معمای ناگورنو- قره باغ ؛ علت درگیری چند دهه‌ای بین ارمنستان و آذربایجان چیست؟

معمای ناگورنو- قره باغ ؛ علت درگیری چند دهه‌ای بین ارمنستان و آذربایجان چیست؟

در روزهای اخیر درگیری نظامی بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان شدت گرفته و وارد مرحله ای شده که بیم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور می رود. منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره باغ یک منطقه کوهستانی و پوشیده از جنگل است که در قلب درگیری های نظامی چند دهه ای بین ارمنستان و آذربایجان قرار دارد. بر اساس قوانین بین المللی، ناگورنو- قره باغ بخشی از خاک آذربایجان شناخته می شود. اما قومیت ارمنی ساکن این منطقه که اکثریت جمعیت ناگورنو- قره باغ را تشکیل می دهند حاکمیت آذربایجان را نمی پذیرند.

در روزهای اخیر درگیری مرزی بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در منطقه ناگورنو- قره باغ شدت گرفته و بیم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور می رود.

آن ها با کمک ارمنستان و از زمان وادار شدن نیروهای آذربایجانی به عقب نشینی در جنگی که در دهه ۱۹۹۰ رخ داد، به شکل خودمختار عمل کرده و خود به امورشان رسیدگی می کنند. درگیری بر سر حاکمیت این منطقه و تنش های قومی دستکم از سال ۱۹۱۸ در این منطقه وجود داشته است، زمانی که ارمنستان و آذربایجان از امپراطوری روسیه مستقل شدند. در اوایل دهه ۱۹۲۰، حکومت اتحاد جماهیر شوروی در قفقاز جنوبی شکل گرفته و منطقه ناگورنو- قره باغ که اکثریت ارمنی نشین داشت به یک منطقه خودمختار تبدیل شد که در خاک آذربایجان قرار داشت، اگر چه آذربایجان خود بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بوده و بیشتر تصمیم گیری ها در مورد منطقه ناگورنو- قره باغ از جانب مسکو گرفته می شد.

در روزهای اخیر درگیری مرزی بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در منطقه ناگورنو- قره باغ شدت گرفته و بیم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور می رود.

اما دهه ها بعد که اتحاد جماهیر شوروی شروع به فروپاشی کرد، مشخص شد که منطقه مورد مناقشه تحت حاکمیت دولت مرکزی آذربایجان به پایتختی باکو قرار خواهد گرد، چیزی که قوم ارمنی ساکن در منطقه با آن موافق نبودند. در سال ۱۹۸۸، شورای قانون گذاری منطقه ناگورنو- قره باغ به پیوستن این منطقه به ارمنستان رأی داد، درخواستی که به شدت مورد مخالفت آذربایجان تحت حاکمیت شوروی و مسکو قرار گرفت. بدنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، جدایی طلبان ارمنی که حمایت ایروان را داشتند این منطقه و هفت منطقه مجاور از خاک آذربایجان را به تصرف خود درآوردند، منطقه ای که اقلیت قابل توجهی از آذری ها نیز در آن ساکن بودند.

در روزهای اخیر درگیری مرزی بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در منطقه ناگورنو- قره باغ شدت گرفته و بیم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور می رود.

در این نبردها که دو سال به طول انجامید نیروهای ارمنی علاوه بر منطقه مذکور بر بیش از ۲۰ درصد از خاک آذربایجان نیز مسلط شدند و منطقه ناگورنو- قره باغ اعلام خودمختاری کرد. در نتیجه درگیری بین نیروهای ارمنی و آذربایجانی بیش از ۳۰,۰۰۰ نفر کشته شده و صدها هزار نفر نیز از خانه هایشان فرار کردند. علیرغم آتش بسی که در سال ۱۹۹۴ به کمک جامعه بین المللی بین دو طرف برقرار شد، مذاکرات صلح به بن بست رسیده و درگیری های نظامی در منطقه مذکور که در مرز ارمنستان و آذربایجان قرار دارد هر از چند گاهی یکبار رخ می دهد در آوریل ۲۰۱۶، ده ها نفر از نیروهای دو طرف در جدی ترین درگیری نظامی در منطقه ناگورنو- قره باغ بعد از سال ها آرامش نسبی کشته شدند.

در روزهای اخیر درگیری مرزی بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در منطقه ناگورنو- قره باغ شدت گرفته و بیم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور می رود.

درگیری اخیر دو طرف که از روز یکشنبه آغاز شده باعث کشته شدن نیروهای دو طرف و چندین غیرنظامی شده است. در ماه جولای گذشته نیز درگیری هایی بین دو کشور در مرز رخ داد که به کشته شدن دستکم ۱۷ سرباز از دو طرف انجامید. ثبات در منطقه ناگورنو- قره باغ برای جامعه بین الملل بسیار اهمیت دارد زیرا این منطقه به عنوان یک کریدور نفتی و گازی بخش قابل توجهی از نقل و انتقالات سوختی جهان را به خود اختصاص داده است. درگیری در این منطقه بیش از آنکه یک مسئله دولتی باشد یک مسئله مردمی است زیرا درگیری های قومی دیرپای بین ارمنی ها و آذری ها باعث شده این دو قومیت اعتمادشان را به یکدیگر از دست داده و هر یک دیگری را به خشونت و عداوت متهم می کنند.

در روزهای اخیر درگیری مرزی بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در منطقه ناگورنو- قره باغ شدت گرفته و بیم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور می رود.

اکنون بیش از ۱۵۰,۰۰۰ غیرنظامی در مناطق مرزی بین دو کشور در نزدیک ترین فاصله با میدان نبرد بین دو طرف زندگی می کنند در حالی که ۲۶ روستای ارمنی و ۸۴ روستای آذری در فاصله ای کمتر از ۱۰ کیلومتر از خط مرزی مین گذاری شده، پر از خندق و دیوارهای بتونی قرار دارند.

منبع: aljazeera
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • husein مهر ۷, ۱۳۹۹

  یاشاسین اذربایجان. یاشاسین اذربایجان جنوبی.
  ما برادران مظلوم خودمون رو فراموش نمیکنیم. بدبختی ایران اسلحه میده به ارمنستان

  • ali مهر ۷, ۱۳۹۹

   بعد ببخشید اینو میگم. ترکیه و پاکستان بعد چیکار میکنن تو اذربایجان؟ اون سلفیها ( سلفی میدونی یعنی چی. ) تو اذربایجان چیکار میکنن؟ رفتن تو سواحل باکو حمام افتاب بگیرن؟
   تا جایی که میدونم ایران اصلا اسلحه نفرستاده. اون روسیه هست که اسلحه میده. شما به تمام جنگهای قبلی اذربایجان با ارمنستان نگاه کن. بدبختانه ایران تو هر دفعه به اذربایجان اسلحه داد. و الان مثل یه هاپوی خوشگل پشیمونیم چرا این کار رو کردیم. یادت نره تو درگیریهای قبلی ما هواپیما فرستادیم باکو زخمیها تونو اوردیم اینجا مداوا کردیم. هرکولیس ها روزی ۲ پرواز داشتن.
   حالا نمیدونم کی بهتون گفته ایران به ارمنستان اسلحه داده شما باور کردین.
   راستی یه جا دیگه گفتی ارمنیها اونجا چیکار میکنن. لینک زیر از بریتانیکا هست:
   https://cdn.britannica.com/15/4715-050-6F022EF9/divisions-Armenia.jpg
   جواب اینکه ارمنیها اونجا چیکار میکردن سادس. ارمنیها حداقل از ۲۴۲۰ سال قبل به صورت مکتوب ساکنین اصلی اذربایجان و ارمنستان و نخجوان بودن.
   و تازه دور و بر سالهای ۱۴۰۰ میلادی هست که اقوام ترک از شرق کاسپین به غرب سرازیر میشن. انگار تاریخ هم نمیخونین.
   بعدم اذربایجان جنوبی؟ اخه بدبخت برو ترکیه بگو اذری هستی. کتک میزنتت. اونقدر میزنتت تا بگی اذری نیستی و ترک هستی. ببخشید تورچ یا تورک. باور نداری؟ امتحانش رایگانه. حتی به خودتون رحم ندارین.
   حالا اومدی برا ما اذربایجان جنوبی میکنی؟ ببین یا مثل ادم زندگی کنین تو مرزهای امروزی یا اینکه اگه هوس گذشته دارین خب تا خود کنستانتیپول اسمش امپراطوری هخامنشیان بود. چرا که نه ما هم خوشحال میشیم به گذشته سری بزنیم. میاییم تا کنستانتیپول و اونجا رو ازاد میکنیم بعد میدیم به برادرای یونانی.

   • Ali مهر ۸, ۱۳۹۹

    داداش از کجا میسوزی ، ی سر برو نوردوز ببین کی ب کیه
    ایران اسلحه ام نداده باشه تجهیزات از روسیه میگیره رد میکنه ارمنستان
    جنابعالی ام بیا از هخامنش بگو 😐

    • یه لر مهر ۹, ۱۳۹۹

     کاش بیشتر کمک کنیم به ارمنستان. چندتا از موشکا رو بدین من راضی ام. از جیب من رفته من یکی میگم از شیر مادر برا همشون حلالتر.
     اگه مثل فاطمیون نیرو جمع کنن بفرستن ارمنستان من یکی حاظرم برم ارمنستان کمک برادرای ارمنیم.
     طرف صبح اومده نقشه شیر کرده کل ایران ترک نشینه ما هم عربیم و باید بریم عربستان. اخرشم نوشته به هرکی به اصالت خویش باید برگردد. یعنی میخوان ما رو بفرستن عربستان. چون عراق و امارات و کویت و اون قسمتای خوب عربستان همش تو نقشه ترکیه هست و اونورا نمیتونیم بریم. اخه لرستان دیگه کجاش ترکی بود من بی خبرم؟
     ولی خوب شد. دوستا همکلاسیای دانشگاه همسایه ها رو شناختم. حالا با پرچم اذربایجان و ترکیه حال کنین. مثل. خوشم میاد ارمنستان با ۳ میلیون جمعیت جلو کل پاکستان و ترکیه و اذربایجان واستاده. خوشم اومد . تروریستا رو از سوریه جمع کردن اوردن کمک بازم نتونستن هیچ غلطی کنن.

   • بهزاد مهر ۹, ۱۳۹۹

    اینقدر حرف مفت نزن، روانی احمق. برو پیش یه روانپزشک چون واقعاً بهش نیاز داری.

  • Ali مهر ۷, ۱۳۹۹

   عشق اولسون

   یاشاسن آذربایجان

  • محسن مهر ۸, ۱۳۹۹

   آهای یاشاسین ، توی عمرت یکی از کتابهای احمد کسروی رو خوندی یا اصلا می دونی کی بود ، او از منی که به خیال خودم بچه فارس وایرانی بودم صد بار ایرانی تر وفارسی دوست تر بود این مرد اندیشه ورز بزرگ به جای اون پرچم مسخره ای که توی مسابقه تیم تراکتور توی ورزشگاه تبریز می گیری دستت و آرزوی تجزیه ایران رو می کنی بهتره مثل من بری تاریخ آذربایجان این بزرگ مرد رو بخونی ویا زبان آذزی بایجان اونو.

  • حیدر مهر ۹, ۱۳۹۹

   دستمون درد نکنه که به ارمنیا کمک میکنیم تا شما پانتورکای وحشی (منظورم مردم با صفای اذری نیس) که همتون از یه جا(استانبول) خط میگیرین بشینین سر جاتون. این علی اف های فاسد به نام جنگ با کفر دارن این غلطارو میکنن. همین بس که ترکیه داره براتون از سوریه سلفی ها و جهادی های وهابی و ارتش ازاد میاره.

  • سهیل مهر ۹, ۱۳۹۹

   شما فکر میکنی بری ترکیه شما رو تحویل میگیرن؟ یه سر بزن اینترنت جستجو کن کشتار مرعش. ببین ترکها به ترکهای خودشون رحم ندارن. بعد بیان به شما که شیعه ایی رحم کنن؟ همین الان جنگو مذهبی کردن و یه سری سلفی و وهابی از پاکستان وسوریه جمع کردن اوردن اذربایجان دارن میجنگن. خودم باکو رفتم با اتوبوس. تو اذربایجان اکثریت شیعه هستن. شیعه هاش اصلا دنبال تورانیسم و پان تورکیسم نیستن. من یکی با هرکی حرف زدم مخالف بودن.
   یه راه بیشتر ندارین. برین سلفی و وهابی بشین بلکه تورکهای اونور مرز ادم حسابتون کنن. وگرنه شما رو قتل عام میکنن.

 • علیرضا مهر ۸, ۱۳۹۹

  ما تو کشورمون هم هموطن ارمنی داریم هم آذری ما یه همسایه ارمنی داریم حدود ۱۰ سال هست که همسایه ما هستن آدم های فوق العاده نجیب و مهربان هستند حتی به اندازه سر سوزن بدی ازشون ندیدیم آذری زبان ها هم بهتر میشناسید خودتون مهمان نواز . ساده زیست . من شهرهایی مثل تبریز . اردبیل . اورومیه سفر کردم انقدر مهمان نواز بودن که آدم دلش میخواد هر سال بره اونجا رفتارشون جوری هست که آدم اصلا احساس غریبی نمیکنه امیدوارم جنگ نشه دو کشور ارمنستان و آدربایجان یه روز به صلح و دوستی برسن

 • حیدر مهر ۹, ۱۳۹۹

  دستمون درد نکنه که به ارمنیا کمک میکنیم تا شما پانتورکای وحشی (منظورم مردم با صفای اذری نیس) که همتون از یه جا(استانبول) خط میگیرین بشینین سر جاتون. این علی اف های فاسد به نام جنگ با کفر دارن این غلطارو میکنن. همین بس که ترکیه داره براتون از سوریه سلفی ها و جهادی های وهابی و ارتش ازاد میاره.

 • Ali مهر ۹, ۱۳۹۹

  نخواستم ریپلای بزنم چون یکی دوتا نیستین ، ولی لطفا بخون
  تاریخچه آذربایجان رو اگه بخونین ، کاملا روشنه قره باغ مال آذربایجانه (ولی مردم ساکن چند روستاش ارمنی تبار هستن)
  حالا اینکه ارمنستان بیاد گنده سوزی کنه که چون چند درصد ارمنی اونجا ساکنن اونجا از ارمنستانه ، نمیدونم شما اسمشو چی میزارین ولی من میگم تجاوز
  فیلماشم موجوده با یه سرچ ساده میتونی پیدا کنی که ارمنستان چقدر از مردم آذربایجان لت و پار کرده (لت و پار به معنی واقعی کلمه) پیشنهاد میکنم ببین

  اگه با این اظهارنظر من پانتورک حساب میشم پس افتخار میکنم ، هرچند معنی پانتورک رو هم نمیدونی *به خودت بگیر بیبی