قطع رابطه کره شمالی با چین برای مهار کرونا

قطع رابطه کره شمالی با چین برای مهار کرونا

از قرار معلوم برنامه ی کنترل و مهار همه گیری کرونا در کره شمالی وارد مرحله ی جدی تری شده، به طوری که مرزهای تقریباً سوت و کور این کشور حالا بیش از پیش بسته شده، تقریباً همه ی روابط تجاری آن با چین قطع شده و حتی گفته می شود یکی از مقامات گمرک آن به دلیل سوء مدیریت در مورد کالاهای وارداتی اعدام شده است.

پکن در ماه اکتبر سال میلادی جاری صادراتی تنها به ارزش ۲۵۳ هزار دلار به پیونگ یانگ داشت که بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط گمرک چین، کاهشی ۹۹ درصدی از ماه سپتامبر تا اکتبر محسوب می شود. برای درک بهتر، خوب است بدانید که این مقدار از ارزش دلاری صادرات چین به کشورهای کوچک اروپایی لیختن اشتاین و موناکو در ماه اکتبر کمتر است.

چین بزرگ ترین شریک تجاری کره شمالی است و شاهرگ اقتصادی حکومت کیم جونگ محسوب می شود، در اصل این کشور هیچ واردات قابل توجهی از کشورهای دیگر دنیا ندارد. پیش از وضع تحریم های بزرگ سازمان ملل علیه کره شمالی در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ که به منظور تنبیه این کشور به خاطر برنامه ی تسلیحاتی اتمی اش اتخاذ شدند، بیشتر از ۹۰ درصد تجارت خارجی پیونگ یانگ با پکن انجام می شد.

آمارهای جدید گمرکی، در صورت صحت، نشان می دهند که از قرار معلوم کیم مایل به کاهش یا حتی قطع روابط تجاری کشور خود با چین برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به کره شمالی است، حتی اگر معنایش به خطر افتادن تأمین غذا و سوخت کشور باشد. این اقدام پیونگ یانگ زمانی افراطی تر به نظر می رسد که در نظر داشته باشیم آمار روزانه ی ابتلا به کرونا در چین تنها چند مورد است.

کره شمالی کاهش تجارت با چین یا علت پشت آن را به طور رسمی اعلام نکرده اما همه گیری کرونا محتمل ترین توضیح موجود برای آن است. سازمان جاسوسی کره جنوبی می گوید کیم جونگ اون دو نفر را به خاطر جرایم مرتبط با کووید-۱۹ اعدام کرده است، از جمله یکی از مقامات گمرک این کشور که مقررات مربوط به پیشگیری از ویروس کرونا در هنگام وارد کردن کالا از چین را رعایت نکرده بود.

اخبار این اعدام ها هنوز به طور رسمی از سوی مقامات کره شمالی تأیید نشده است. اما در صورتی که حقیقت داشته باشد، وقوع این اتفاق نشانه ی دیگری است دال بر اهمیت و جدیت همه گیری کرونا برای کیم جونگ اون.

رسانه ی دولتی کره شمالی روز یکشنبه اعلام کرد مقامات این کشور اقدامات جدید و سختگیرانه تری علیه همه گیری کرونا در سرتاسر کره شمالی اعمال کرده اند، از جمله افزایش تعداد پست های نگهبانی در مرزها و سختگیرانه تر کردن قوانین ورود به کشور از طریق دریا و مناطق ساحلی. مقامات کره شمالی حتی دستور به «سوزاندن زباله های دریایی» داده اند.

تصمیم پیونگ یانگ برای کاهش واردات از چین بر وضعیت تجاری سمت دیگر این رابطه هم اثر گذاشته است. داده های گمرکی ماه اکتبر پکن نشان می دهد واردات چین از از کره شمالی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴ درصد کاهش داشته است. این مسأله صنایع چینی همچون تولید کنندگان کلاه گیس را مجبور ساخته در جای دیگری به دنبال نیروی کار ارزان باشند.

کارخانجات تولید کلاه گیس در چین اغلب از نیروی کار کره شمالی استفاده می کنند. آن ها مواد خام را به کره شمالی ارسال می کنند و به شرکت های این کشور پول می دهند تا کارگران آن ها کار ساخت تولیدات شان را انجام دهند. اما از زمان بسته شدن مرز کره شمالی و چین در ماه ژانویه ی سال میلادی جاری برای جلوگیری از گسترش کرونا، این تجارت متوقف شده و قیمت ها اوج گرفته است.

بیشتر بخوانید:

کرونا در کره شمالی؛ تصاویری جدید و دیدنی از حال و هوای کشور کره شمالی در دوران کرونا

کره شمالی افراد مبتلا به کرونا را به زندان های قرنطینه منتقل می کند تا از گرسنگی بمیرند

 

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود