جزییات پرداخت یارانه کالایی به ۶۰ میلیون نفر از اواخر مهر ۹۹

جزییات پرداخت یارانه کالایی به ۶۰ میلیون نفر از اواخر مهر ۹۹

یارانه کالایی یا یارانه کالا از اواخر مهر ماه ۹۹ در اختیار مشمولان طرح یارانه کالایی قرار میگیرد. یارانه کالا در واقع سبد کالایی است که هنوز دولت و مجلس، جزییات آن را علنی نکرده اند. جزییات پرداخت یارانه کالا از اواخر مهر ماه ۹۹ توسط سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام خواهد شد.

با توجه به افزایش شدید ارز و به موازات آن افزایش قیمت کالا و خدمات در سال کرونایی و تحریمی ۹۹، شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی هستیم که زندگی را بر طیف های کثیری از هموطنان سخت کرده است و تخم مرغ شانه ای ۳۸۰۰۰ تومان و کره ۸۰۰۰ تومانی تنها مشتی نمونه خروار است.

دولت بخاطر کرونا، به ۲۳ میلیون خانوار ایرانی، وام ۱ میلیون تومانی پرداخت کرد. در حالی که این رقم در کشور آمریکا، ماهانه بیش از ۱۶۰۰ دلار برای مشمولان آسیب دیده از کرونا بود. دولت در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز سبد غذایی را مطرح کرد و نیمی از جامعه سبد حمایت غذایی دریافت کردند که البته با انتقادات زیادی در حوزه تخصیص منابع و توزیع کالا مواجه شد.

یارانه کالایی بر اساس طرح سبد کالا است که مجلس یازدهم که خود را مجلس انقلابی خطاب می کند، در دستور کار دارد تا بخشی از مشکلات و رنج های ملت ایران را در سالهای پایانی قرن پر فراز و نشیب چهاردهم شمسی کم کند.

طرح سبد کالا با پرداخت یارانه نقدی فرق دارد. یارانه نقدی مشمولان همچنان ۴۵ هزار و ۵۰۰ هزار تومان به صورت ماهانه است که دولت هر ماه به حساب سرپرستان خانوارهای مشمول واریز می کند.

یارانه نقدی با وجود تورم افسار گسیخته در ایران، ۱۲ سال است که ثابت است. قرار است بر اساس یارانه کالایی ، مبلغ ۶۰ هزار تومان کالا به ۴۰ میلیون تن از هموطنان پرداخت شود. همچنین به ۲۰ میلیون هموطن، ماهانه ۱۲۰ هزار تومان یارانه کالا تعلق خواهد گرفت. طرح تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر پس از تصویب در صحن علنی مجلس به کمیسیون برنامه بودجه ارجاع شده است و باید منتظر تصویب نهایی و تایید در شورای نگهبان به منظور ابلاغ به دولت بود.

در نیمه دوم سال ۹۹ که شمارش معکوس برای پایان عمر ۸ ساله دولت تدبیر و امید آغاز شده است، شاهد تورم سنگین خواهیم بود که قیمت کالا و خدمات را افزایش خواهد داد.

یارانه کالا
سایت سازمان هدفمندسازی یارانه ها سازمان برنامه و بودجه که جزییات پرداخت یارانه کالا از مهر ۹۹ را اطلاع رسانی می کند

قرار است در طرح یارانه کالایی ۳۱۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات بودجه ۹۹ در اختیار طرح قرار بگیرد. در طرح یارانه کالایی هر خانوار مشمول اگر ۴ نفر باشد، اعتباری معادل ۲۴۰ هزار تومان دریافت می کند. ۲۰ میلیون نفری که ماهانه ۱۲۰ هزار تومان میگیرند، بایستی منبع درآمدی نداشته باشند که اکثرا تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی هستند.

اگر خانواده ۴ نفره تحت تکفل نهادهای ذکر شده باشد، ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تومان یارانه کالا دریافت خواهد کرد. با یارانه کالا افراد مشمول می توانند بر اساس کارت های اعتباری که در نظر گرفته می شود، برنج، گوشت، مرغ و روغن و اقلام اساسی خریداری کنند. شرایط دریافت یارانه کالا و شیوه اقدام برای دریافت یارانه کالا و زمان آغاز طرح یارانه کالا توسط سایت مشخصی بزودی توسط دولت رسانه ای خواهد شد.

برای اطلاع از شرایط و قوانین و مبلغ پرداخت یارانه کالا در اواسط مهرماه به سایت سازمان هدفمندی یارانه ها در نشانی hadafmandi.ir مراجعه کنید.

اینکه پس از گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی، یک چهارم جمعیت کشور معادل بیش از ۲۰ میلیون نفر طبق اعلام مسئولان، هیچ گونه درآمدی برای امرار معاش ندارند، موجب تاسف و تامل و تفکر است. توانمندسازی جامعه و توان افزا کردن استعدادهای ۳۱ استان کشور در بستر فناوری، می تواند کشور فقیر اما مملو از ظرفیت های فوق العاده خدادادی و انسانی را به کشوری ثروتمند تبدیل کند که نیازی به تداوم طرح های کوپن و یارانه کالایی نباشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۵ نظر

ورود

 • اسمال شهریور ۳۱, ۱۳۹۹

  به حسن بگو اون ۶۰ تومنو بده به دامادش ، یه وقت کم پول نباشه.

 • محمد رجب پور شهریور ۳۱, ۱۳۹۹

  آقای زمانی میشه در مورد شرکت تپکو توضیح بدید؟ چیه قضیش؟ سه ماهه متوقفه چرا؟

 • سیّدمحمّدزعفرانچی مهر ۱, ۱۳۹۹

  ?

 • مرضیه مهر ۱, ۱۳۹۹

  سلام من که بیمه زنان خانه دار می دم درامدی هم ندارم چرا یارانه من قطع کردن اگر واقغا عدالت اسلامی است باید به همه بدن نه قطع کنند حتما می خوان خودشان بردارند حق ما حرام است برای شما

  • علی زمانی مهر ۱, ۱۳۹۹

   اطلاع بدهید به سازمان هدفمندی و سازمان بازرسی کل کشور

 • اقا محسن مهر ۲, ۱۳۹۹

  زیاد نیست؟ اگه پدرم بگیره از خوشحالی دق میکنیم.

 • عماد مهر ۳, ۱۳۹۹

  سلام. ببخشید آقای زمانی یه سوال داشتم در مورد افزایش سرمایه شرکت ها. افزایش سرمایه شرکت ها چه فایده ای به حال شرکت داره زمانیکه نقدینگی جدید وارد شرکت نمیشه؟ مثلا یک شرکت زیان‌ده برای خروج از ماده ۱۴۱ افزایش سرمایه میده.چطور از زیان خارج میشه وقتی پول جدیدی وارد شرکت نمیشه.شنیدم که فقط افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی موجب ورود نقدینگی به شرکت میشه از طریق حق تقدم. آیا این درسته؟ ممنون میشم پاسخ بدید???

  • علی زمانی مهر ۳, ۱۳۹۹

   افزایش سرمایه سبب بهبود صورت های مالی، به روز شدن دارایی ها، افزایش قدرت چانه زنی شرکت برای دریافت اعتبار و تسهیلات دولتی و شرکت در مناقصات و ارتقا رتبه و جایگاه شرکت و . . . میشود. بسیاری از شرکت های بورسی ایران (خوشبختانه یا متاسفانه) تجدید ارزیابی دارایی ها نشده و گاها دارایی های دفتری ان ها مربوط به بیش از ۳۰ سال پیش است. نمونه حی و حاضر، آذرآب اراک که قیمت ساختمان ملاصدرا تهران را چند میلیارد زده بود در حالی که بالای ۱۰۰ میلیارد قیمت دارد. بله. در ان حالتی که گفتین موجب ورود نقدینگی میشود. صرف سهام و سهام خزانه نیز بزودی تحولی در بورس ایجاد میکند

 • رضا مهر ۵, ۱۳۹۹

  سلام.من چند جا درباره صرف سهام و سهام خزانه خواندم اما بزبان ساده ننوشته بودند یعنی چی؟ میشه لطفا توضیح دهید یا اگر لینک مقاله ای از قبل دارید را بدهید.ممنون

 • حامد مهر ۱۰, ۱۳۹۹

  تکلیف خانواده ۷ایی که نه زیر پوشش کمیته امداد ونه زیر پوشش بهزیستی ونه حقوق ودرامدی دارند چه می شود

 • م س مهر ۳۰, ۱۳۹۹

  جای تاسف داره کشوری که اینهمه ثروت خدادادی نفت وگازو…. داره مردمش فقیروبدبختن این وعده ها هم واسه بستن دهن مردمه آخرش چی

 • م س مهر ۳۰, ۱۳۹۹

  من یه خانم سرپرست خانوارم که سالهاست دولت نه یارانه ثبت نام میکردنه چیزی حتی سهام عدالت هم جاموندم این چه عدالتیه هرجارفتم جوابگو نبودن

 • ناشناس آبان ۲۱, ۱۳۹۹

  من یک زن سرپرست خانواده مددجویان بهزیستی استان اصفهان هستم از فولادشهر استان اصفهان. همسرم بنام عنایت فتاحی میلاسی معلول شدید وتومور مغزی و مجنون ومحجور قانونی وقیم قانونی وچند بچه خردسال درنهایت فقیر ی ومستاجروبی کس هستیم. چند ماه منتظر وام ودیعه مسکن بهزیستی هستیم که توسط بهزیستی معرفی شده بودم. هیچ وام یاتسهیلاتی یا زمین یا قبض.در عمر مان نداشتم. مستمر بگیر ومعلول شدید وپنج بچه خردسال. مستاجر. قولنامه مرداد ۹۹ومدارک کامل. ولی هیچی. چشم انتظار. شما رو به خدا قسم و قرآن برای نجات ما وبیماری ناعلاج ومحجور پیگیری واقعی ومجدانه وعملی وقاطع شود. شما خواننده به خدا قسم ت. میدم. دعا گوی شما تا عمر دارم.

 • جوادخادم الحسینی آذر ۹, ۱۳۹۹

  باسلام وتشکراززحمات رییس جمهور درروزهای کرونایی بنده کارگر نقاش ساختمانی هستم که مدت دوسال است بیکارم ودارای یک فرزند درامدی ندا رم وام دیه پرداخت میکنم وبیماری چسبندگی روده هم دارم وهیچ گونه حقوقی ندارم بیمه هم نیستم میخواستم اگراوکانش هست یارانه کالایی ثبت نام کنم باتشکر