در مورد پارچه دورس و کاربرد زمستانی آن چه می دانید

در مورد پارچه دورس و کاربرد زمستانی آن چه می دانید

پارچه دورس از انواع پارچه های ضخیم است. پارچه دورس را با ماشین های گردباف تولید می کنند به صورتی که پشت پارچه به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخیم است. لذا پارچه دورس، پارچه ضخیم است. نخ هایی که برای پشت پارچه دورس استفاده می شود، از پنبه بوده و نخ هایی که برای بافت روی پارچه دورس استفاده می شود، از نخ های معمولی است.

پارچه های دورس در نیمه دوم سال که هوا سرد می شود، مصرف بالا دارند. بنابراین پارچه دورس برای تولید لباس های ضخیم در پاییز و زمستان سرد، کاربرد فراوان دارد. پارچه دورس دو نخ و سه نخ از جمله رایج ترین پارچه های دورس در بازار ایران است.

نکته ای که باید به آن توجه کنید آن است که کلمه دورس، به معنی گیاهی است که سمی بوده و تخم آن را شوگران نام نهند. در واقع پارچه دورس، از انواع مطرح پارچه های تریکویی بوده و با الیاف پنبه بافته می شود. پارچه دورس از پارچه های نخی ضخیم تر و مقام تر است.
پارچه دورس دارای انواع بافت ۲ نخ و ۳ نخ بوده و برای دوخت و دور لباس های گرم به خصوص لباس های گرم کن ورزشی کاربرد دارد. درصدهای نخ های تشکیل دهنده در پارچه دورس، معمولا هفتاد درصد پلی استر و سی درصد پنبه است.

پارچه دورس به دلیل ضخامت مناسبی که دارد، برای شلوار و سوییشرت و هودی بچه گانه و مردانه استفاده می شود. پس اگر قصد دوخت شلوار، سوییشرت بچه گانه و شلوار مردانه و گرم کن و لباس ورزشی در نیمه دوم سال دارید، استفاده از پارچه دورس را توصیه می کنیم.
پارچه ها همانطور که می دانید، از الیاف مصنوعی و طبیعی تولید می شوند که هر یک بستگی به ضخامت و کیفیت، قیمت متفاوتی دارند.

پارچه نیز مثل طلا و جواهرات، نیازمند کارشناس برای انتخاب و خرید دارد و لذا در خرید پارچه سعی کنید مثل خرید فرش، از فروشندگان مجاز و صاحب اطلاعات لازم، مشورت بگیرید.

پارچه دورس

از انواع پارچه دورس

از انواع پارچه دورس ۳ نخ ضخیم

پارچه دورس گالکسی پنبه پلی استر گالکسی کج راه یک و چهار دهم شلال میکرو فلامنت از جمله پارچه دورس است که توسط برندهای ترکیه وارد بازار پوشاک ایران شد. چون نخ میکروفلامنت دارد، پارچه تن خور لطیفی داشته و در سایز مختلف قابل استفاده خواهد بود. البته چون ضخیم است، برای نوزادان گزینه خوبی نیست.

پارچه دورس سه نخ از پارچه های محبوب است. برای تولید پوشاک زمستانی قابل استفاده بود و بسته به نوع بافت آن، به صورت ضخیم و نازک تولید می شود. اگر به دنبال تولید لباس ورزشی هستید از پارچه دورس سه نخ استفاده کنید.

پارچه دورس پنبه نیز از گزینه های خوب برای هموطنان برای تولید لباس های گرم زمستانی است. فرق پارچه دورس پنبه با پارچه دورس گلکسی آن است که پشت پارچه دورس گلکسی، از فلامنت استفاده شده و گزینه خوبی برای سویشرت و هودی و البسه ورزشی است. در بافت پارچه دورس گلکسی از لاکرا نیز استفاده می شود و رنگ های متنوع دارد.

در بالا درباره پارچه دورس گلکسی پشت کجراه صحبت کردیم. این پارچه دورس از پارچه های محبوب بافت مارت بوده و کیفیت خوبی دارد. پشت پارچه دورس گلکسی پشت کجراه، همان طور که از نامش پیدا است، خطوط کج است.

اگر خواهان اطلاع از انواع پارچه و قیمت های مصوب در فروشگاه های سراسر کشور هستید به سایت اتحادیه صنف پارچه فروشان تهران در نشانی: eptehran.ir مراجعه کنید. سایت کتابخانه ملی ایران نیز درباره انواع پارچه ها و نحوه تولید و کاربرد آن، کتاب های خوبی در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود