پایان عجیب ترین بهار قرن چهاردهم هجری شمسی

پایان عجیب ترین بهار قرن چهاردهم هجری شمسی

امروز اول تیر ۱۳۹۹ شمسی است. بهار ۹۹ تمام شد. عجیب ترین بهار قرن چهاردهم هجری شمسی ، امروز به پایان می رسد. بهار امسال را باید یکی از شگفت انگیز ترین بهارهای یک صد سال اخیر دانست. حداقل در نیم قرن اخیر، چنین بهاری را سابقه نداریم. هزاران کشته به خاطر بیماری منحوس کرونا، سبب شد تا یکی از خاص ترین بهار های قرن پر تلاطم و دردناک سیزدهم هجری شمسی که از سال ۱۹۲۰ میلادی آغاز شده بود، تجربه شود.

در بهار امسال، متاسفانه، صدها هزار تن از هموطنان به کووید ۱۹ مبتلا شدند و تا این لحظه، شمار رسمی مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران، از مرز ۶۰۰۰ تن فرا تر رفت. طبق اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا، در بهار ۹۹، تقریبا هر ۱۲ دقیقه، یکی از هموطنان جان خود را از دست داد.

به نظر می رسد روند کشتار کرونا در ایران و جهان از جولای ۲۰۲۰ میلادی یعنی چند هفته دیگر دوباره افزایشی شده و شاهد موج دوم اپیدمی کووید ۱۹ در سراسر جهان باشیم. بعضی از کشورهایی که تصمیمات سخت گیرانه مقابله با کرونا را ۲ هفته پیش لغو کرده بودند، دوباره به خاطر افزایش شمار مبتلایان و افزایش شیب مرگ و میر کرونا، مقررات جاری را لغو و دوباره به تصمیمات قرنطینه و لغو بازگشایی مرزها و ترددها، بازگشتند.

در حال حاضر، هیچ واکسن یا داروی قطعی برای کووید ۱۹ معرفی نشده است و همه داروها و واکسن های که در رسانه ها از آن سخن به میان آمده است، در حد فرضیه، آزمایش و شایعه است. بهار ۹۹ از جنبه مرگ و میر کرونا، یکی از وحشتناک ترین و سخت ترین بهارهایی بود که خیلی از ایرانیان در چند دهه اخیر به یاد دارند. بهار ۱۳۹۹، بخشی از جامعه را با شغل های عصر پسا کرونا آشنا کرد که در نوع خود، جالب توجه بود.

در بهار ۹۹ برای اولین بار، شاهد راه اندازی سامانه ای برای ثبت درخواست بیمه بیکاری هموطنان بودیم که در تاریخ تامین اجتماعی، بی سابقه بود. پرداخت ۱ میلیون تومان وام به میلیون ها نفر توسط دولت در بهار ۹۹، اتفاقی بود که مسبوق به سابقه نبود.

امیدوارم نخستین بهار سال ۱۴۰۰ هجری شمسی که اغاز یک قرن و عصر جدید برای ملت ایران است، سرفصل شکوفایی، سلامت و بهروزی باشد. ما آخرین بهار قرن پر تلاطم چهاردهم هجری شمسی را با دردناک ترین خبرها، پشست سر گذاشتیم.

قرنی که با سقوط رژیم شاهنشاهی و بزرگ ترین نبرد قرن بیستم میلادی برای ایرانیان همراه بود و با انقلاب سال ۱۳۵۷، کشور وارد عرصه جدیدی از حکومت مردم‌سالاری شد. روندی که هنوز تا رسیدن به آرمان های نهایی، فاصله زیادی دارد.

بهار ۹۹ علاوه بر کشتار کووید ۱۹ و اوضاع خاص سیاسی و اجتماعی که در کشور حاکم کرد، از نقطه نظر اقتصادی هم خیلی خاص بود. پس از گذشت ۱۱ سال، با ابلاغیه رهبری، سهام عدالت ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از هموطنان، آزاد شد.

بهار ۹۹
وضعیت بورس ایران در آخرین روز بهار قرن سیزدهم هجری شمسی

سهام عدالتی که سال ۱۳۸۸ حدود نیم میلیون تومان به ایرانیان تقدیم شد، اکنون بیش از ۱۲ میلیون تومان ارزش بازاری دارد. برای اولین بار در تاریخ بورس کشورمان، ظرف ۳ ماه، ده ها میلیون تن از هموطنان ، صاحب کد بورس شدند. برای اولین بار در تاریخ ۵۰ ساله بورس کشورمان در بهار ۹۹، میلیون ها تن از هموطنان، کد معاملاتی دریافت کردند.

در بهار ۹۹، یکی از خاص ترین بهارهای قرن چهاردهم هجری شمسی، رقم خورد که احتمالا تا دهه ها، اتفاقی مثال زدنی برای فعالان بورس و تحلیل گران اقتصادی ایران باشد. در سال ۱۳۹۸، حجم روزانه معاملات بورس ایران، به زحمت به ۲۰۰ میلیارد تومان در روز می رسید.

اما در بهار ۹۹، این رقم به حدود ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که رقمی شگفت انگیز در تاریخ بورس کشور به شمار می رود. در بهار ۹۹، برای اولین بار در بهار های ۵۰ ساله بورس کشور، بیش از ۳.۵ میلیون تن از هموطنان، متقاضی شرکت در خرید عرضه اولیه سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه شدند که احتمالا این رکورد، تیر ماه ۱۳۹۹ با عرضه اولیه های جدید، دوباره شکسته شود.

در بهار ۱۳۹۹، شاخص کل بورس ایران بیش از ۱۴۰ درصد رشد را تجربه کرد که در تاریخ بورس ایران، بی سابقه بود. در بهار ۱۳۹۹،شاخص کل از مرز ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار واحدی گذشت تا همچنان امید ها برای فتح کانال ۲ میلیون واحدی، پایدار بماند.

در بهار ۹۹، بیش از ۸۰ درصد جامعه ۸۳ میلیون و اندی ایرانیان، صاحب کد بورس شد و این از یک انقلاب بزرگ در سال ۱۴۰۰ هجری شمسی خبر می دهد. بهار ۱۳۹۹ نشان داد که باید صدای پای انقلاب بورس ایران را شنید و با رکود بازارهای موازی و آشنا شدن بهتر و بیشتر مردم با بازار سرمایه و ورود شرکت ها و استارت ها و باشگاه های ورزشی به بورس، باید منتظر اتفاقات غیر منتظره در بورس در بهارهای آینده باشیم.

در آخرین بهار قرن چهاردهم هجری شمسی، دلار آمریکا به مرز ۱۹۰۰۰ تومان رسید تا گران ترین قیمت دلار آمریکا در بهار نیم قرن اخیر باشد. رشد دلار و افزایش تورم، خود عاملی محرک برای افزایش قیمت کالا و خدمات شرکت های بورسی و به منزله اهرمی برای افزایش قیمت سهام خواهد بود.

سالی که نکوست، از بهارش پیداست.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود