چرا آب پرتقال نوشیدنی سالمی نیست؟

چرا آب پرتقال نوشیدنی سالمی نیست؟

آب پرتقال یکی از پرطرفدارترین آبمیوه های دنیا است و همیشه به عنوان یکی از پایه های یک رژیم غذایی سالم تبلیغ شده.

با این حال برخی کارشناسان می گویند آب پرتقال آنطوری که تولید کنندگان این محصول ادعا می کنند نبیست و ممکن است در حقیقت برای سلامت شما مضر هم باشد. در ادامه می خواهیم ببینیم آیا آب پرتقال نوشیدنی سالمی محسوب می شود یا خیر.

چرا آب پرتقال نوشیدنی سالمی نیست

محتوای غذایی آب پرتقال

آب پرتقال ویتامین ها و مواد مغذی مهم اما در عین حال قند زیادی در خود دارد که ممکن است برای سلامت شما مضر باشد. محتوای غذایی ۸ اونس (حدود ۲۲۶ گرم) آب پرتقال به این ترتیب است:

 • کالری: ۱۱۰
 • پروتئین: ۲ گرم
 • کربوهیدرات: ۲۶ گرم
 • قند: ۲۲ گرم
 • ویتامین سی: ۱۲۰ درصد از میزان نیاز روزانه ی بدن به این ویتامین
 • تیامین: ۱۵ درصد از میزان نیاز روزانه ی بدن به این ویتامین
 • پتاسیم: ۱۳ درصد از میزان نیاز روزانه ی بدن به این ماده معدنی
 • فولات: ۱۰ درصد از میزان نیاز روزانه ی بدن به این ویتامین

یک فنجان آب پرتقال قند بیشتری در خود دارد تا یک عدد پرتقال متوسط که تنها حاوی ۲۶ کالری و ۱۲ گرم قند است.

آب پرتقال به دلیل اینکه غلظت بیشتری دارد، میزان تیامین و پتاسیم آن قدری بیشتر است اما پرتقال درسته ویتامین C و فولات بیشتری دارد، احتمالاً به این خاطر که این ویتامین ها فرآیند آبمیوه گیری می تواند به این ویتامین ها صدمه بزند.

فواید آب پرتقال برای سلامتی

آب پرتقال حاوی مواد مغذی مهمی است که بدن ما برای حفظ سلامت خود به آن ها نیاز دارد. برخی فواید آب پرتقال برای سلامتی از موارد زیر نشأت می گیرد:

 • کارتنوئیدها: این ها رنگدانه ها عامل ایجاد رنگ قرمز، نارنجی و زرد در میوه ها و سبزیجات هستند. کارتنوئیدها در بدن مانند آنتی اکسیدان ها عمل می کنند، یعنی دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کنند و با عناصر مضری به نام رادیکال های آزاد که می توانند باعث التهاب و سرطان شوند مقابله می کنند.
 • فلاونوئیدها: این ها مواد مغذی تولید شده توسط گیاهان بوده و به خواص شان برای سلامتی معروف هستند. آب پرتقال به ویژه سرشار از نوعی فلاونوئید به نام هسپریدین است که تحقیقات نشان داده با رادیکال های آزاد مقابله می کند و التهاب را کاهش می دهد.
 • ویتامین C: این ویتامین یک ماده ی مغذی مهم محسوب می شود که نقش زیادی در بدن ایفا می کند، از جمله هضم پروتئین ها و کمک به ترمیم زخم ها. ویتامین C یک آنتی اکسیدان هم هست و می تواند عملکرد دستگاه ایمنی بدن را بهبود ببخشد.

این خواص اما منحصر به آب پرتقال نیستند و شما می توانید با خوردن پرتقال درسته هم از این مواد مغذی برخوردار شوید. در واقع پرتقال کامل گزینه ی سالم تری محسوب می شود.

مضرات آب پرتقال برای سلامتی

آب پرتقال گرچه از مواد مغذی پرفایده ای برخوردار است، اما شاید آنقدرها که به نظر می رسد مفید نباشد. در حقیقت برخی کارشناسان آب پرتقال را ماده غذایی سالمی نمی دانند.

افزایش شدید و ناگهانی قند خون و دیابت

قند و کالری موجود در آب پرتقال تقریباً به همان اندازه ی نوشابه است. مثلاً در ۸ اونس (حدود ۲۲۶ گرم) نوشابه، ۲۶ گرم قند وجود دارد که این میزان در آب پرتقال ۲۲ گرم است.

به ویژه افراد دیابتی باید مراقب باشند در مصرف آب پرتقال افراط نکنند، چون نوشیدنی های قندی می توانند قند خون را به طور شدید و ناگهانی افزایش دهند. این افزایش های شدید و ناگهانی قند خون به مرور می تواند منجر به بروز مشکلات جسمانی خطرناکی مثل بیماری های قلبی و کلیوی، حتی در افرادی شود که مبتلا به دیابت نیستند.

افزایش وزن

برخی کارشناسان توصیه می کنند افراد بزرگسال و کودکان پرتقال را به جای آب آن، به صورت درسته بخورند. چون میوه خود حاوی فیبر است، ماده ای که سرعت فرآیند هضم را کاهش می دهد و باعث می شود احساس سیری بیشتری کنید.

تحقیقات از وجود ارتباط میان مصرف آبمیوه های فاقد فیبر با چاقی و آسیب های کبدی حکایت دارد. چون وقتی آب میوه را می خورید، می توانید آب چندین میوه را ظرف مدت کوتاهی میل کنید آن هم بدون آنکه احساس سیری کنید، مسأله ای که موجب می شود قند زیادی به سادگی وارد بدن شود.

اگر در کنترل وزن تان دچار مشکل هستید، بهتر است از مصرف نوشیدنی های قندی مثل آب پرتقال خودداری کنید. چون اگر کالری های اضافه تان را از طریق خوردن یک نوشیدنی دریافت کنید، احتمال کمتری وجود دارد که با کمتر خوردن این مسأله را جبران کنید، و این در حالی است که مصرف غذای بیشتر ممکن است باعث شود در وعده های بعدی خود غذای کمتری بخورید.

تحقیقی در سال ۲۰۱۱ منتشر شد که نشان می داد کسانی که آب میوه های ۱۰۰ درصد طبیعی می نوشیدند، ظرف مدت ۴ سال بیشتر وزن اضافه کرده بودند تا کسانی که آب میوه مصرف نمی کردند. با این حال، آب میوه علت اصلی اضافه وزن آن ها نبود، این نوشیدنی های با قند افزودنی بودند که میزان اضافه وزن را دو برابر کرده بودند.

کلام آخر

اگر واقعاً به آب پرتقال علاقه دارید، شاید ارزش قرارگیری در یک رژیم غذایی متعادل، البته به مقدار متوسط را داشته باشد. با این حال نباید آن را یک ماده غذایی سالم در نظر بگیرید.

پزشکان توصیه می کنند در صورتی که حتماً مایل به مصرف آب پرتقال هستید، هم افراد بزرگسال هم کودکان باید مصرف آن را به روزانه تنها یک لیوان کوچک محدود کنند. اگر می خواهید نیاز روزانه ی بدن تان به ویتامین C را برطرف کنید، سالم ترین گزینه ی موجود شاید خوردن یک پرتقال درسته باشد.

علاوه بر این، رقیق کردن آب پرتقال با آب می تواند جلوی مصرف زیاد قند را بگیرد. ارزش غذایی درج شده روی بسته بندی آب پرتقال های صنعتی را هم باید چک کنید چون برخی برندها ممکن است قند بیشتری به آبمیوه  اضافه کنند.

منبع: insider
بدون نظر

ورود