چیدمان خانه های کوچک؛ چه کنیم خانه مان بزرگ تر به نظر برسد؟

چیدمان خانه های کوچک؛ چه کنیم خانه مان بزرگ تر به نظر برسد؟

فقط به این خاطر که خانه ای کوچک است، دلیل نمی شود که آن خانه حتماً شلوع باشد و زندگی در آن راحت و لذت بخش نباشد. در خانه های کوچک باید از روش های دیگری برای چیدمان اسباب و اثاثیه استفاده شود. برای این منظور، ترفندهایی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند کاری کنید که خانه تان بزرگ تر به نظر برسد و در عین حال مرتب و شیک باشد.

در ادامه با این ترفندها آشنا خواهیم شد.

۱- دیوارها را سفید کنید

اگر رنگ های پررنگ و برجسته را دوست دارید، باید بدانید که این رنگ ها انتخاب خوبی برای خانه های کوچک نیستند. برعکس، بهترین رنگ برای دیوارهای خانه های کوچک رنگ های روشن به خصوص سفید است چون باعث می شود فضا بزرگ و روشن به نظر برسد. رعایت این نکته به خصوص در مورد اتاق هایی توصیه می شود که به میزان مناسبی از نور طبیعی دسترسی دارند. در غیر اینصورت، رنگ سفید آن تأثیر بصری ای که به دنبالش هستید را نخواهد داشت.

۲- طبقه نصب کنید

یک روش بسیار عالی برای استفاده ی بهینه از فضا در خانه نصب طبقات و استفاده از گوشه های اتاق ها است. روی این طبقات می توانید چیزهایی مثل کتاب یا حتی خوراکی نگه دارید و علاوه بر این می توانید وسایل تزئینی، گل و گیاه و غیره روی آن ها بگذارید. همه ی این موارد حس راحتی زیادی به اتاق می دهند. انواع مختلفی از طبقات هم وجود دارد.

۳- از مبلمان اِل شکل استفاده کنید

مبلمان یکی از ضروریات هر خانه ای است. اما مشکل اینجا است که جای خیلی زیادی می گیرد. خوشبختانه راه مناسبی برای حل این مسأله وجود دارد. کافی است از مبلمان اِل شکل استفاده کنید و نهایت بهره را از گوشه های اتاق پذیرایی خانه ببرید. آن هایی را انتخاب کنید که دسته ندارند، چون رعایت همین نکته خود باعث می شود فضا بازتر به نظر برسد و فضای بیشتری هم برای نشستن وجود داشته باشد.

۴- یک آینه ی بزرگ روی دیوار نصب کنید

اگر می خواهید کاری کنید که اتاقی بزرگ به نظر برسد، آینه از آن دست ابزارهایی است که می توانید روی آن حساب باز کنید. قرار دادن یک آینه ی بزرگ روی دیوار باعث می شود فضا روشن تر به نظر برسد و در عین حال کاری می کند که اتاق بزرگ تر دیده شود. با این حال، دقت داشته باشید که نباید تمام دیوارها را با آینه بپوشانید چون همین مسأله باعث شلوغ شدن فضا می شود.

۵- فضا را با استفاده از اسباب و اثاثیه تقسیم کنید

وقتی دو اتاق در کنار هم قرار دارند اما هیچ دیواری آن ها را از هم جدا نکرده، مثل خانه هایی که در آن ها که آشپزخانه بدون هیچ دیواری به اتاق پذیرایی متصل می شود، بهترین راه برای آنکه بیشترین استفاده را از هر دو اتاق ببرید این است که با استفاده از کتابخانه، دیوار شیشه ای، تلویزیون، پرده، فرش یا غیره آن ها را از هم جدا کنید. این کار باعث می شود بتوانید با حفظ حریم شخصی هر دو قسمت بیشترین فضای ممکن را داشته باشید و در عین حال از وسایل شیک و زیبایی مثل فرش و پرده استفاده کنید. در بقیه ی موارد می توانید از مبلمانی استفاده کنید که ارتفاع زیادی ندارند تا نیازی به فدا کردن نور در اتاق نباشد.

۶- در چیدمان اتاق از رنگ های خنثی استفاده کنید

رنگ های خنثی ظاهر بزرگ تر و دلپذیرتری به فضا می دهند. علاوه بر اینکه مبلمان تان را باید از این طیف رنگ انتخاب کنید، پرده های اتاق هم باید رنگ خنثی داشته باشند. رنگ های خنثی عبارتند از سفید، خاکستری و بژ. شما می توانید از رنگ قرمز هم برای ایجاد تأکید روی برخی عناصر فضا استفاده کنید، چون با همه ی رنگ های ذکر شده به خوبی جفت و جور می شود.

۷- تلویزیون را به دیوار نصب کنید

قرار دادن یک کمد در اتاق صرفاً برای تلویزیون، جای زیادی را اشغال می کند که از آن می توان برای چیز دیگری استفاده کرد. در فضاهای کوچک چاره ی کار، به کار گرفتن ایده ی چند کارگی است. به همین دلیل بهترین کار این است که تلویزیون را روی دیوار نصب کنید. سیم های تلویزیون را هم می توانید به نحوی مخفی کنید، مسأله ای که باعث می شود خیلی راحت و بدون دردسر ظاهری امروزی به فضا دهید. این کار دستیابی به بهترین فاصله ی ممکن برای تماشای تلویزیون را هم ساده می کند و احتمال خستگی چشم ها و گردن را کاهش می دهد. شما می توانید تلویزیون را در هر ارتفاعی که مایل هستید نصب کنید.

۸- از فضای بین سقف و بالای مبلمان هوشمندانه استفاده کنید

چه سقف خانه تان بلند باشد و چه کوتاه، همیشه فضای کافی برای استفاده وجود دارد. می توانید گلدان، چراغ های دکوراتیو و دیگر وسایل تزئینی را آویزان کنید که یک حس دلچسب و راحت به اتاق می دهند. به همین ترتیب، همیشه یک فضای خالی بالای مبلمان وجود دارد که می توانید در آنجا تابلو، طبقه یا دیگر چیزها قرار دهید.

۹- از یک کتابخانه ی شخصی سازی شده استفاده کنید

در صورت امکان، ایده آل آن است که یک کتابخانه ی شخصی سازی شده داشته باشید که مخصوص شما ساخته شده باشد یعنی چیزی که نیازهای شما از لحاظ فضا و چند کارگی را برآورده سازد. با این کار، نهایت استفاده را از دیوار خواهید برد و فضایی برای قرار دادن تلویزیون، کتاب ها و وسایل تزئینی و غیره خواهید داشت.

۱۰- فضای زیر پنجره ها را فراموش نکنید

اگر پنجره های بزرگی دارید، بهترین کار این است که از آن ها استفاده کنید. مثلاً می توانید با قرار دادن چند کوسن این فضا را تبدیل به کاناپه ی دیگری برای خانه ی خود کنید. علاوه بر این می توانید با ایجاد تغییراتی در قسمت پنجره ها یک طبقه بگذارید و روی آن گل و گیاه و دیگر وسایل تزئینی قرار دهید. از این فضا می توانید برای قرار دادن میز هم استفاده کنید که شاید بهترین گزینه باشد چون همیشه از نور طبیعی برخوردار خواهید بود. حتماً تعجب می کنید که چقدر استفاده های متفاوتی از فضای زیر پنجره ها می توان کرد. پس خوب فکر کنید تا ایده های خوبی پیدا کنید و بتوانید واقعاً از این فضا استفاده کنید.

۱۱- از اسباب و اثاثیه ای استفاده کنید که حسی از نظم در خانه ایجاد کنند

اگر یک اتاق کوچک را پر از وسیله کنید، کسی نمی تواند در آن حرکت کند. به علاوه، با این کار فضای به هم ریخته ای به وجود می آید. به همین دلیل هنگام انتخاب اسباب و اثاثیه ی خانه بهتر است سراغ وسایلی بروید که در هر فضای دیگری به راحتی جای بگیرند. مثلاً پاف ها را به دلیل کوچکی اندازه می توان وقت هایی که نیازی به آن ها نیست زیر یا درون دیگر وسایل خانه جای داد. چهارپایه ها را هم می توانید زیر کانتر آشپزخانه بگذارید. یک گزینه ی مناسب دیگر استفاده از اسباب و اثاثیه ی تاشو یا کشویی است که وقت هایی که به فضای بیشتری نیاز باشد می توان آن ها را جمع کرد. این مسأله باعث می شود احساس کنید فضای بیشتری برای حرکت کردن در خانه دارید.

۱۲- از اثاثیه ی توکار استفاده کنید

برای صرفه جویی در فضا، هیچ چیز بهتر از اسباب و اثاثیه ی توکار نیست. با این کار فضای بیشتری خواهید داشت چون وسیله ی مورد نظر در واقع درون دیوار قرار دارد. دیگر مزیت اثاثیه ی توکار این است که مطابق با شرایط فضا و نیازهای شما ساخته می شود. در اینصورت می توانید برای خودتان کتابخانه، کمد لباس و حتی یک شومینه درست کنید. گرچه ساخت اثاثیه ی توکار کمی کار و زحمت دارد، اما به طور قطع در بلند مدت ارزشش را خواهد داشت.

۱۳- از تراس برای بیشتر کردن فضای خانه استفاده کنید

اگر اتاق پذیرایی خانه تان به تراس باز می شود، شما می توانید از آن برای بیشتر کردن فضای اتاق پذیرایی استفاده کنید. برای این منظور، می توانید پرده ها را باز نگه دارید (و همینطور پنجره ها را اگر هوا گرم نباشد) و در تراس میز، صندلی و دیگر وسایل کاربردی بگذارید. با این کار فضا بزرگ تر و راحت تر به نظر می رسد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود