مدفوع سگ خانگی تان درباره سلامت آن چه می گوید؟

مدفوع سگ خانگی تان درباره سلامت آن چه می گوید؟

مدفوع حیوان خانگی شما آینه ی تمام نمای سلامت آن است. تنها با نگاهی به آن می توانید متوجه شوید حیوان خانگی تان چه واکنشی به غذای خود دارد و از همه مهم تر به مشکلات جسمی احتمالی اش پی ببرید.

بیماری های مختلفی هستند که با تنها بررسی مدفوع حیوان خانگی تان قابل شناسایی هستند و می توان از آن ها جلوگیری کرد.

در ادامه می خواهیم ببینیم مدفوع سگ خانگی تان چه نکاتی را درباره ی سلامت آن آشکار می کند.

۱- مدفوع سالم

برای آنکه متوجه شوید مدفوع سگ تان به لحاظ سلامتی چه معنایی دارد ابتدا باید بدانید که مدفوع طبیعی به چه شکلی است. مدفوعی سالم است که قهوه ای، مرطوب و یکپارچه باشد و بوی ملایمی داشته باشد. این بدان معنی است که روده های حیوان خانگی شما به درستی کار می کنند.

۲- مدفوع سبز

مدفوع سبز یعنی سگ تان مقدار زیادی چمن خورده، کیسه صفرایش مشکلاتی دارد، به انگل دچار شده (به ویژه سالمونلا)، یا از دیگر مشکلات معده ای روده ای رنج می برد.

۳- مدفوع سیاه/ تیره

اگر متوجه شده اید مدفوع سگ تان رنگی قیر مانند و تیره دارد، ممکن است یک نشانه ی هشدار دهنده باشد. سیاه بودن مدفوع معمولاً به معنای وجود زخم هایی درون روده ها و معده است که ممکن است خونریزی داشته باشند و باعث تیره شدن رنگ مدفوع شوند. اگر متوجه شدید مدفوع سگ تان تیره شده به دامپزشک مراجعه کنید.

۴- مدفوع زرد

مدفوع زرد ممکن است نشان دهنده ی وجود نوعی تحمل ناپذیری در برابر مواد غذایی باشد. این رنگ ممکن است نشانه ی وجود مشکلی در رابطه با کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا یا روده ها باشد چون مدفوع از مجرای گوارشی خیلی سریع عبور کرده است.

۵- مدفوع سفید

سفید رنگ رایجی برای مدفوع سگ های خانگی نیست. این رنگ عمدتاً می تواند در نتیجه ی دو مسأله باشد، رژیم غذایی یا مشکلات کبدی. اگر سگ تان خام خوار است، زیادت کلسیم (از تخم مرغ یا استخوان) ممکن است به مدفوع آن رنگی سفید دهد. کبد یا کیسه صفرای حیوان خانگی شما هم ممکن است مشکلاتی داشته باشد چون صفرا (که به مدفوع رنگ قهوه ای می دهد) ممکن است به روده ها نمی رسد.

اگر مدفوع سگ تان سفید بود به دامپزشک مراجعه کنید.

۶- خاکستری یا کوچک بودن مدفوع

اگر متوجه خاکستری، کوچک و خشک بودن مدفوع سگ تان شده اید ممکن است معنایش آن باشد که دوست پشمالوی شما دچار یبوست یا سوء هاضمه شده است. در اینصورت ممکن است حیوان خانگی تان آب بدنش را از دست داده باشد. برای حل این مشکل، به غذای سگ خود آب اضافه کنید و آن را تشویق به نوشیدن آب کنید. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، به دامپزشک مراجعه کنید.

۷- مدفوع با رگه های قرمز رنگ

وجود رگه های قرمز رنگ در مدفوع نشانه ی خون تازه است. این مسأله می تواند نشانه ی مشکلات مختلفی باشد، از جمله پاروویروس، انگل، رژیم غذایی، ورم خونریزی دهنده ی معده و روده ها، یا وجود جراحاتی در نزدیکی راست روده. اگر چنین چیزی دیدید به دامپزشک مراجعه کنید.

۸- مخاطی بودن مدفوع

وجود مخاط در مدفوع امری طبیعی است اما اگر مقدار آن زیاد باشد دیگر طبیعی محسوب نمی شود. این مسأله می تواند نشانه ی اضطراب، یک رژیم غذایی خاص، مشکلات روده ای، وجود انگل، باکتری، ویروس، بلعیده شدن یک جسم خارجی، یا حتی تومور باشد. با توجه به گوناگونی علت این مسأله لازم است به دامپزشک مراجعه کنید.

۹- اسهال بدبو

سگ شما ممکن است به دلیل خوردن مواد غذایی چرب یا نامناسب دچار اسهال شود. این اتفاق اگر تنها یک بار رخ دهد حیوان خانگی تان خیلی زود دوباره سلامت خود را به دست خواهد آورد. با این حال، اگر این مشکلات باز هم تکرار شد، ممکن است سگ تان به نوعی آلرژی یا عدم تحمل غذایی دچار باشد. بوی بد اسهال ممکن است به دلیل وجود انگل (مثل ژیاردیا) باشد.

۱۰- مدفوع با لکه های سفید

اگر در مدفوع سگ خود لکه های سفید شبیه به دانه های برنج دیدید و حیوان خانگی تان هم در ناحیه ی مقعد احساس خارش می کرد، ممکن است علت آن وجود انگلی به نام کرم نواری بباشد. بنابراین باید به دامپزشک مراجعه کنید.

۱۱- مدفوع بسیار باریک

باریک و نواری شکل بودن مدفوع نشان دهنده ی باریک شدن مجاری روده ها است. سگ های نری که پروستات بزرگی دارند هم ممکن است مدفوع شان به این شکل باشد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • عليرضا بهمن ۲۰, ۱۴۰۰

    با سلام و تشکر از مطلب اموزنده اما کاش از تصاویر واقعی استفاده میکردین که تشخیص رنگها باعث تشخیص اشتباه نشن