ماجرای «نوید افکاری»: روایت قوه قضاییه از قاتل ۲۸ ساله محکوم به اعدام

ماجرای «نوید افکاری»: روایت قوه قضاییه از قاتل ۲۸ ساله محکوم به اعدام

نوید افکاری از چهره هایی است که در سال ۹۹ به عنوان یک قاتل معرفی شده است. نوید افکاری سنگری متولد سال ۱۳۷۲ است و دو برادر به نام وحید افکاری سنگری و حبیب افکاری سنگری دارد که با آن ها ۸ سال و ۲ سال تفاوت سنی دارد. نوید افکاری به همراه وحید، در زمینه گچ کاری ساختمان فعالیت می کرد و حبیب نیز جوشکار بود.

نوید افکاری کشتی گیر شیرازی که یکی از کارمندان سابق آب منطقه ای شیراز را به قتل رسانده بود، به قصاص محکوم شد. ساعت ۱۱ شب روز یازدهم مرداد ماه سال ۱۳۹۷، یعنی بیش از ۲۴ ماه پیش، فردی از کارمندان سازمان منطقه ای آب شیراز در محله شاه داعی الله و مقابل درب منزلش با چاقو مورد حمله قرار گرفته و مضروب می شود و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می دهد.

مقتول، مرحوم حسن ترکمان است که از کارمندان سابقه سازمان آب منطقه ای شیراز بوده و یک دختر خردسال و یک پسر نوجوان داشت. پس از اعلام پدر مقتول مبنی بر کشته شدن فرزندش، پرونده در پزشکی قانونی تشکیل می شود و پس از بررسی جسد مقتول، علت مرگ، خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی در گرون بر اثر اصابت جسم نوک تیز و برنده اعلام می شود.

حسن ترکمان، کارمند حراست اداره آب و فاضلاب شیراز است. نوید افکاری به اتهام محاربه و شرکت در اعتراضات سراسری مرداد ۹۷، به ۲ بار اعدام محکوم شده بود.

با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده شناسایی و دستگیر می شود.

نوید افکاری

نوید افکاری که متهم قتل مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان منطقه ای آب شیراز است در تحقیقات اولیه می گوید که مقتول را توسط دوستش تعقیب کرده و در حالی که وی ترک موتور دوستش نشسته، با چاقو اقدام به قتل مقتول می کند.

در پلیس آگاهی، متهمان پرونده قتل کارمند سازمان منطقه ای آب شیراز، آن ها با دستخط خود، به بزه انتسابی اقرار می کنند. شاهدی که متهمان، دقایقی پس از قتل، اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کردند نیز به صراحت، ادعای شهادت کرده است.

متهم ردیف اول پرونده، نوید افکاری است. او بر اساس تحقیقات صورت گرفته که توسط خبرگزاری میزان قوه قضاییه اعلام شده بود، قصد ترور یکی از بسیجیان را داشته که با توجه به تردد نامنظم وی، او موفق به ترور نمی شود.

حبیب افکاری، برادر نوید افکاری است. حبیب افکاری در ناآرامی های سال های قبل ایران حضور داشته و با کاتر، پای یکی از ماموران انتظامی را مورد جرح عمدی قرار می دهد که گویا ۲۰۰ بخیه خورده است. پرونده قتل متهم نوید افکاری با صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی انقلاب شیراز، نزد محاکم کیفری استان فارس ارسال می شود و به شعبه اول دادگاه کیفری استان می رود. نوید افکاری دارای وکیل تعیینی در دادسرا بوده و دارای وکیل در دادسرا بود.

طبق اعلام خبرگزاری میزان، ادعاها مبنی بر شکنجه نوید افکاری، صحت ندارد. چون متهم (نوید افکاری)، مدعی شکنجه نشده و از رفتن به پزشکی قانونی امتناع کرده است، دیوان عالی کشور، به منتفی شدن مراجعه وی به پزشکی قانونی برای بررسی آثار شکنجه ادعایی رای می دهد. پس از برگزاری دادگاه محاکمه نوید افکاری به صورت علنی، طبق دادنامه مورخ ۱۴ مهر ماه سال ۱۳۹۸، وقوع قتل توسط نوید افکاری محرز می شود و حکم به قصاص نفس صادر می شود.

دیوان عالی کشور نیز حکم را تایید می کند. با توجه به فرجام خواهی های صورت گرفته، بخشی از پرونده به دیوان عالی کشور ارسال و منتهی به اتخاذ تصمیم نهایی نشده است. روایت بالا، اطلاعاتی است که خبرگزاری میزان منتشر کرده و باید منتظر جزییات بیشتری از این پرونده در روزهای پایانی نیمه نخست سال ۹۹ باشیم. نوید افکاری و برادرانش، صفحه ای در اینستاگرام ندارند.

برای اطلاع از شماری از قتل های جنجالی چند سال اخیر به لینک های زیر مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
۱۰ نظر

ورود

 • حنا شهریور ۲۳, ۱۳۹۹

  دروغ

 • هادی شهریور ۲۳, ۱۳۹۹

  خیلی بی شعور و کثیف هستید. چقدر دروغ می‌نویسید. اون عزیز رو بی گناه کشتید

 • Mohamad شهریور ۲۳, ۱۳۹۹

  از خداوند بترسید و توبه کنید بترسید از آن روزی که خون بی گناهی ریخته گردد

 • انتقام سخت در پیش است شهریور ۲۵, ۱۳۹۹

  پس رافت اسلامی کجا بود؟ اجرای قانون کجا بود؟

 • آسمان هفتم شهریور ۲۵, ۱۳۹۹

  قوه قضاییه دروغ می گوید.

 • علیرضا شهریور ۲۵, ۱۳۹۹

  سوال از کسایی که میگن دروغه

  آیا کسی شک داره حسن ترکمان به قتل رسیده؟
  خب اگر به قتل رسیده بالاخره یکی قاتل بوده
  حالا فرضا اون قاتل نوید نبوده و یکی دیگه بوده
  والا اگر یکی دیگه هم بود باز هشتگ راه مینداختید شماها،
  به جای ادعای اینکه بگید دروغه دوتا دلیل محکمه پسند بیارید

 • ذخایر انقلاب شهریور ۲۵, ۱۳۹۹

  حسین ترکمان هم مثل دانشمندان هسته ای توسط برادران ارزشی خودی، بشهادت رسید روحش شاد و یادش گرامی.

  • امراله مهماندوست بهمن ۲۶, ۱۳۹۹

   گفتن و نوشتن این حرف ها (برادران ارزشی خودی یا خواهران ارزشی خودی) کار جاسوسان اسراییلی و آمریکایی و … است اول مقتول بعد هم قاتل مشخص شده و به سزای اعمالش رسیده است لطفا از این نام کاربزی که امام در مورد عشایر وطن خواه ایران استفاده کرده اند هم استفاده نکن این را اینجانب که از عشایر بنکوی عرب تیره ایگدر طایفه عمله ایل قشقایی هستم می گویم و می نویسم ایران پر است از مردان و زنانی که شهامت دفاع از خاک ایران را داشته اند و دارند و خواهند داشت.

 • امراله مهماندوست شهریور ۲۹, ۱۳۹۹

  نوکران کشور های متخاصم خارجی همان کسانی که به اموال عمومی و خصوصی خسارت زده اند و آن هایی که اموال عمومی و خصوصی را غارت کرده اند و آن هایی که افرادی از ملت ایران را به قتل رسانده اند باید قصاص شوند.
  چرا حکومت اسلامی حاکم برکشوربایستی در برابر تهاجم خارجی ها و ستون پنچم خارجی ها درداخل کشور با سلاح هشتک اعدام نکنید تسلیم شود و خراب کاری را که اموال عمومی و خصوصی مردم را غارت یا آتش زده است و یکی از فرزندان ملت ایران را به قتل رسانده است را برای عموم مردم ایران وحشت ایجاد کرده است را قصاص نکند؟

 • مهدی تیر ۲۴, ۱۴۰۰

  ظلم پایدار نمی مونه، بالاخره خدایی هست