هجوم ایرانی ها به ترکیه و خرید ملک برای دریافت اقامت

هجوم ایرانی ها به ترکیه و خرید ملک برای دریافت اقامت

مقامات استان غربی ازمیر ترکیه گزارش داده اند که با فروکش کردن نسبی رکود دوران کرونا، بار دیگر بازار مسکن ازمیر داغ شده و تقاضا برای خرید ملک در ترکیه مخصوصا این استان از سوی ایرانیان افزایشی قابل توجه پیدا کرده است.

جالب است بدانید که سرمایه داران ایرانی آنطور که فروشندگان و مدیران املاک ترکیه می گویند ازمیر را به سایر شهرها و استان های ترکیه ترجیح می دهند. وحید راغبی  که در این استان در کار ملک است می گوید در ایران کارش فروش لوازم یدکی بوده اما هشت سال پیش تصمیم می گیرد به ازمیر بیاید و وارد کار املاک شود. آقای راغبی که در آن زمان به پتانسیل های بالای سرمایه گذاری در ترکیه از سوی ایرانیان و کشورهای عرب منطقه پی برده بود متوجه یک خلاء در این بازار پر سود می شود و آن عدم تسلط خریداران به زبان ترکی بوده و ظاهرا به خاطر تسلط به این زبان کار و کاسبی اش سکه می شود.

خرید ملک در ترکیه

البته آقای رجبلو می گوید که به خاطر شیوع کرونا بار دیگر بازار مسکن ازمیر از رونق افتاد اما بعد از ارائه وام های خوب از سوی بانک های ترکیه برای خرید ملک در ترکیه مجددا نشانه های بهبود این بازار دیده می شود. به گفته رجبلو از زمانی که مرزهای ترکیه با ایران بسته شده اند سرمایه گذاران ایرانی امکان حضور در ازمیر و خرید و فروش ملک را پیدا نکرده اند اما همان سرمایه گذاران قبلی ایرانی که در این شهر زندگی می کرده اند ظاهرا بازار مسکن ازمیر را داغ نگه داشته اند و همچنان به خرید و فروش ملک ادامه می دهند.

دو ماه پیش سه بانک عمومی ترکیه شامل زیرات بانک، واکیف بانک و هالبانک اعلام کردند که وام های خوبی را با نرخ های بهره بسیار پایین که به لحاظ تاریخی در این کشور بی سابقه بوده به خریداران اعطا می کنند تا هم به بازار این کشور رونق بدهند و هم مانع از فروپاشی اقتصادی ترکیه به خاطر پاندمی کووید ۱۹ شوند. گفته می شود برخی وام های ارائه شده توسط این بانک ها بازپرداخت بعضا ۱۵ ساله دارند و نرخ آنها گاهی تا ۰.۶۴ درصد هم می شود. این بانک ها همچنین اعلام کرده اند که فرجه ۱۲ ماهه را برای عدم پرداخت اقساط وام های خود تعیین کرده اند.

خرید ملک در ترکیه

راغبی در ادامه گفت که در برهه کنونی بسیاری از شهروندان ایرانی دوست دارند از ایران به ترکیه مهاجرت کرده و در این کشور ساکن شوند. او صحبت هایش را اینطور ادامه می دهد:

ایرانی ها تا پیش از این آشنایی چندانی با ازمیر نداشتند اما به محض آنکه مردم با آن آشنا شدند علاقمندی شان هم به این شهر بیشتر شد.

او اضافه کرد که همین حالا از برخی شهروندان کشورهای اروپایی نیز خواستار خرید ملک در ازمیر هستند و در کنار ایران، شهروندان کشورهای عراق و افغانستان هم به خرید ملک و سکونت در ازمیر بسیار علاقمند هستند. گفته می شود برخی مناطق ازمیر شامل Mavişehir، Karşıyaka و Narlıdere فعلا بیشتر از سایر بخش های آن مشتری دارند با این حال تقاضا برای خرید ملک در شهرهای تفریحی نظیر Alaçatı، Çeşme و Urla نیز مدتی است که زیاد شده و ظاهرا واحدهای آپارتمانی در مجتمع های مسکونی بیشتر از بقیه خریدار دارند.

محمدرضا شاهمیری معمار ۳۵ ساله ایرانی که هفت ماه پیش تصمیم گرفت به ترکیه مهاجرت کند نیز در این باره می گوید ازمیر را به خاطر سواحل زیبا و محیط امنش به باقی شهرها ترجیح داده است. او می گوید:

در ابتدا می خواستم برای تعطیلات به ازمیر بیایم. دوستانی دارم که اینجا آپارتمان خریده اند و وقتی اینجا را دیدم تصمیم گرفتم خودم هم اینجا خانه بخرم.

شاهمیری در ادامه گفت که قیمت مسکن در ازمیر به مراتب از تهران پایین تر است:

من خانه دومم را با پرداخت ۱.۱۹ میلیون لیر ترکیه (معادل ۱۷۱۴۷۳ دلار) خریدم و خانه اولم هم ۷۸۰ هزار لیر ترکیه تمام شد. البته ساخت و ساز خانه دومم همچنان ادامه دارد و تا پایان سال ۲۰۲۱ به اتمام می رسد.

طبق اطلاعات ارائه شده توسط موسسه آمار ترکیه تعداد خانه های فروخته شده به خارجی ها در این کشور با رشد ۱۱ درصدی به رقم ۱۱۰۶۸ باب منزل در سه ماهه اول امسال رسید. در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز ۱.۳۵ میلیون باب منزل مسکونی در ترکیه داد و ستد شد که از این میزان ۴۵۵۰۰ واحد مسکونی توسط خارجی ها خریداری شد و ایرانی ها جزو خریداران اصلی منازل مسکونی در ترکیه هستند.

 

بیشتر بخوانید:

مانی رهنما و صبا راد به ترکیه مهاجرت کردند

ماجرای ایاصوفیه: تغییر کاربری مشهورترین بنای تاریخی ترکیه از موزه به مسجد

منبع: dailysabah
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود