خزندگان پرنده؟ مارها چگونه می توانند پرواز کنند؟

خزندگان پرنده؟ مارها چگونه می توانند پرواز کنند؟

برای بسیاری خزیدن یک مار روی زمین به اندازه کافی ترسناک است اما آن هایی که در هوا پرواز می کنند تا چه اندازه می توانند ترسناک باشند؟ مار درخت بهشتی با نام علمی Chrysopelea paradisi یک نوع مار درختی است که در جنگل های جنوب و جنوب شرق آسیا از درختی به درخت دیگر پرواز می کند. چیز زیادی در مورد پرواز گلایدری این نوع مار در دسترس نبود تا اینکه تیمی از محققان موسسه تکنولوژی ویرجینیا مطالعات خود در مورد شیوه پرواز این مار و دیگر مارها را منتشر کردند.

مارها چگونه پرواز می کنند؟

کارشناسان می گویند که مارها در هوا می لغزند و آیزاک ییتون و تیمش در موسسه تکنولوژی ویرجینیا تحقیقات خود را در زمینه چگونگی انجام این پرواز آغاز کردند. مارها در هنگام حرکت در هوا از یک نوع حرکت موج گونه پیروی می کنند و محققان تا پیش از این علت آن را نمی دانستند. به گفته ییتون، تیم محققان او به کمک مطالعات جیک سوشا که بیش از ۲۰ سال را صرف مطالعه در مورد مارها کرده بود درکی پایه از حرکت موجی مارها در هوا داشتند. مارها در هنگام حرکت در روی زمین نیز از نوع حرکت مواج یا حلقوی استفاده می کنند و نکته جالب این که مارهای پرنده نیز همین شیوه حرکت را در آسمان به کار می گیرند.

اما سوال این است که چرا مارها از این نوع حرکت برای به پرواز درآمدن و طی کردن مسافتی در هوا استفاده می کنند. یک فرضیه این بود که مارها این الگوی حرکتی را در طی میلیون ها سال تکامل یاد گرفته اند اما ییتون می گوید که تیم تحقیقی او اکنون به این نتیجه رسیده اند که حرکت موجی و حلقوی در واقع لغزش مار در آسمان را تثبیت کرده و مانع از افتادن مار روی زمین پیش از زمان مقرر می شود، همچنین به مار اجازه می دهد تا فاصله افقی بیشتری را طی کند.

مارها چگونه پرواز می کنند؟

مطالعات صورت گرفته در فضای آزمایشگاهی و با استفاده از مارهای زنده انجام شده و به خلق یک مدل محاسباتی کامپیوتری منتهی شده که از نظر ییتون یک گام بزرگ به جلو برای شناخت مارهای پرنده است. مرحله بعدی تحقیق بررسی پریدن مارها از درختی به درخت دیگر در فضای باز و خارج از محیط بسته آزمایشگاهی است و اینکه چطور توان بلند کردن بدن خود (لیفت) را ایجاد کرده و در هوا تغییر مسیر می دهند. مارها یکی از گونه های زیستی بسیار عجیبی هستند که ناشناخته بودن آن ها و حرکات و رفتارهای عجیبشان نقش مهمی در ترسناک بودنشان برای انسان ها داشته است. پرواز کردن مارها بر ترس انسان از این خزنده می افزاید.

بیشتر بخوانید: ۵ قابلیت و توانایی شگفت انگیز مارها که شما را متحیر خواهند ساخت

مارها چه فایده ای برای انسان‌ها دارند؟

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود