ترس از تاریکی در کودکان و راهکارهایی برای رفع آن

ترس از تاریکی در کودکان و راهکارهایی برای رفع آن

تاریکی یکی از ترس های بزرگ زندگی بسیاری از بزرگترها است. پس وقتی حتی بزرگترها این ترس را دارند، عجیب نیست که بچه ها آن را برای خود بزرگ می کنند و خیال می کنند هیولاها زیر تخت شان قایم شده اند و سایه های ترسناک می ببینند. و گرچه بسیاری از بچه ها در نهایت به این ترس غلبه می کنند، اما راه هایی هم هست که با استفاده از آن ها می توانید به کودک تان کمک کنید زودتر از این ترس خلاصی یابد. در ادامه به راهکارهایی برای رفع ترس از تاریکی در کودکان خواهیم پرداخت.

۱- به حرف های کودک تان گوش کنید

ترس از تاریکی در کودکان

غلط: – من که هیچ هیولایی اینجا نمی بینم!
درست: – همه چی درست میشه، من مراقبتم.

ترس کودک تان را جدی بگیرید و به حرف هایش گوش دهید. فقط زیر تخت را چک نکنید و نگویید هیولایی در آنجا وجود ندارد. این کار فقط وضع را بدتر می کند چون ممکن است کودک تان تصور کند که شما هم فکر می کنید ممکن است هیولا واقعاً وجود داشته باشد.

از او بپرسید که دقیقاً از چه می ترسد و به او نشان دهید که ترسش را درک می کنید اما لزوماً شما هم مثل او این ترس را ندارید. در نهایت، دوباره به او اطمینان خاطر دهید که خطری تهدیدش نمی کند و اگر دوباره احساس ترس کرد کنارش خواهید بود.

۲- کودک تان را تحسین کنید

– تو پسر خیلی شجاعی هستی.
– من از تاریکی نمی ترسم.

تحقیقات نشان داده به زبان آوردن حرف های مثبت می تواند طرز فکر ما را تغییر دهید. یعنی اگر چیز مثبتی به خودتان بگویید، ممکن است کم کم آن را باور کنید. به کودک تان بگویید که شجاع است و او را به خاطر رویارویی با ترسش از تاریکی تحسین کنید. شنیدن این حرف های مثبت از زبان شما ممکن است به او کمک کند که واقعاً باور کند که می تواند به ترس خود غلبه کند، خواه ترس از هیولاهای زیر تخت باشد و خواه ترس از یک سایه ی ترسناک.

۳- یک چراغ خواب سرگرم کننده بخرید

این روزها چراغ خواب های خلاقانه ی زیادی وجود دارد که می توانند به کودک شما کمک کنند در تاریکی احساس آرامش و امنیت کند. مثلاً چراغ خواب هایی به شکل حیوانات، پروژکتورهای ستاره ای یا چراغ های چسبی ای وجود دارد که می توانید آن ها را در اتاق خواب کودک یا خانه ی خود قرار دهید تا اگر نیمه های شب نیاز به دستشویی پیدا کرد به او کمک کنند. به علاوه اگر از چراغ های معمولی استفاده می کنید باید مطمئن شوید که سایه های ترسناکی نمی سازند. نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید میزان روشنایی این ابزارها است که ممکن است باعث مختل شدن خواب شود.

۴- اتاق تاریکش را تبدیل به محل بازی کنید

کودک شما ممکن است به تاریکی به چشم چیزی ترسناک و خطرناک نگاه کند، اما شما می توانید نگاه او به اتاقش و احساسش در تاریکی را تغییر دهید. مثلاً می توانید سایه بازی کنید، یک مهمانی کوچک با وسایل شب نما راه بیاندازید یا تیشرت هایی به تن کنید که تصاویر روی آن شب نما باشد. این کار باعث می شود تاریکی برای کودک تان تداعی کننده ی چیزهایی سرگرم کننده و جالبی باشد.

۵- این ترفند ۱۰ ثانیه ای را امتحان کنید

ترس کودک تان از تاریکی ممکن است نه از ترس او از خود تاریکی بلکه ورود به آن باشد. وقتی یکباره چراغ را خاموش می کنیم، برای چند ثانیه چشم مان جایی را نمی بیند چون کمی طول می کشد تا به تاریکی عادت کند. و شاید در همین چند ثانیه است که کودک تان به ترس می افتد.

ترفندی که هست که می توانید با استفاده از آن به کودک تان کمک کنید راحت تر به تاریکی عادت کند. از او بخواهید زمانی که چراغ هنوز روشن است، چشم های خود را ببندد. سپس چراغ ها را خاموش کنید، دست های خود را روی چشم های کودک تان بگذارید و از او بخواهید تا ۱۰ بشمارد. وقتی تمام شد از او بخواهید چشم هایش را باز کند. با این کار، حالا دیگر اتاق به تاریکی قبل نخواهد بود، به خصوص اگر از چراغ خواب هم استفاده کنید.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود