خرید سهامی به ارزش ۳۸۰ میلیون دلار تنها با صد دلار؛ شاهکار داماد سابق پوتین

خرید سهامی به ارزش ۳۸۰ میلیون دلار تنها با صد دلار؛ شاهکار داماد سابق پوتین

طبق گزارشی که نشریه iStories منتشر کرده داماد سابق ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از ازدواج با دختر این سیاستمدار ۳۸۰ میلیون دلار از سهام یک شرکت پتروشیمی بسیار بزرگ در این کشور را صرفا با پرداخت ۱۰۰ دلار از آن خود کرده است.

کیریل شامالف ظاهرا از طریق چندین شرکت خارجی، ۳.۸ درصد از سهام شرکت پتروشیمی Sibur را چند ماه پس از ازدواجش با Katerina Tikhonova دختر پوتین در سال ۲۰۱۳ پوتین خریداری کرده است. براساس گزارشات خبری متعدد Tikhonova دختر کوچک ولادیمیر پوتین است.

شامالف قبلا ارزش Sibur را در حدود ده میلیارد دلار تخمین زده بود و این یعنی صد دلاری که داماد پوتین بابت خرید این سهام پرداخت کرده ۳۸۰ میلیون دلار ارزش واقعی دارد.

الکسی ناوالنی منتقد سرسخت دولت روسیه که پیشتر خبر مسمومیتش را در روزیاتو خواندید گفته است این خرید صد دلاری که ۳۸۰ میلیون دلار ارزش داشته در اصل هدیه عروسی پوتین به دامادش بوده. در سال ۲۰۱۵ هم این منتقد تلاش کرد به خاطر پرداخت وام ۱.۷۵ میلیارد دلاری از جانب پوتین به شرکت Sibur که در آن زمان شامالف با در اختیار داشتن ۲۱.۳ درصد سهم، دومین سهامدار بزرگ آن بود، پوتین را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

داماد پوتین

در آن زمان شامالف گفته بود که ۴.۳ درصد از سهام Sibur را به عنوان پاداش مدیریتی دریافت کرده. دیمیتری کنف مدیرعامل Sibur هم مفاد این قرارداد را برای iStories و سازمان گزارش فساد و جرم روسیه تایید کرده است.

در این گزارش آمده است که شرایط خرید برای آقای شامالف تفاوتی با دیگر مدیران نداشته و هیچ استثنایی در نظر گرفته نشده است.

براساس گزارشات شامالف در سال ۲۰۱۸ و بعد از فروش ۱۷ درصد از سهام خود در Sibur به مالک اصلی و خروجش از فهرست میلیاردرهای مجله فوربس از دختر پوتین جدا شده است.

پوتین هم که از سال ۲۰۱۳ تاکنون از همسر خود جدا شده هیچگاه به صورت علنی هویت دخترانش را فاش نکرده اما گزارشی که در اواخر ماه نوامبر منتشر شد نشان می دهد که ولادیمیر پوتین همچنین پدر یک دختر ۱۷ ساله میلیونر ساکن سنت پترزبورگ است.

کاخ کرملین روز دوشنبه این هفته کنکاش رسانه ها در مسائل خانوادگی پوتین را دروغ هایی خواند که نمی توانند به اهداف از پیش تعیین شده شان دست پیدا کنند. دیمیتری پسکف سخنگوی پوتین که گزارش داده که کرملین می داند منبع این خبرها کجاست اما فعلا برنامه ای برای نام بردن از آن ندارد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود