با استلا آشنا شوید؛ سگی که با صاحب خود حرف می زند + ویدیو

با استلا آشنا شوید؛ سگی که با صاحب خود حرف می زند + ویدیو

یک گفتار درمان ۲۶ ساله به نام کریستینا هانگر تصمیم گرفته که راهی برای تعامل کلامی با سگش پیدا کند و حرف زدن به آن بیاموزد. صاحب این سگ ۸ هفته ای که استلا نام دارد در ادامه یک تخته صدا برای او ساخت؛ وقتی استلا دکمه های این تخته را فشار می دهد کلماتی از پیش ضبط شده مثل خوردن، بیرون، ساحل و یا خوشحالی با صدا بلند پخش میشود.

استلا حالا ۱۸ ماه دارد و تاکنون ۲۹ کلمه و چند عبارت را یاد گرفته است. این سگ وقتی می خواهد آنچه در ذهنش می گذرد را ادا کند پنجه هایش را روی دکمه مورد نظر فشار می دهد. هانگر در طول این چند ماه ویدیوهای جالبی را از روند پیشرفت استلا ضبط کرده و آنها را در اینستاگرام خود منتشر کرده که بسیار مورد توجه دنبال کنندگانش واقع شده است.

استلا

مالک این سگ در این باره گفت:

استلا معمولا یک توالی دو گامی را از آنچه می خواهد انجام دهد به ما می گوید. برای مثال بعضی صبح ها خیلی گرسنه می شود و برخی روزهای دیگر می خواهد پیش از خوردن غذایش بیرون برود. امروز صبح او به ما گفت: بیایید غذا بخوریم و بازی کنیم. (ترکیب کلمات آمدن+ خوردن+ بازی کردن) و این یعنی اول میخواهد غذا بخورد و سپس بازی کند.

هانگر تعریف می کند که یک روز استلا بسیار مضطرب بود و در مقابل درب ورودی مرتبا اینور و آنور می رفت. بعد از مدتی این سگ ۱۸ ماهه به سمت تخت صدای خود آمد و مرتبا دکمه های «می خوام»، «جیک» و «آمدن» را زده و سپس به جلوی در بازگشته و منتظر جیک (نامزد هانگر) شده است. بعد از مدتی که جیک به خانه هانگر مراجعه می کند استلا به سمت تخته صدا می رود و کلمه خوشحالی را انتخاب می کند و سپس حرکاتی که نشان دهنده خوشحالی اش بوده را نشان می دهد.

استلا

هانگر در صفحه اینستاگرام خود می نویسد:

مرتبا شگفت زده می شوم. هر روز او حرف جالب تری می زند و فکر میکنم با این کلمات رابطه من و سگم چقدر عمق پیدا می کند.

هانگر در محل کارش به کودکان یک تا دوساله کمک میکند تا گفتار بیاموزند و بسیاری از این کودکان از دستگاه های کمک آموزشی برای یادگیری استفاده می کنند. خودش میگوید درست همانطور که به بچه ها حرف زدن را یاد می دهد تلاش دارد گفتار انسانی را به استلا بیاموزد.

البته استلا تنتها حیوانی نیست که تعامل و حرف زدن با انسان را یاد گرفته است.در چهارم جولای سال ۱۹۷۱ گوریلی به نام کوکو متولد شد تا اتفاقی نادر رقم بخورد. در سال ۱۹۷۲ میلادی وقتی کوکو تنها یک سال داشت تحت آموزش محققی به نام پنی پترسون قرار گرفت تا زبان اشاره بیاموزد. کوکو به واسطه آنچه از معلم خود یاد گرفت جهان را در بهت و حیرت فرو برد. او در سال ۲۰۱۸ از دنیا رفت.

منبع: intelligentliving
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود