مهرآباد به فرودگاه بین‌المللی شهید سپهبد قاسم سلیمانی تدوین شده و به زودی در مجلس به رای گذاشته می شود.

متن طرح دو فوریتی تغییر نام فرودگاه مهرآباد به نام فرودگاه شهید سپهبد قاسم سلیمانی به شرح زیر است:

طرح دوفوریتی

عنوان طرح:

تغییر نام فرودگاه بین المللی مهرآباد به نام فرودگاه بین المللی شهید قاسم سلیمانی

مقدمه: (دلایل توجیه)

اکثر فرودگاه‌های بزرگ در پایتخت کشورها به نام رهبران و قهرمانان تاریخ ساز و بزرگ ملی آن کشور نام‌گذاری شده‌اند و بسیاری از پایتخت‌ها دارای دو یا چند فرودگاه هستند که عملیات آنها پروازهای داخلی یا بین المللی یا مشترک می‌باشند.

تهران نیز به دلیل رشد سریع، گستردگی و حجم پروازها به منظور کاستن از ترافیک هوایی شهر و تردد مسافران، مجبور به داشتن دو فرودگاه شده است.

فرودگاه بین المللی مهرآباد با پذیرش سالانه بیش از ۱۵ میلیون مسافر داخلی و پذیرش پروازهای سران و مقامات خارجی در کنار فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، و با هدف دسترسی آسان و سریع مسافرین داخلی و شخصیت‌ها و به منظور رعایت مسائل امنیتی، پذیرای تردد مقامات و سران کشورها است و نقش و جایگاه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان فرودگاه بزرگ پایتخت حفظ خواهد کرد و در نشریات، کتب و نقشه‌های هوانوردی جهان که برگرفته از مقررات سازمان بین المللی هواپیمایی کشور (ایکائو) هستند به عنوان فرودگاه بین المللی شناخته و باقی خواهد ماند.

اقدام تروریستی و ناقض مقررات بین المللی آمریکا در حمله به یک مقام ارشد سیاسی و میهمانان خارجی یک کشور در ورودی فرودگاه بغداد، بایستی تا ابد در اذهان ملل جهان باقی بماند و هر گردشگر، مسافر و مقامی که قصد سفر به پایتخت ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشد، در اولین نگاه متوجه این شود که تهران دو فرودگاه دارد، یکی مزین به نام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و دیگری مزین به نام قهرمان بین المللی و پرچمدار مبارزه با استکبار جهانی و فرمانده جبهه جهانی مقاومت که به فرمان شقی‌ترین رهبر خودکامه جهان ترور شده است.

لذا مزین شدن نام دومین فرودگاه کشور و فرودگاه پایتخت به نام قهرمان بین المللی سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی علاوه بر زنده نگه داشتن نام و یاد آن بزرگمرد تاریخ، این جنایت آمریکا و اقدام تروریستی استکبار جهانی در اذهان میلیون‌ها مسافر، گردشگر و مستقبل و متردد فرودگاهی برای همیشه در سطح بین المللی و داخلی، باقی خواهد ماند.

فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد تهران، از زمان احداثش (تاریخچه فرودگاه مهرآباد) در ۱۳ مرداد ۱۳۱۷ تا کنون، تغییر نام نداشته است. علت نام گذاری این فرودگاه، قرار گیری آن در منطقه ای به نام مهر آباد بود. گفته شده است که زمینی که فرودگاه بعدها در آن ساخته شد، ‌متعلق به میرزا آقاسی، صدراعظم محمد شاه قاجار بود. اما او این زمین را به شاه شهید (ناصر الدین شاه) هدیه کرد. در نهایت این زمین، جزو مهریه عصمت الدوله درآمد و نام مهرآباد را بر آن گذاشتند.

در ۸۲ سال گذشته نام این فرودگاه تغییر نکرده است

فرودگاه مهرآباد تا پیش از احداث فرودگاه بین المللی امام خمینی که بزرگترین فرودگاه ایران به شمار می آمد، بار اصلی حمل و نقل داخلی و بین المللی از مقصد تهران را بر دوش می کشید. اما در چند سال اخیر، پروازهای داخلی تنها در این فرودگاه انجام می شود و بار حجاج نیز تا حدودی از آن خالی شد.

منبع:
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • رضا خرداد ۲۳, ۱۳۹۹

    فرودگاه شهید جورج فلوید

  • s خرداد ۲۳, ۱۳۹۹

    مجلس انقلابی که میگن همینه ها :))))))))))))))))))))