آمار تکان دهنده سقط جنین در ایران و آینده تاریک جمعیت کشور

سالانه ۴۵۰/۰۰۰ سقط جنین در کشور انجام می‌شود

آمار تکان دهنده سقط جنین در ایران و آینده تاریک جمعیت کشور

سقط جنین (abortion) در ایران غیر قانونی است و انجامش، نیاز به مجوز ۳ پزشک و رضایت مادر دارد. با این حال، آمارهای رسمی و غیر رسمی، از وضعیت تکان دهنده سقط جنین در ایران خبر می دهد. طبق اعلام نایب رئیس شورای اخلاق پزشکی کشور، سالانه ۴۵۰ هزار سقط جنین در ایران انجام می شود.

چند روز پیش، حسین علی حاجی دلیگانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم گفته بود که علت سقط جنین در ایران، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است!

موضوعی که بازتاب هایی در شبکه های اجتماعی ایرانیان داشت و انتقاد بسیاری روانه آقای نماینده کرد. این نماینده مجلس گفته بود که ۱۲۵۰۰۰ مورد از ۴۵۰ هزار مورد سقط جنین در ایران، غیر قانونی انجام می شود. یعنی با این حساب،بیش از ۲۰۰ هزار سقط جنین در ایران به صورت سالانه، قانونی انجام می شود.

دکتر صالحی، جمعیت شناس، چندی پیش به تسنیم گفته بود که آمار سقط جنین ایران، یک سوم آمار ۱ میلیون و ۱۹۶ هزار نفری تولد های سالانه کشور است. بر اساس داده های آماری پزشکی قانونی، شبکه بهداشت و درمان و پیمایش خانوادگی در ایران، ۲ درصد کل سقط جنین های ایران، غیر ارادی و خود به خودی است که معادل ۸۰۰۰ سقط جنین در ایران است.

۳ درصد از کل سقط جنین های ایران، با مجوز پزشکی قانونی است و معادل ۱۲۰۰۰ سقط جنین در سال است. هم چنین، ۹۵ درصد سقط جنین های سالانه ایران، یعنی بیش از ۳۵۰ هزار فقره در سال ۱۳۹۶، ارادی و بدون مجوز پزشکی قانونی بوده است.

به سقط جنین های ارادی و بدون مجوز قانونی، سقط جنین جنایی گفته می شود. در سال ۱۳۹۶، طبق اعلام پزشکی قانونی، ۱۲ هزار سقط جنین در ایران رخ داده است که به اعتقاد بعضی کارشناسان، رقم واقعی، بیش از ۱۲ هزار مورد است.

در صورتی که روند فعلی سقط جنین در کشور ادامه یابد و شاهد آمار تکان دهنده سقط جنین های سالانه کشور در دهه نخست ایران عصر ۱۴۰۰ (یعنی تا سال ۱۴۱۰ شمسی) باشیم، رشد جمعیت ،کند و متوقف شده و ایران که تا ۲۰ سال آینده یکی از پیر ترین کشورهای جهان است، با بحران جمعیت روبرو می شود.

سقط جنین
آمار روزانه ۱۰۰۰ سقط جنین در ایران در سال ۱۳۹۶ طبق گزارش رسمی وزارت بهداشت

مجله معتبر لنست پیش بینی کرده است که جمعیت ایران با روند فعلی رشد جمعیت و سقط جنین ها، در سال ۲۱۰۰ میلادی یعنی حدود ۸۰ سال آینده، کم تر از ۷۰ میلیون نفر باشد! سقط جنین در ایران، چندین برابر تلفات سوانح رانندگی کشور است و این زنگ خطری برای پدافند غیرعامل ایران است. روزانه حدود ۱۰۰۰ جنین زنده در کشور از طریق سقط توسط والدین کشته می شوند.

طبق قوانین موجود، سقط جنین با شرایطی قابل انجام است. سقط درمانی یا تشخیص قطعی ۳ پزشک متخصص و تاییدیه رسمی پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به دلیل عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است یا بیماری قطعی مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد، قبل از ۴ ماهگی جنین، امکان پذیر است. در هر حال، رضایت مادر، شرط است.

تنها در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۸، ۵۸۹ مجوز سقط جنین توسط پزشکی قانونی استان تهران صادر شده است. رئیس پزشکی قانونی دی ماه ۹۸ در بوشهر گفته بود که زنگ خطر نظام سلامت ایران به دلیل روند فزاینده سقط جنین، به صدا درآمده است. بخش قابل توجهی از درخواست سقط جنین، توسط دختران جوان ۳۱ استان کشور صورت میگیرد.

هزینه سقط جنین در بیمارستان های دولتی و خصوصی با هم در سال ۱۳۹۹ تفاوت دارد. سقط جنین در کلینیک ها یا بیمارستان های ۳۱ استان کشور در سال ۹۹ با قیمت های متفاوتی انجام می شود که بهتر است اطلاعات دقیق را از سایت وزارت بهداشت behdasht.gov.ir‌ استعلام کنید. هزینه و روش سقط جنین به زمان بارداری مادر بستگی دارد. سقط جنین به روش ساکشن، خطراتی دارد که باید به آن توجه داشت.

اگر در ۳ ماهه نخست بارداری باشید، روش کورتاژ یا آسپیراسیون (aspiration) انجام می شود. اگر در ۳ ماهه دوم بارداری باشید، یعنی از دوره قاعدگی شما ۱۳ هفته گذشته است، روش اتساع و تخلیه یا D&E انجام می شود. سقط جنین معمولا در عرض یک ساعت انجام می شود و نیاز به بستری ندارد.

اگر قانون جامعی درباره ابعاد پزشکی، فقهی و فرهنگی پدیده غیر شرعی و غیر اخلاقی سقط جنین تنظیم شود، می توان شاهد توقف کاهش شدید موالید در ایران عصر ۱۴۰۰ باشیم. کاهش موالید، تهدیدات امنیتی و اقتصادی را برای کشور به ارمغان می‌آورد.

مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

 • علی مرداد ۲۵, ۱۳۹۹

  حتی اگر ایران گلستان هم شود …فایده ای ندارد

  چیزی که از ما دزدیده شد “شور و شوق جوانی”

 • میثم مرداد ۲۶, ۱۳۹۹

  سلام، هر خبری درباره کاهش جمعیت ایران بسیار خوشحال کننده و خیلی امیدوار کنندست، چون تو انسانی بی گناه تو ایران به دنیا نمیاد که به معنای واقعی بدبخت بشه

 • علیرضا مرداد ۲۷, ۱۳۹۹

  درصد بلایی این سقط جنین ها فقر هست کسی از بچه بدش نمیاد ولی متاسفانه فقر لذت پدر و مادر شدن رو از خیلی از جوانان میگیره پس باید فقر رو نابود کنیم تا اینم حل بشه