ماجرای زنده شدن نوزاد ۲ ماهه در غسالخانه آبدانان + ویدئو

ماجرای زنده شدن نوزاد ۲ ماهه در غسالخانه آبدانان + ویدئو

روز پنجشنبه ویدئویی در شبکه های مجازی ایلام منتشر شد درباره ی یک نوزاد ۵۱ روزه ی آبدانانی به نام آدین ایمانی که با وجود اعلام فوت وی، در غسالخانه دوباره جان گرفته بود.

بر اساس اعلام کانال های خبری شهرستان آبدانان، این نوزاد ۲ ماهه با نارسایی مادرزادی در بیمارستان امام خمینی (ره) ایلام تحت مراقبت بوده که شب چهارشنبه حال نوزاد وخیم گزارش و گواهی فوت وی صادر می شود.

اما هنگامی که والدین فرزند خود را برای تدفین به شهرستان آبدانان استان ایلام انتقال می‌ دهند مسئول‌ غسالخانه آبدانان به طرز معجزه آسایی هنگام غسل دادن متوجه تپش قلب نوزاد می‌ شود و او را احیا می کند.

پس از حضور اورژانس بیمارستان رسول اکرم (ص) آبدانان، زنده بودن نوزاد تأیید و او روز پنجشنبه برای مراقبت بیشتر به بیمارستان ابوذر اهواز انتقال داده شد.

ساعاتی بعد اما رئیس بیمارستان ابوذر اهواز اعلام کرد علی رغم تلاش بی وقفه پزشکان این بیمارستان نوزاد یاد شده در ساعت ۱۵:۳۰ بعد از ظهر روز جمعه فوت کرد. پدر آدین ایمانی نیز خبر فوت فرزند خود را تأیید کرد.

پای قصور پزشکی در میان است؟

علیرغم ادعاهای اولیه درباره ی مادرزادی بودن مشکل این نوزاد، پدر وی، مراد ایمانی گفت: «بچه‌ ی من هیچ گونه بیماری مادرزادی نداشت و تنها زمان به دنیا آمدن به علت کمبود اکسیژن در بیمارستان احیا شد و تمامی آزمایشات دال بر سالم بودن بچه است.»

پدر آدین ایمانی در ارتباط با چگونگی ماجرای بستری و اعلام مرگ نوزاد خود گفت: «دو ماه پیش به علت پارگی کیسه ی آب مادر و زمان باقی‌ مانده تا زایمان طبیعی، نوزاد از طریق سزارین در بیمارستان رسول اکرم (ص) آبدانان به دنیا آمد که متأسفانه با افت اکسیژن خون همراه شد.

بیمارستان رسول اکرم (ص) آبدانان بنابر شرایط پیش‌آمده و نبود امکان برای مراقبت ویژه اطفال؛ اقدام به اعزام این نوزاد به بیمارستان طالقانی ایلام می‌کند که نوزادمان به مدت ۱۶ روز در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بوده و پس از بهبودی اعلام می‌شود نوزاد مشکلی نداشته و طفل می‌تواند از طریق شیر مادر تغذیه کند و ترخیص می‌شود.

بعد از گذشت حدود ۲ ماه از تولد نوزاد در چند روز پیش مجدداً احساس کردیم که فرزندمان دچار مشکل شده و او را به بیمارستان رسول اکرم (ص) بردیم؛ کارکنان این بیمارستان به علت نداشتن امکانات تخصصی و وجود سابقه بیماری بار دیگر اقدام به انتقال نوزاد به بیمارستان امام خمینی (ه) استان ایلام کردند.

متأسفانه بیمارستان امام خمینی (ره) به این موضوع اهمیت زیادی نداده و طفل را به‌جای بستری در مراقبت‌های ویژه کودکان، در بخش عمومی اطفال این بیمارستان بستری کردند و یک دستگاه اکسیژن در کنار طفل قرار داده تا با حضور مادر مشکل اکسیژن نوزادمان برطرف شود.»

مادر نوزاد نیز گفت: «شامگاه پنجشنبه یکی از پرستاران این بیمارستان وارد اتاق شد و اقدام به قطع اکسیژن بیمارمان کرد و به من توضیح داد، چون امکان استفاده از ماسک دستگاه برای نوزاد نیست؛ فلذا دستگاه اکسیژن را در کنار کودک و بر سینه نوزاد گذاشته می‌شود.

با اقدام پرستار بعد از دور شدن دستگاه اکسیژن، نوزادم دچار کمبود اکسیژن شد و تقریباً از هوش رفت؛ با تکان خوردن طفل فهمیدم فرزندم دارد از دست می‌رود. پرستاران را خبر کردم و با استیصال از این اتاق به آن اتاق به این طفل اکسیژن‌رسانی مجدد شد، ولی به دلیل اینکه مدت‌زمان زیادی نوزاد بدون اکسیژن بود تنفس فرزندم با سختی انجام شد.

پزشک معالج در گفتگو با من از بهبودی مجدد کودک اظهار ناامیدی کرد و اعلام داشت فرزند شما تقریباً فوت‌شده و فقط منتظر مرگ آن هستیم. با شنیدن سخن پزشک معالج از وی خواستم که حداقل جسد را تحویل دهند تا با خود ببریم؛ کادر درمان بیان کردند که ما نمی‌توانیم یک نوزاد که هنوز از دنیا نرفته را جواز دفن دهیم.»

پدر این نوزاد هم گفت: «بعد از تحویل اعلام فوت فرزند و ارائه گواهی فوت راهی سردخانه شدیم که آنجا هم به ما گفتند؛ باید از طریق آمبولانس حمل جسد نوزاد انتقال پیدا کند، ولی با اصرار ما مسئولیت و تعهد شخصی با ماشین خودم اقدام به آوردن پیکر فرزندمان به آرامستان ایلام کردیم که کسی تحویل نگرفت و مسئولان غسالخانه ایلام اظهار داشتند روز تعطیل است و این شد که پیکر تحویلی را به آبدانان آوردیم.

در مسیر انتقال متوجه شدم که نوزاد فوت‌شده سرفه می‌زند، اما برادرم که همراه من بود آن را خیال‌بافی تلقی کرد و نهایتاً نوزاد به آبدانان و غسالخانه منتقل و با تشخیص مسئول غسالخانه مشخص شد که نوزاد دارای نبض و تپش قلب است که اقدامات احیا توسط غسال انجام و مجدد به بیمارستان رسول اکرم (ص) انتقال یافت و بیمارستان رسول اکرم (ص) زنده‌بودن نوزاد را تأیید و اقدامات درمانی را شروع کرد.»

ورود مسئولین به ماجرای فوت نوزاد آبدانانی

قرار است با تشکیل شورای پزشکی علت بی توجهی در صدور گواهی فوت این کودک ۲ ماهه بررسی و نتیجه از طریق رسانه های رسمی اطلاع رسانی شود.

دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان ایلام نیز از پیگیری موضوع و رسیدن به پاسخی قانونی و همچنین برخورد با اهمال کنندگان این حادثه خبر داد.

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز اعلام کرد: «وزارت بهداشت جداگانه موضوع را بررسی می‌کند. تنها به گزارش دانشگاه علوم پزشکی ایلام اکتفا نمی‌کنیم، در این راستا یک تیم به استان ایلام اعزام شده است.»

پس از انتشار خبر احتمال ارتکاب اشتباه پزشکی در خصوص نوزاد آبدانانی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام با انتشار گزارشی درباره ی وضعیت جسمانی آدین ایمانی اعلام کرده بود قصوری در این رابطه صورت نگرفته.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود