با زوج ترک تبار کاشف واکسن کرونا آشنا شوید

با زوج ترک تبار کاشف واکسن کرونا آشنا شوید
۲ نظر

در حالی که چیزی به سالگرد آغاز همه گیری کرونا در دنیا باقی نمانده، انتشار خبر موفقیت آمیز بودن آزمایشات واکسن کرونا ی شرکت آمریکایی فایزر طی روزهای گذشته، امیدها برای غلبه بر این مصیبت جهانی را در سرتاسر دنیا بالا برده است.

اما این واکسن در واقع حاصل همکاری دو شرکت فایزر و بایون تک است.

بایون تک شرکتی است آلمانی متعلق به یک زوج دانشمند که به قدری به کار خود در زمینه ی تحقیقات پزشکی متعهدند که گفته می شود حتی روز ازدواج شان را در آزمایشگاه سپری کردند.

اوگور شاهین ۵۵ ساله و اوزلم تورسی ۵۳ ساله پس از آنکه شرکت شان با همکاری شرکت داروسازی فایزر موفق به ساخت واکسن سرنوشت ساز کرونا شد، «تیم رویایی» نام گرفته اند.

زوج کاشف واکسن کرونا

روز دوشنبه ی این هفته بود که شرکت های فایزر و بایون تک از مؤثر بودن ۹۰ درصدی واکسن خود در محافظت در برابر ویروس کرونا خبر دادند.

با انتشار این خبر صحبت از زوجی به میان آمد که در پشت شرکت بایون تک هستند. این زوج که والدین هر دوی آن ها از مهاجران ترکیه ای کشور آلمان بودند، زندگی خود را وقف علم پزشکی کرده اند، به طوری که به گفته ی دکتر تورسی آن ها روز ازدواج شان هم در آزمایشگاه مشغول کار بودند.

این دو استاد رشته غده شناسی شرکت بایون تک را در سال ۲۰۰۸ با یکدیگر پایه گذاری کردند. آن ها پیش از آن هم یک شرکت داروسازی به نام Ganymed داشتند که در سال ۲۰۱۶ آن را به قیمت ۱/۰۶ میلیارد پوند فروختند.

این زوج دانشمند به تحقیق بر روی سیستم ایمنی بدن به عنوان یک متحد بالقوه در مبارزه با سرطان پرداخته اند. آن ها در این پژوهش ژنتیک تشکیل دهنده ی منحصر به غده را بررسی می کنند.

شاهین و تورسی امیدوارند شرکت بایون تک بتواند ابزارهای بیشتری برای معالجه ی سرطان از طریق ایمن درمانی بسازد.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس ۴۱/۸ میلیون پوند در شرکت بایون تک سرمایه گذاری کرده است. این شرکت در زمینه ی اچ آی وی و سل هم تحقیق می کند.

به گفته رسانه های آلمانی، شاهین و تورسی در فهرست صدتایی ثروتمندترین افراد آلمان قرار دارند.

با وجود این ثروت زیاد اما همکاران شان می گویند دکتر شاهین مرد آرام و موقری است و بیشتر به مطالعه ی نشریات علمی علاقه دارد تا چک کردن قیمت شرکتش.

ماتیاس کرومایر عضو هیئت مدیره ی شرکت سرمایه گذاری MIG AG که از حامیان مالی شرکت بایون تک است می گوید دکتر شاهین در جلسات کاری با شلوار جین شرکت می کند و کلاه ایمنی دوچرخه و کوله پشتی اش که به امضای او بدل شده اند را به همراه خود می برد.

کرومایر همچنین می گوید: «با وجود همه ی دستاوردهایی که داشته، همان مرد فوق العاده متواضع و دوست داشتنی همیشگی بوده است.»

ماتیاس تئوبالد، از اساتید رشته غده شناسی که از همکاران شاهین در دانشگاه ماینز آلمان است و ۲۰ سال است که با او کار می کند هم می گوید دکتر شاهین انسان بسیار فروتنی است و ظاهر برای او اهمیتی ندارد.

پس از ماه ها رنج و عذاب از مبارزه ی به ظاهر بی پایان در برابر کووید-۱۹ که تاکنون نزدیک به ۱،۲۸۰،۰۰۰ کشته در دنیا بر جای گذاشته، واکسن کرونا ی شرکت های فایزر و بایون تک امیدها برای بازگشت به زندگی عادی در آینده ی نزدیک را زنده کرده است.

بیشتر بخوانید:

هر آنچه که باید در مورد واکسن کرونا ساخته شده توسط شرکت داروسازی فایزر بدانید

۷ اشتباه رایج در استفاده از ماسک که اغلب ما مرتکب می شویم

 

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: mirror
۲ نظر

ورود