چرا هرگز نباید از خلال دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کرد؟

چرا هرگز نباید از خلال دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کرد؟

خلال دندان گرچه ابزار دم دستی و راحتی برای تمیز کردن دندان ها است اما شاید عاقلانه ترین یا بی ضررترین انتخاب برای مواقعی که سعی دارید مواد غذایی را از لای دندان های خود بیرون بکشید، نباشد.

در ادامه درباره ی مضرات استفاده از خلال دندان صحبت خواهیم کرد و می خواهیم ببینیم چه روش های بی ضررتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان ها وجود دارد.

خطرات استفاده از خلال دندان

استفاده از خلال دندان بی خطر نیست. خلال دندان ممکن است در حین استفاده بشکند، باکتری ها را به لثه انتقال دهد و به کارهایی مثل پرکردگی که دندانپزشک بر روی دندان های شما انجام داده، آسیب وارد کند.

اما چرا خلال دندان ممکن است انتخاب خوبی برای دندان ها نباشد؟

۱- ممکن است بشکند و بین لثه ها گیر کند

خلال دندان اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد یا آن را زیاد فشار دهید ممکن است بشکند. شکستن یا قاچ خوردن خلال دندان می تواند به ملتهب شدن لثه ها بیانجامد، به خصوص اگر نتوانید آن را فوراً بیرون بکشید.

اگر نتوانید تکه ی شکسته ی خلال دندان را بیرون بکشید، ممکن است تلاش هایتان برای این کار باعث پارگی بیشتر بافت لثه و درنتیجه، التهاب بیشتر یا ایجاد عفونت شود، امری که می تواند خطرناک و دردآور باشد.

خلال دندان شکسته را باید با استفاده از آینه با احتیاط بیرون بکشید یا از فرد دیگری بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد. اما اگر تکه های شکسته ی خلال دندان در لثه گیر کرده باشد باید به دندانپزشک یا یک متخصص مراجعه کنید تا آن را به درستی و بی خطر بیرون بکشد.

۲- ممکن است باعث عفونت شود

سر تیز خلال دندان به راحتی می تواند لثه را پاره کند یا تصادفاً جایی از دهان را ببرد. این امر باعث ایجاد یک زخم باز می شود که مستعد عفونت ناشی از باکتری ها است.

این باکتری ها از هر جایی ممکن است بیایند، مثل سطح خود خلال دندان، اگر به طور بهداشتی نگهداری نشده باشد.

۳- می تواند به کارهای دندانپزشکی انجام شده روی دندان ها صدمه بزند

خلال دندان ممکن است به کارهایی مثل پر کردگی و روکش دندان که دندانپزشک بر روی دندان های شما انجام داده صدمه بزند. اگر مشکل یا شکافی در ترمیم فعلی دندان وجود داشته باشد، استفاده از خلال دندان می تواند آن را تشدید کند، امری که می تواند به لق شدن، شکستن یا حتی کنده شدن ترمیم دندان منجر شود.

چون اگر شکافی در ترمیم دندان وجود داشته باشد که خلال دندان به آن گیر کند، خلال دندان می تواند این شکاف را بیشتر کند یا باعث کنده شدن ترمیم شود. مواد مورد استفاده در ترمیم های دندانی مثل موادی که برای پر کردن دندان به کار می روند، استحکام دندان طبیعی را ندارند، به همین دلیل به راحتی می شکنند.

توجه: جویدن خلال دندان هم برای دندان ها مضر است. در حقیقت، این امر می تواند باعث ساییده شدن مینای دندان شود، درست مانند اثری که دندان قروچه بر دندان ها دارد.

به جای خلال دندان از چه استفاده کنیم؟

استفاده از نخ دندان روش بی ضررتر و مؤثرتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان است که مورد تأیید دندانپزشکان نیز هست. بهتر است همیشه یک نخ دندان همیشه به همراه داشته باشید تا زمانی که بیرون خانه غذا می خورید مجبور به استفاده از خلال دندان نشوید.

منبع: insider
بدون نظر

ورود