خطرناک ترین چیزهایی که در آشپزخانه وجود دارد

خطرناک ترین چیزهایی که در آشپزخانه وجود دارد

در آشپزخانه ی همه ی ما چیزهایی هست که هر روز از آن ها استفاده می کنیم. این چیزها بسیار معمولی اند و کاملاً بی خطر به نظر می رسند اما هرگز فکرش را نمی کنیم که چقدر می توانند خطرناک باشند.  در ادامه با خطرناک ترین چیزهایی که در آشپزخانه های ما وجود دارد آشنا خواهیم شد.

۱- ظرف های پلاستیکی نگهداری غذا

بعضی تولید کنندگان برای منعطف کردن پلاستیک از مواد شیمیایی خاصی استفاده می کنند که می توانند باعث بروز مشکلات جسمی جدی شوند. این مواد به راحتی از طریق ظروف پلاستیکی به درون غذا و در نتیجه بدن ما راه پیدا می کنند.

۲- سینک آشپزخانه

ذرات غذا وقتی مدتی در سینک باقی می مانند کم کم محلی برای رشد و تکثیر باکتری هایی مثل سالمونلا و بسیاری از دیگر باکتری ها می ایجاد می کنند. سینک آشپزخانه می تواند مکان واقعاً آلوده ای باشد.

۳- چاقو

چاقوها همیشه باید تیز باشند. اگر به اندازه ی کافی تیز نباشند ممکن است وقتی سعی دارید چیزی را ببرید سُر بخورند و به دست ها و دیگر بخش های بدن صدمه بزنند.

۴- اسکاچ

در اسکاچ های معمولی باکتری ها به سرعت رشد می کنند. آب کشیدن اسکاچ جلوی تکثیر عوامل بیماری زا و مضر درون آن را نمی گیرد. برای از بین بردن باکتری ها می توانید اسکاچ خیس را در مایکروفر حرارت دهید یا آن را چند دقیقه ای در وایتکس رقیق شده بخیسانید. یا می توانید آن را ماشین ظرفشویی بگذارید و سپس ماشین را روی طولانی ترین و داغ ترین حالت تنظیم کنید.

۵- حوله های آشپزخانه

حوله ها و دستمال های آشپزخانه از آلوده ترین چیزها در آشپزخانه هستند. دائماً با آن ها در تماس هستید – حتی قبل از شستن دست ها و هنگام پخت غذا. این یکی از راه هایی است که باکتری ها از طریق آن می توانند به غذای شما راه پیدا کنند.

۶- اجاق گاز

همیشه پیش از خواب یا ترک خانه از خاموش بودن گاز اطمینان حاصل کنید. این کار جان شما و دیگران را از خطرات ناشی از نشت گاز و آتش سوزی حفظ خواهد کرد.

۷- ظروف نچسب

ظروف تفلون در حرارت بالا گازهایی سمی از خود متصاعد می کنند. در اینصورت بهتر است از ظروف قدیمی و آن هایی که امتحان خود را پس داده اند استفاده کنید.

۸- چرخ گوشت

دستگاه های چرخ گوشت بسیار قدرتمندند. هنگام کار با آن ها باید مراقب انگشتان خود باشید. برای فرو دادن گوشت به داخل چرخ هرگز به طور مستقیم از دستان خود استفاده نکنید. برای این کار از ابزار مخصوصی که به همین منظور طراحی شده استفاده کنید تا دست هایتان آسیب نبیند.

۹- تخته های برش

برای برش گوشت و سبزیجات حتماً از تخته های جداگانه ای استفاده کنید. گوشت خام ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که باعث بیماری های جدی می شوند. از تخته های آسیب دیده یا ترک برداشته هم هرگز استفاده نکنید چون این ترک ها بهترین مکان برای تکثیر باکتری ها هستند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • اعظم بهمن ۶, ۱۳۹۹

    واقعا مفید وکاربردی وپراهمیت بودبسیارسپاسگذارم