مرغ پخته را چند روز می توان در یخچال نگه داشت؟

مرغ پخته را چند روز می توان در یخچال نگه داشت؟

خریدن مرغ بریان می تواند راه حل خوبی باشد برای وقت هایی که فرصت آشپزی ندارید. اما در فاصله ی آماده شدن مرغ تا زمانی که آن را در دهان می گذارید اتفاقات زیادی می تواند رخ دهد.

نامناسب بودن روش خنک کردن مواد غذایی پخته یکی از دلایل شایع بیماری های ناشی از غذا است. وقتی دمای داخلی مواد غذایی پخته به زیر ۶۰ درجه سانتیگراد می رسد شرایط برای رشد باکتری هایی مانند ای. کولای و سالمونلا در آن ها فراهم می شود. اما از کجا بفهمیم مرغ بریان مان وارد «منطقه خطر» یعنی دمای بین ۶۰ تا ۴ درجه سانتیگراد شده و در آن باکتری رشد کرده است؟ در این حالت ، مرغ حالتی لزج یا بوی بدی پیدا می کند.

پس مرغ پخته را چقدر می توان نگه داشت؟

مرغ پخته از جمله مرغ بریان ۳ یا ۴ روز در یخچال تازه می ماند. البته دمای یخچال تان باید ۴ درجه سانتیگراد یا کمتر باشد تا گرفتار منطقه خطر نشود.

اقدامات پیشگیرانه ی دیگری هم هست که با انجام آن ها می توانید از ماندگاری هر چه بیشتر مرغ پخته ی خود مطمئن شوید. این کار با انتخاب مرغ در رستوران آغاز می شود.

هر چه مرغ داغ تر باشد بهتر است، چون اینگونه می دانید که به دمای مناسب رسیده است.

وقتی مرغ به دست تان رسید اگر نمی خواهید آن را همانجا بخورید هر چه زودتر به خانه برگردید. بعد از رسیدن به خانه ظرف ۲ ساعت یا آن را بخورید یا در یخچال بگذارید. اگر تصمیم گرفتید که آن را در یخچال نگه دارید، جدا کردن گوشت ها از استخوان ها می تواند به سریع تر خنک شدن مرغ کمک کند.

اما اگر ظرف ۳ یا ۴ روز آینده نمی توانستید مرغ را بخورید چه؟ آن را فریز کنید. با این کار ۲ تا ۶ ماه دیگر برای خوردن مرغ فرصت خواهید داشت. وقتی هم که می خواهید مرغ را بخورید باید آن را خوب گرم کنید به طوری که دمای داخلی آن به ۷۴ درجه سانتیگراد برسد.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود