پزشک چینی: واکسن چین خطرناک ترین واکسن کرونا در دنیا است

پزشک چینی: واکسن چین خطرناک ترین واکسن کرونا در دنیا است

یک پزشک چینی با خطرناک خواندن واکسن کرونا چین جنجال آفرین شده است.

دکتر تائو لینا، کارشناس واکسن از شانگهای، روز سه شنبه ی هفته ی گذشته در صفحه ی شخصی خود در یک شبکه اجتماعی خطاب به ۴/۸ میلیون دنبال کننده ی خود نوشت واکسن شرکت دولتی چینی سینوفارم ۷۳ عارضه ی جانبی داشته است.

پس از انتشار اظهارات این پزشک در رسانه های خارج چین، این پزشک روز گذشته انتقادات خود نسبت به واکسن مذکور را انکار کرد و رسانه های خارجی را به دلیل تحریف صحبت هایش و سوء استفاده از آن ها محکوم کرد.

دکتر تائو ادعا کرد لحن پست بحث برانگیزش که بعداً حذف شد بیش از حد کنایه آمیز بود.

او تأیید کرد که واکسن مذکور بسیار ایمن است و از هموطنان خود به خاطر بی پروایی ای که در انتخاب کلمات خود داشت عذرخواهی کرد.

در شب عید سال نو، مقامات بهداشتی پکن به واکسن شرکت سینوفارم مجوز «مشروط» اعطا کردند. میزان اثربخشی این واکسن ۷۹/۳۴ درصد اعلام شده است.

چین تصمیم دارد میلیون ها نفر از مردم خود را پیش از سال نوی قمری و افزایش سفرها به دنبال به دنبال آن واکسینه کند. بیشتر این افراد کادر درمان و اشخاصی هستند که در سن کار به سر می برند.

مضرات واکسن سینوفارم زمانی روشن شد که دکتر تائو پستی منتشر کرد با این محتوا: «این نگرانی هست که واکسن غیر فعال شده ی کرونا سینوفارم خطرناک ترین واکسن دنیا باشد.»

این پست در شبکه اجتماعی ویبو منتشر شد که معادل چینی توییتر است. اما این پست به دلایل نامعلومی بعدها حذف شد.

اسکرین شاتی از این پست وجود دارد که اظهارات جنجالی پزشک چینی درباره ی این واکسن را نشان می دهد.

او در این پست نوشته بود واکسن سینوفارم ۷۳ عارضه ی جانبی داشته، امری که آن را به خطرناک ترین واکسن دنیا بدل می سازد.

برخی از عوارض عنوان شده احساس درد در اطراف مکان تزریق واکسن، سردرد، بالا رفتن فشار خون، کاهش دید، کم شدن اشتها و بی اختیاری ادرار بود.

این پزشک گفته بود واکسن سینوفارم بیشترین عارضه ی جانبی در میان تمام واکسن های کرونا در دنیا را دارد و آثار منفی احتمالی آن را بی سابقه عنوان کرده بود.

اظهارات دکتر تائو فوراً توجه رسانه های خارج چین را به خود جلب کرد.

وبسایت China.com که تحت نظارت حزب کمونیست چین اداره می شود هم به خبر پست دکتر تائو پرداخته بود، اما این مطلب روز چهارشنبه از دسترس خارج شد.

دکتر تائو در پستی دیگر در شبکه اجتماعی ویبو ادعاها درباره ی اینکه او از واکسن سینوفارم انتقاد کرده بود را رد کرد.

او پست قبلی خود را «بیش از حد کنایه آمیز» عنوان کرد که هدف از آن اشاره به اشتباهات رخ داده در راهنمای واکسن سینوفارم بود.

دکتر تائو مدعی شد به گمان او بسیاری از آن عوارض جانبی ذکر شده به اشتباه در آن فهرست عنوان شده بودند. بنابراین او تصمیم گرفت با نوشتن پستی در فضای مجازی با تمسخر راهنمای پر غلط واکسن توجه داروسازان را جلب کند.

دکتر تائو برای آنکه دنبال کنندگان صفحه ی خود را ایمنی واکسن مطمئن سازد، ادعا کرد دوز اول از واکسن سینوفارم را دریافت کرده و قرار است دوز دوم آن را هفته ی دیگر دریافت کند.

او در پست خود نوشت: «از همینجا از کاربران و هموطنان خود عذخواهی می کنم و نفرت خود را نسبت به اقدامات شیطانی رسانه های بیگانه ابراز می کنم.»

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • وحید دی ۲۰, ۱۳۹۹

    «از همینجا از کاربران و هموطنان خود عذرخواهی می کنم و نفرت خود را نسبت به اقدامات شیطانی رسانه های بیگانه ابراز می کنم.»
    چقدر برای ما ایرانیها این حرفها آشناست.