۷ اشتباهی که در مورد تأمین آب مورد نیاز بدن خود مرتکب می شویم

۷ اشتباهی که در مورد تأمین آب مورد نیاز بدن خود مرتکب می شویم

۶۰ درصد از بدن ما از آب تشکیل شده و نوشیدن به اندازه ی آب در طول روز برای برخورداری از پوستی درخشان، داشتن وزن متناسب و دفع سموم از بدن ضروری است. این مسأله حتی روی خلق و خو و توانایی یادگیری ما تأثیر می گذارد. اما دریافت به اندازه ی آب در نوشیدن ۸ لیوان آب در روز خلاصه نمی شود.

در ادامه به اشتباهاتی می پردازیم که ممکن است مانع از تأمین مناسب آب مورد نیاز بدن تان شوند.

۱- بعد از ورزش آب می نوشید

درست است که نوشیدن آب بعد از ورزش به تأمین آب مورد نیاز بدن کمک می کند، اما شما قبل و در حین ورزش هم باید به اندازه ی کافی آب بنوشید. اگر ورزش کردن را در حالی شروع کنید که بدن تان کم آب باشد، هنگام ورزش آب بیشتری را از دست خواهید داد و این ممکن است برای سلامت ذهنی و جسمی شما خطرناک باشد. اما لازم نیست برای حفظ تعادل مایعات بدن صرفاً آب ساده بنوشید. آب نارگیل، چای سیاه و سبز و حتی شیر کاکائو هم می توانند به همان اندازه آب مورد نیاز بدن تان را تأمین کنند.

۲- چای و قهوه را به حساب نمی آورید

قهوه و چایی که صبح ها می نوشید می توانند به عنوان یک نوشیدنی نسبتاً آبرسان عمل کنند. گرچه این نوشیدنی ها اغلب حاوی کافئین هسند، اما کماکان می توانید برای تأمین بخشی از آب مورد نیاز روزانه ی بدن تان روی آن ها حساب باز کنید. طبق تحقیقات، نوشیدن ۳/۵ فنجان قهوه در روز به همان اندازه ی نوشیدن آب ساده، آب مورد نیاز بدن را تأمین می کند.

۳- نمک خیلی کم می خورید

گرچه مصرف زیاد نمک می تواند باعث کم آب شدن بدن شود، اما سدیم به حفط تعادل مایعات بدن کمک می کند. ما به طور طبیعی از طریق عرق کردن، سدیم و عناصر ناچیز دیگری را از دست می دهیم، و آب و سدیمی که از این طریق از دست می روند باید جبران شوند.

۴- هر روز ۸ لیوان آب می نوشید

این توصیه ی رایج همیشه هم صحیح نیست. مقدار آب مورد نیاز بدن شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثلاً اینکه چقدر تحرک فیزیکی دارید، چه چیزهایی می خورید، کجا زندگی می کنید و مواردی دیگر. برای محاسبه ی مقدار آب مورد نیاز روزانه ی بدن تان در واحد لیتر، وزن خود به کیلوگرم را ضربدر ۰/۰۳۳ کنید.

۵- اولین چیزی که صبح ها می خورید یک لیوان آب است

در زمان خواب ما آب بدن مان را از دست می دهیم و حتی اگر قبل از خواب به اندازه ی کافی آب بنوشیم صبح روز بعد احساس تشنگی خواهیم کرد. اما نوشیدن آب ساده با معده ی خالی روش خوبی برای تأمین آب مورد نیاز بدن نیست. جذب و حفظ آب برای بدن با وجود دیگر مواد مغذی ساده تر است. بنابراین اگر سعی دارید تعادل مایعات بدن خود را حفظ کنید، آب را با یک تنقلات بنوشید یا به جایش یک لیوان آب میوه ی طبیعی یا شیر بنوشید.

۶- هنگام ورزش کردن در نوشیدن آب مضایقه می کنید

وقتی ورزش می کنیم بدن ما از طریق تعریق و تنفس آب خود را از دست می دهد. حفظ آب بدن در هنگام ورزش نقش مهمی در تنظیم دمای بدن و فشار خون دارد. کارشناسان حوزه ی تناسب اندام توصیه می کنند هنگام ورزش هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم آب بنوشید.

۷- مواد مغذی آب دار را از قلم می اندازید

بسیاری از میوه ها و سبزیجات هستند که می توانند به تأمین آب مورد نیاز بدن تان کمک کنند. برخی از آن ها مثل گوجه فرنگی، هندوانه و خیار سرشار از پتاسیم هم هستند که به بدن کمک می کند مدت طولانی تری آب داشته باشد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود