وسایل روزمره ای که نمی دانستید قابل اشتعال هستند

وسایل روزمره ای که نمی دانستید قابل اشتعال هستند

خانه برای ما جایی است که در آن احساس امنیت و راحتی می کنیم اما حقیقت آن است که در نقاطی از خانه مان که اصلاً انتظارش را نداریم خطراتی در کمین ما است. هر ساله آتش سوزی های خانگی زیادی رخ می دهد و آگاهی از محصولات و اجسامی که مستعد آتش سوزی هستند اهمیت زیادی دارد تا بتوانیم جلوی وقوع این حادثه را بگیریم. مثلاً هیچ کدام ما تصورش را نمی کنیم که یک توپ کوچک پینگ پنگ یا آرد معمولی که همیشه برای پخت انواع غذا و شیرینی از آن استفاده کنیم بتواند باعث آتش سوزی شود.

در ادامه با این وسایل و محصولات آشنا خواهیم شد.

۱- لاک ناخن و پاک کننده های آن

لاک ناخن و پاک کننده های آن حاوی الکل ایزوپروپیل و اتیل استات هستند که هر دو ماده ای قابل اشتعال اند. توصیه می شود لاک ناخن و پاک کننده های آن را در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید که دمای ثابتی داشته باشد.

۲- ذرات آرد در هوا

ذرات کوچک آرد وقتی در هوا معلق بمانند می توانند باعث اشتعال سریع شوند. به این امر انفجار ذرات گفته می شود. بنابراین بهتر است هنگام روشن کردن گاز برای غذایی که در آن آرد به کار رفته مراقب باشید.

۳- آشپزی با گاز کثیف

تمیز نگه داشتن گاز اهمیت زیادی دارد. چربی ها، روغن ها و دوده های باقیمانده روی گاز می توانند در عرض چند ثانیه باعث آتش سوزی شوند. در حقیقت این مسأله یکی از دلایل اصلی آتش سوزی های خانگی است.

۴- لپ تاپ و شارژر، باتری و کابل های آن

بسیاری از ما عادت داریم شب ها لپ تاپ خود را تا صبح در شارژ می گذاریم اما این عادت بسیار خطرناک است. شارژ بیش از اندازه ی باتری، خیس شدن، یا صدمه دیدن آن می تواند باعث آتش سوزی شود. در شارژ نگه داشتن باتری به مدت طولانی ممکن است مشکل را دو چندان کند.

۵- ظروف شیشه ای در زیر آفتاب

ظروف شیشه ای، آینه ها یا حتی تنگ ماهی و لیوان های آب می توانند پرتوهای نور خورشید را چند برابر کنند و باعث آتش گرفتن اجسام اطراف آن ها مثل پرده ها، کاغذ یا لباس ها شوند. برای جلوگیری از این مسأله این وسایل را جایی دور از نور مستقیم خورشید بگذارید.

۶- روغن ماساژ باقیمانده روی حوله

هیچ چیزی بهتر از یک ماساژ خوب نیست اما هنگام شستن حوله ی روغنی خود باید مراقب باشید. بارها پیش آمده به دلیل آنکه پودر لباسشویی و آب سرد نتوانستند همه ی روغن باقیمانده روی حوله را پاک کنند، حوله در دستگاه خشک کن دچار آتش سوزی شده است. برای خشک کردن حوله بهتر است آن را جایی آویزان کنید.

۷- نفتالین های داخل کمد

نفتالین ماده ای بسیار قابل اشتعال است. علاوه بر آن تحقیقات از وجود ارتباط میان قرارگیری در معرض نفتالین و بروز کم خونی و نابینایی حکایت دارد و این ماده سرطان زا هم هست. یک جایگزین خوب برای نفتالین، چوب سدار قرمز است.

۸- اسپری محصولات زیبایی و مخصوص پخت و پز

از قوطی های افشانه اغلب برای ضدعرق ها، اسپری های مخصوص پخت و پز و مواد شوینده استفاده می شود. این قوطی ها از گاز هیدروکربن متراکم شده پر می شوند و نقطه ی جوش آن ها اندکی پایین تر از دمای اتاق است. این قوطی ها را هرگز نباید در نزدیکی آتش یا مکان های گرم نگهداری کرد.

۹- توپ های پینگ پنگ در معرض حرارت زیاد

گرچه ماده ی اصلی ساخت توپ های پینگ پنگ چند سال قبل از سلولوئید به پلاستیک تغییر یافت اما ممکن است هنوز توپ هایی از جنس سلولوئید پیدا شود. این ماده بسیار قابل اشتعال است بنابراین هنگامی که زیر آفتاب داغ پینگ پنگ بازی می کنید مراقب باشید و از خنک بودن محل نگهداری آن اطمینان حاصل کنید.

۱۰- یک کمد پر از مواد شوینده

بسیاری از شوینده های خانگی نه تنها سمی هستند بلکه می توانند باعث آتش سوزی شوند. به توضیحات روی بسته بندی این محصولات حتماً دقت کنید و از آن ها در نزدیکی آتش استفاده نکنید. استفاده از مواد طبیعی به جای شوینده های شیمیایی هم راه خوبی برای حفظ ایمنی خانه ی خود است.

۱۱- هواکش های مسدود شده ی حمام و دستشویی

هواکش های حمام و دستشویی اگر تمیز نشوند و رسیدگی مناسب به آن ها نشود، می توانند باعث آتش سوزی شوند. گرد و خاک انباشته در هواکش ها می تواند باعث شود موتور آن ها به درستی کار نکند و بیش از اندازه داغ شود. یک دلیل دیگر داغ شدن بیش از اندازه ی موتور هواکش روشن گذاشتن طولانی مدت آن است.

۱۲- ضدعفونی کننده های دست حاوی الکل

فرقی نمی کند ضدعفونی کننده ی دست تان از نوع مایع باشد یا ژل، این محصول بسیار قابل اشتعال است. هر دو نوع حاوی الکل اتیل هستند و می توانند با یک چیز آتش زا مشتعل شوند. پس هرگز نباید بعد از استفاده از ضدعفونی کننده ی دست مشغول آشپزی یا هر کاری دیگری شوید که در آن با آتش سر و کار پیدا می کنید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • عرشیا بهمن ۹, ۱۳۹۹

    شماره های ۱ ۴ ۵ ۷ ۸ ۱۰ ۱۲ که ضایع بود